جمعه 7 ارديبهشت 1397 - 11 شعبان 1439 - 27 آپريل 2018
صفحه اصلي/خانواده

فنون فرزند پروری

فنون فرزند پروري

والدين، دارايي هاي مشترکي به نام فرزندان دارند، اغلب همگي در يک هدف شريک هستند: پرورش فرزنداني خوشبخت، سلامت، مطمئن به خود، هميار و مسئول و... . حال سوا ل اين است، آيا به عنوان والدين توانسته ايد حرفه اي مهم، به نام فرزند پروري را خوب انجام دهيد؟

اين حقيقتي است که فرزندپروري و پدر يا مادر بودن کار ساده اي نيست و  بايد با پيچ و خم آن آشنا شد.

فرزند پروري، خانواده

شايد يادتان نباشد، خواندن را چگونه ياد گرفتيد؟ يا پدر، مادر، معلم و ...چگونه حروف و صداها را به شما ياد دادند؟ دوچرخه سواري را چگونه ياد گرفتيد؟ به سادگي سوار شديد و شروع به پا زدن کرديد يا کسي پشت زين دوچرخه را گرفت؟ اما امروز مي خواهيد تمام الفباي زندگي را به فرزند تان بياموزيد. شايد در مواقعي هم عجله داشته باشيد.
داشتن هر مهارتي مستلزم تلاش، صرف وقت، شکيبايي و آموزش است و شما براي يادگيري آن ها به کمک نياز داشتيد. همانند خواندن و دوچرخه سواري ، ايفاي نقش پدر و مادري مهارت هايي مي خواهد که مي توانيد آن را، تمرين کنيد، ياد بگيريد و در آن پيشرفت کنيد.


پدر و مادر چهارچوب زندگي
برخي معتقدند، اين عقيده که والدين به تعليم و تربيت نياز دارند تا پدر و مادر بهتري شوند، هنوز گسترش نيافته است، اما اين ادعا واقعيت ندارند، جامعه به طور روزافزون بر کار والدين ارج گذاشته و اعتبار مي گذارند، زيرا والدين مهم ترين افراد زندگي فرزندان هستند.
هر چند به مرور زمان، فرزندان به
دوران نوجواني نزديک تر مي شوند از والدين فاصله گرفته و نقش و تأثير همسالان جدي تر و پر رنگ تر مي شود اما به هر حال اتخاذ سبک درست فرزندپروري تأثيرات عميق و اعجاب انگير خود را به همراه دارد.
براي نمونه نوجوانان در زندگي شان با توجه به اينکه  تحت تأثير همسالان هستند اما به بزرگسالان بسيار توجه دارند. آنها دنبال اين هستند که براي پاسخ سوالات شان، يافتن راه زندگي شان و روش هاي محافظت و مراقبت از خود، از والدين الگو برداري مي کنند.

هرگز اطرافيان حتي نزديکان خود را مورد استهزاء قرار نداده و آنها را با القاب بد صدا نکنيد، چون اين رفتارها به فرزندتان مي فهماند که بي احترامي به ديگران بلامانع و درست است


راههايي کوچک اما موثر
در اينجا؛ اينکه چطور بهترين مدل و الگوي مثبت براي نوجوان تان باشيد را بازگو مي کنيم:


منفي باف نباشيد
به سلامت جسم و روح خود توجه خاص داشته باشيد. نوجوان شما بايد ملاحظه کند که شما به سلامت جسم و روح خود اهميت ويژه مي دهيد. سعي کنيد الگوي خوبي براي انتخاب غذاي خوب و سالم باشيد و به وضعيت ظاهري و زيبايي و برازندگي خود توجه داشته باشيد. هرگز نسبت به تصوير جسم خود منفي باف و منتقد نباشيد. با اين افکار و رفتار نوعي احساس اعتماد و اطمينان نسبت به اندام، به او مي بخشيد که نحوه تصور فرزندتان نسبت به اندام خودش را تحت تأثير قرار مي دهد.


تجربيات تان را بازگو کنيد
اجازه ندهيد نوجوان تان شاهد تجربيات و خاطرات شما درباره استفاده از دخانيات و مواد مخدر و ... باشد.

فرزند پروري، خانواده


عاشقانه زندگي کنيد
احساس عشق و علاقه به آموختن را در فرزندتان القا و تقويت کنيد. نگرش مثبت نسبت به يادگرفتن و ياد دادن از طرف شما مي تواند نگرشي مشابه را در فرزندتان ايجاد کند.

 

بگوييد: من مي توانم
مثبت انديشي را در وجودتان تقويت کنيد. منفي بافي و منفي گرايي مسري و واگيردار است. با حفظ نگرش «من مي توانم» حتي در مواجهه با شرايط سخت و دشوار، مي توانيد قدرت و توانايي تفکر مثبت را به او ببخشيد.


سرزنش ممنوع
انتقاد و
سرزنش را در زندگي شخصي تان خط بزنيد. هرگز اطرافيان و ديگران را به خاطر مشکلات تان سرزنش نکنيد. وقتي يک کار اشتباه از شما سر مي زند، آن را بپذيريد و سعي در جبران آن داشته باشيد. به اين ترتيب مسئوليت پذيري در برابر مشکلات و چالش ها را به فرزندتان آموخته ايد.


خستگي در کنيد
هنگامي که عصبي و خسته ايد به دشواري مي توانيد احساس آرامش، تسلط بر اوضاع و اعتماد به
نفس داشته باشيد. زماني براي خستگي در کردن در نظر بگيريد و مراقب سلامت جسماني و رواني تان باشيد. در اين دست شرايط سعي کنيد کارهايي مانند گوش کردن به موسيقي، مطالعه، تماشاي تلويزيون، حل جدول، طراحي و نقاشي و... انجام دهيد. وقتي در مواقع تنش برخوردها و واکنش هاي درست به کار ببريد، فرزندتان هم از شما الگو برداري مي کند.

سعي کنيد الگوي خوبي براي انتخاب غذاي خوب و سالم باشيد و به وضعيت ظاهري و زيبايي و برازندگي خود توجه داشته باشيد

 

مهربان باشيد
هميشه الگوي رفتار توام با مهرباني و احترام براي نوجوان تان باشيد. فرزند شما نحوه رفتار شما با ساير افراد را مي بيند.
لذا هميشه الگوي يک رفتار مهربانانه و ياري گر باشيد بويژه در مورد سالخوردگان، ناتوانان و ساير افرادي که نيازمند حمايت و کمک سايرين هستند. هرگز اطرافيان حتي نزديکان خود را مورد استهزاء قرار نداده و آن ها را با القاب بد صدا نکنيد، چون اين رفتارها به فرزندتان مي فهماند که بي احترامي به ديگران بلامانع و درست است.


مودب باشيد
مودب بودن همچنان پر طرفدار است. همه دوست داريم ديگران با خودمان مودبانه رفتار کنند. بنابر اين خودتان رفتارهايي را سرمشق بدهيد که مي خواهيد فرزندتان داشته باشد: به موقع به فرزندتان بگوييد «متشکرم»، «خواهش مي کنم». از فرزندتان انتظار رفتار مودبانه داشته باشيد و بخواهيد با مردم هم مودبانه رفتار کنند. بهتر است به آنها بگوييد چه انتظاري از آنها داريد. اگر فراموش کردند به آنها خرده نگيريد، اما به آرامي يادآوري کنيد.

مريم عطاريان
بخش خانواده ايراني تبيان

تعداد بازديد:834 آخرين تغييرات:94/06/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر