یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

افزایش ۶ درصدی قیمت کالاها فقط یک بار در سال مجاز است

در پاسخ به گزارش مهر اعلام شد؛

افزايش ۶ درصدي قيمت کالاها فقط يک بار در سال مجاز است

براساس مصوبه ستاد هدفمندسازي يارانه‌ها، افزايش قيمت کالاها حداکثر در سقف ۶ درصد براي يک بار در سال منوط به وجود شرايط لازم و کافي و بررسي و اعلام نظر رسمي مجاز است.

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان در پاسخ به مطلب منتشر شده بر روي خبرگزاري مهر با عنوان «تکانه‌هاي قيمتي در بازار کالاهاي اساسي / افزايش بي سروصداي قيمتها»، توضيحاتي را ارسال کرد:

۱- براساس قانون تمرکز وظايف و اختيارات مربوط به بخش کشاورزي در وزارت جهاد کشاورزي به منظور حمايت از توليد و ساماندهي تجارت، قيمت‌گذاري و اعمال نظارت و تنظيم بازار داخلي محصولات و کالاهاي کشاورزي، اين وزارتخانه موظف است برنامه ريزي و اقدامات لازم را با اولويت استفاده از ظرفيت و توان بخش غيردولتي به ويژه نظام صنفي کشاورزي بعمل آورد.

۲- براساس مصوبات هجدهمين جلسه ستاد هدفمندسازي يارانه ها، کالاها و خدمات در سه اولويت دسته بندي و روند قيمت‌گذاري آنها مشخص است ولي به ِصرف ارائه تقاضا براي افزايش قيمت، اين موضوع دليل اجرايي شدن درخواست افزايش قيمت نبوده و حداکثر در سقف ۶ درصد براي يک بار در سال منوط به وجود شرايط لازم و کافي و بررسي و اعلام نظر رسمي مي باشد و هرگونه اقدام، قبل از آن تخلف است.

۳- نوسان قيمت کالاهايي که در بازار  رقابتي عرضه مي شوند (علي الخصوص  محصولات کشاورزي  وميوه وسبزيهاي تازه) از عواملي همچون ميزان عرضه و تقاضا، شرايط فصلي، زمان برداشت، ميزان واردات و يا صادرات تبعيت مي‌کند که بر روند تغيير قيمت ها تاثير مي‌گذارند و دستگاه‌هاي مسئول موظفند از طريق اتخاذ سياست‌هاي بازدارنده و يا سياست‌هاي حمايتي  جهت ايجاد تعادل در بازار اقدام کنند.

۴- کليه اقدامات اين سازمان براساس مفاد مصرح در اساسنامه و متاثر تکاليف محوله از سوي هيات دولت، شوراي اقتصاد، ستاد هدفمندسازي يارانه ها و کارگروه تنظيم بازار صورت مي پذيرد.

۵- بديهي است اين سازمان کمافي السابق درحيطه اختيارات و وظايف با ساير دستگاه‌هاي اجرايي ذيربط در حوزه تنظيم بازار از جمله وزارت جهاد کشاورزي همکاري و همراهي لازم را معمول مي کند.

تعداد بازديد:827 آخرين تغييرات:94/06/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر