چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 15 شوال 1440 - 19 ژوئن 2019
صفحه اصلي/پزشكي

تاثیر مواد شیمیایی مضر بر شیر مادر

تاثير مواد شيميايي مضر بر شير مادر

طبق يافته جديد محققان، گروه وسيع و مضري از مواد شيميايي صنعتي به آساني در شير مادر تجمع يافته و مي توانند براي نوزاداني که از شير مادر تغذيه مي کنند خطرناک باشند.


به گزارش خبرنگار مهر ، اين مواد شيميايي که به PFAS (پرفلوئورو آلکيليت) معروف هستند به طور گسترده در توليد پارچه هاي ضد لک، ضد آب و حتي بسته بندي مواد غذايي استفاده مي شوند. مطالعات انجام شده روي بدن موجودات آزمايشگاهي نشان مي دهد که اين مواد قابليت ايجاد سرطان و تداخل با سيستم ايمني و تناسلي را دارا هستند.

زماني که مواد PFAS وارد محيطي مي شوند به پروتئين هاي موجود در بدن حيوانات چسبيده و به اين شکل وارد زنجيره غذايي خواهند شد و اين بدان معناست که در بدن اعضاي ارشد زنجيره غذايي که از بقيه موجودات تغذيه مي نمايند (همانند انسان ها و ماهي هاي بزرگ) ميزان مواد PFAS به اندازه قابل توجهي بالا خواهد رفت. براي کودکان و فرزندان ما انسان ها شير غني شده مادر که حاوي پروتئين بوده اولين و مهمترين منبع تماس کودکان با مواد PFAS خواهد بود.

طي آخرين مطالعات انجام شده توسط دانشگاه هاروارد و تعدادي از موسسات تحقيقاتي کشور دانمارک، محققان دريافتند که ميزان PFAS موجود در بدن کودکاني که تنها با شير مادر تغذيه شده بودند ماهانه به ميزان ۲۰ الي ۳۰ درصد افزايش مي يابد.

محققان همچنين دريافتند که ميزان اين ماده در بدن کودکاني که تنها از شير مادر تغذيه نکرده بودند و شير مادر قسمتي از وعده غذايي آنها را تشکيل مي داد نيز به شدت بالا بوده اما اين ميزان در مقايسه با گروه قبلي کمتر است.

گفتني است در بعضي موارد بعد از انجام آزمايش خون مشخص شد که ميزان PFAS موجود در بدن کودکان از بدن مادرانشان بيشتر بوده است.

اما محققان با وجود مسائل بيان شده همچنان تاکيد دارند که شير مادر يکي از سالم ترين منابع غذايي براي تغذيه کودکان است و آنها همواره به تغذيه با شير مادر تاکيد مي کنند.

اين تحقيق روي بيش از ۸۱ کودک متولد مجمع الجزاير فارو که در آتلانتيک شمالي و ميان نروژ و ايسلند واقع است به انجام رسيد.

به گفته دکتر «فيليپ گرنجين» از دانشگاه هاروارد ميزان PFAS موجود در بدن زنان آمريکاي شمالي که به تازگي کودک خود را به دنيا آورده اند با ميزان اين ماده در بدن مادران ساکن جزاير فارو تقريبا در سطح مشابهي قرار دارد.

کشور هاي زيادي همانند آمريکا به طور جدي مصرف دو گونه از مواد PFAS همانند PFOA (پرفلوئورو اکتانوئيک) و PFOS (پرفلوئورو اکتان سولفونات) را به علت وجود شواهدي مبني بر سرطان زا بودن و ايجاد اختلال در کارکرد هورمون هاي متعدد ممنوع اعلام کرده اند. به گفته دکتر گرنجين، مطالعات و تحقيقاتي که هم اکنون در حال انجام است نشان مي دهند که ساير PFAS ها نيز به ميزان قابل توجهي در اختلالات بوجود آمده نقش دارند.

تعداد بازديد:712 آخرين تغييرات:94/06/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر