یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ایران پیشگام در حوزه سلول های بنیادی جنینی انسانی

رئيس پژوهشگاه رويان؛

ايران پيشگام در حوزه سلول هاي بنيادي جنيني انساني

رئيس پژوهشگاه رويان گفت: با وجود تمام تحريم ها عليه ايران ما توانسته ايم جزو کشورهاي نخست دنيا در حوزه فناوري توليد، کشت و نگهداري سلول هاي بنيادي جنيني انساني قرار بگيريم.

به گزارش خبرنگار مهر ، حميد گورابي در مراسم اهداي جايزه دکتر کاظمي در پژوهشگاه رويان گفت: ايران در دهه هاي گذشته و به ويژه سالهاي اخير بر اساس اعلام منابع معتبر بين المللي داراي بالاترين شتاب رشد علمي در جهان بوده است و اين در حالي است که کشور ما طي اين سالها در معرض شديدترين تحريم هاي ناعادلانه قرار داشت.

وي اضافه کرد: اين تحريم ها شامل بسياري از تجهيزات و مواد آزمايشگاهي است که هيچ گونه استفاده نظامي نداشتند و تنها براي انجام تحقيقات مورد استفاده قرار مي گرفتند.

رئيس پژوهشگاه رويان تاکيد کرد: ممانعت از چاپ مقالات دانشمندان ايران طي اين سالها از سوي برخي کشورها انجام شد و اين در حالي بود که اين ممانعت صرفاً به دليل ايراني بودن دانشمندان و نه اشکالات علمي بود. اين امر عمق تراژدي تحريمها عليه ايران را نشان مي دهد.

وي با اشاره به فعاليت هاي دکتر کاظمي آشتياني از موسسان پژوهشگاه رويان، گفت: در شرايط سخت پس از جنگ تحميلي، وي اقدام به تاسيس موسسه اي کرد که هدف آن حرکت در لبه علم و ارائه آخرين خدمات درماني پيشرفته بود.

رئيس پژوهشگاه رويان اضافه کرد: طي سالهاي گذشته به دليل کمبود بودجه و تحريم ها، تجهيزات و مواد آزمايشگاهي لازم دانشمندان قابل تهيه نبود و مجبور بوديم براي اين پژوهشگاه برخي از امکانات را به صورت بومي طراحي و توليد کنيم.

گورابي با بيان اينکه سلول هاي بنيادي راه جديدي را پيش روي بشر گذاشته است، گفت: با تلاش هاي صورت گرفته در پژوهشگاه رويان و زنده ياد کاظمي آشتياني، ايران در رديف کشورهاي برتر دنيا که داراي فناوري توليد، کشت و نگهداري سلول هاي بنيادي جنيني انسان قرار گرفته است.

وي تاکيد کرد: اکنون پژوهشگاه رويان پس از دکتر کاظمي آشتياني و طي ده سال سخت برنامه دارد در حوزه پزشکي نقش محوري داشته باشد و پزشکي ترميمي، پزشکي مبتني بر فرد، پزشکي سرطان، مهندسي با الهام از طبيعت و علوم شناختي را دنبال کند.

رئيس پژوهشگاه رويان تاکيد کرد: بسياري از دانشگاه هاي کشور خواستار حضور و سخنراني پرفسور رابرت لنگر پراستنادترين دانشمند تاريخ علم مهندسي و برنده جايزه دکتر کاظمي بودند اما به دليل کمبود وقت ايشان نتوانستيم به پاسخ هاي آنها جواب مثبت دهيم.

تعداد بازديد:823 آخرين تغييرات:94/06/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر