شنبه 14 تير 1399 - 12 ذي القعده 1441 - 4 ژولاي 2020
صفحه اصلي/مقالات

صله ارحام با چه کسانی واجب است؟

صله ارحام با چه کساني واجب است؟

داشتن ارتباط و پيوند با آن ها در حدّ متعارف و معمول‏ است، البتّه هر قدر خويشاوندى نزديک تر باشد،رابطه بايد بيش تر باشد.

پرسش: آيا صله ي رحم با همه ي افراد فاميل واجب است؟،با چه کساني واجب است؟هر چند وقت يکبار واجب است؟
پاسخ: صله رحم يعني رسيدگي و احسان به افرادي که با انسان، مادرِ مشترک داشته باشند؛ مانند عمو، عمّه، دايي، خاله و فرزندان آن ها. هر چه نزديک تر باشند، سفارش اسلام در مورد آن ها بيش تر است.صله رحم با همه افراد فاميل واجب است، به اين معنا که نبايد با آنان قطع رابطه شود. زمان خاصي براي صله رحم مقرر نشده،فقط بايد طوري نباشد که عرفا گفته شود قطع رابطه کرده است. (۱)

امام صادق‌ مي‌فرمايند: "پيوند خويشاوندي خويش را حتي با جرعه‌اي از آب محکم کن. بهترين راه براي خدمت به آنان اين است که (لااقل‌) از تو آزار و مزاحمتي نبينند."!(۲)

کسي که قطع رحم و پيوند خويشاوندي نمايد، مورد لعنت خدا و دور ماندن از رحمت اوست‌:
"فَهَل‌ْ عَسَيْتُم‌ْ إِن تَوَلَّيْتُم‌ْ أَن تُفْسِدُواْ فِي الاْ َرْض‌ِ وَتُقَطِّعُوَّاْ أَرْحَامَکُم‌ْ أُوْلَـََّئِکَ الَّذِين‌َ لَعَنَهُم‌ُ اللَّه‌ُ.(۳)) شما که در زمين فساد مي‌کنيد و قطع رحم مي‌نماييد، مشمول لعنت خدا هستيد و از رحمت او دور."!

پس هيچ‌چيز نبايد مانع از انجام دادن اين فريضه الهي شود؛ تا حدي که ممکن است نبايد ترک شود، هر چند طرف مقابل قطع رحم کرده باشد؛چنان‌که پيامبر اکرم مي‌فرمايد:
"قطع رحم نکن هر چند رحم از تو ببرد."(۴)

مردي خدمت امام صادق‌آمد و از بستگان خود شکايت نمود، حضرت به او فرمود: در عين حال به آنان نيکي کن‌! آيا تو هم مي‌خواهي مثل آنان باشي و قطع رحم کني‌؟ اگر چنين کني، خدا نظر لطفش را از همه شما خواهد برداشت‌.(۵)

البته بايد روشن باشد که منظور از صله رحم،‌ رفت و آمد روزانه نيست؛ صله رحم حد مشخصي ندارد. مي تواند با تلفن، نامه يا پيام از طريق واسطه و مانند آن باشد، ولي بايد طوري باشد که قطع رحم گفته نشود. بعضي از فقها فرموده اند: "مراد از صله رحم اين است که فرق گذارده شود بين رحم و اجنبي. صله ارحام متوقف بر مراوده و رفت و آمد با ايشان نيست. با احوال پرسي و پيغام فرستادن از طريق تلفن يا نامه هم محقق مي‌شود".(۶)

آيت الله مکارم فرموده است:
منظور، داشتن ارتباط و پيوند با آن ها در حدّ متعارف و معمول‏ است، البتّه هر قدر خويشاوندى نزديک تر باشد،رابطه بايد بيش تر باشد.(۷)


پي نوشت ها:
۱/ سوال از دفتر آيت الله خامنه‌اي.
۲/سفينة‌البحار، ج ۱، ص ۵۱۴/
۳/ محمّد، ۲۲ـ۲۳/
۴/ ميزان الحکمة‌، ري‌شهري‌، حديث شماره ۷۰۶۱/
۵/ همان‌، حديث شماره ۷۰۶۷/
۶/ آيت الله تبريزي،‌ استفتائات جديد، ص ۵۰۰/
۷/ آيت الله مکارم، استفتائات جديد، ج‏۱، ص ۵۱۱، س ۱۶۷۵

منبع: ido.ir

تعداد بازديد:984 آخرين تغييرات:94/06/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر