پنج شنبه 21 فروردين 1399 - 15 شعبان 1441 - 9 آپريل 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

ایران و اسپانیا برای انتقال گاز در اروپا به توافق رسیدند

توافق بزرگ گازي تهران-مادريد؛

ايران و اسپانيا براي انتقال گاز در اروپا به توافق رسيدند

همزمان با آغاز دور جديد مذاکرات نفتي ايران و اسپانيا، دو کشور به منظور صادرات و انتقال گاز پارس جنوبي از طريق محموله‌هاي ال. ان. جي در جنوب اروپا به توافق جديدي دست يافتند.

به گزارش خبرنگار مهر ، هيات تجاري- اقتصادي اسپانيا متشکل از نمايندگان و مديران ۷۰ شرکت اسپانيايي به همراه وزراي امور خارجه، انرژي و صنعت، جهانگردي و زيرساخت اين کشور اروپايي، هفته جاري به تهران سفر کرده اند.

بر اين اساس نمايندگان شرکت بزرگ نفتي رپسول اسپانيا هم در قالب اين هيات تجاري و اقتصادي به تهران سفر کرده تا با مديران و مسئولان شرکت ملي نفت ايران ديدار و گفتگو داشته باشند.

از اين رو امروز همزمان با آغاز دور جديد مذاکرات نفتي ايران و اسپانيا برنامه جديد صادرات گاز پارس جنوبي از طريق محموله‌هاي ال. ان. جي به جنوب اروپا تشريح شد.

بيژن زنگنه در نشست مشترک با خوزه مانوئل سوريا لوپز وزير صنعت انرژي و گردشگري اسپانيا از اعلام آمادگي اين کشور اروپايي براي استفاده از پايانه‌هاي واردات گاز (ال. ان. جي) اسپانيا براي ورود ايران به بازار گاز اروپا خبر داد و گفت: مذاکرات ايران و اسپانيا در اين زمينه ادامه خواهد داشت.

وزير نفت با اشاره به اين‌که دو کشور براي تجديد روابط که به دليل تحريمها دچار مشکل شده بود، ابزار علاقه کردند، تصريح کرد: در اين ديدار امکانات و برنامه‌هاي ايران براي توسعه صنايع نفت، گاز، پتروشيمي، پالايش و ساخت تجهيزات و همچنين بهينه‌سازي انرژي براي شرکتهاي اسپانيايي تشريح شد و آنها ابراز علاقه کردند در اين زمينه بايکديگر همکاري کنند.

اين عضو کابينه دولت افزود: در اين ديدار تاکيد شد که شرکت هاي دو کشور بايد همکاري با هم را ادامه دهند و دولت اسپانيا هم زمينه را براي کار شرکتها براي حضور در ايران فراهم کند.

زنگنه با يادآوري اينکه تغييرات ساختاري حاصل شده در صنايع ايران و همچنين تغيير سياست در بخش پتروشيمي که توسعه آن در سالهاي گذشته به بخش خصوصي واگذار شده در اين ديدار تشريح و تصريح شد که دولت ايران از سرمايه گذاري شرکتهاي اسپانيايي در بخش پتروشيمي ايران حمايت و استقبال مي کند.

وزير نفت همچنين از پيشنهاد ايران به شرکت‌هاي اسپانيايي براي ساخت تجهيزات صنعت نفت در ايران خبر داد و يادآور شد: همان گونه که در ديدارهاي گذشته با طرف‌هاي خارجي اعلام شده به شرکت‌هاي اسپانيايي نيز عنوان کرديم که آنها براي حضور در ايران نبايد تنها به بازار ايران نگاه کنند بلکه هدف بايد بازار کل منطقه براي صادرات کالا و تجهيزات باشد.

به گزارش مهر، رپسول مهمترين و بزرگترين شرکت نفتي اسپانيا است که در صنعت نفت ايران پيش از دوران تحريم‌ها فعاليت داشته اما فعاليت اين شرکت بزرگ نفتي اسپانيايي در ايران هيچگاه منجر به استمرار همکاري‌هاي بلندمدت نفت و گازي با شرکت ملي نفت ايران نشده است.

تعداد بازديد:675 آخرين تغييرات:94/06/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر