چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 15 شوال 1440 - 19 ژوئن 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

مضرات مصرف قرص روغن ماهی

دانشمندان هشدار مي دهند؛

مضرات مصرف قرص روغن ماهي

طبق تحقيقات اخير دانشمندان، قرص هاي روغن ماهي که به اُمگا ۳ معروف هستند مي توانند مضرات فراواني براي بدن داشته و بهتر است که از مصرف آنها خودداري شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، بسياري از افراد متخصص و پزشکان از مزاياي مصرف روغن ماهي و امگا ۳ براي بدن انسان سخن مي گويند و عملا در اين زمينه هيچ ترديدي وجود ندارد ولي دريافت اين ماده از طريق قرص هاي موجود مي تواند براي بدن مضر باشد. دانشمندان دريافته اند که اسيدهاي چرب موجود در اين قرص ها عامل اصلي بروز عوارض جانبي مشهودي مانند خون ريزي بيني و اسهال محسوب مي شوند.

در تحقيقاتي ويژه وضعيت مصرف قرص هاي ماهي در افراد مختلف مورد بررسي قرار گرفته است. دانشمندان براي انجام اين آزمايش ها از يک گروه ۴ هزار نفره استفاده کردند. آنها اين گروه را به سه دسته مختلف تقسيم کرده و براي هر يک رژيم مصرف دارو و يا مواد غذايي خاصي را در نظر گرفتند.

دسته نخست از قرص هاي ماهي (امگا ۳) استفاده مي کردند. دسته دوم افرادي بودند که براي آنها رژيم غذايي سرشار از ويتامين و سبزيجات در نظر گرفته شده بود و به دسته سوم نيز قرص هاي دارونما که اثر خاصي بر بدن نداشتند داده شد.

دانشمندان پس از بررسي شرايط اين سه گروه دريافتند در گروه دوم که از امگا ۳ طبيعي موجود در غذاها بهره گرفته بودند، نشانه هاي افزايش سلامتي در چشمان، مغز و قلب پديدار شد. دسته دوم که قرص هاي امگا ۳ دار را مصرف مي کردند عملا هيچ يک از اين نشانه ها را از خود بروز نداده بودند.

مقايسه آثار گروه اول و سوم با يکديگر نيز عملا نشان مي داد افرادي که قرص امگا ۳ مصرف کرده بودند، هيچ نشانه سلامت زايي بيشتر از افرادي که قرص هاي دارونما مصرف کرده بودند از خود نشان ندادند.

تعداد بازديد:1135 آخرين تغييرات:94/06/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر