یکشنبه 6 خرداد 1397 - 11 رمضان 1439 - 27 مي 2018
صفحه اصلي/خانواده

کودکی که خودش را باور دارد

کودکي که خودش را باور دارد

داشتن اعتماد به نفس يکي از مهمترين دلايل رسيدن به موفقيت است. والدين نقش اصلي در همراهي کودک و هموار ساختن اين مسير دارند. علاوه بر آموزشهايي که والدين مي دهند، کودکان مانند دوربيني از رفتارهاي والدين عکس مي گيرند و غير مستقيم خودباوري را از آنها مي آموزند.

خانواده اولين جامعه است که کودک در آن قرار مي گيرد و مهمترين نقش تربيتي را در ساختن آينده کودک بر عهده دارد . يکي از مهمترين مسائلي که در برخورد با کودکان بايد مورد توجه والدين قرار گيرد، مسئله اعتماد به نفس کودک  است . در مورد افزايش اعتماد به نفس کودک، پدر و مادر داراي جايگاه خاص هستند، و نقش ويژه اي را در اين زمينه ايفا مي کنند.
اعتماد به نفس در واقع ايمان داشتن به اين امر است که فرد توانايي انجام بسياري از کارها را دارد. حال اگر اين حس در کودکي پرورش يابد، در بزرگسالي نيز در تمام لحظات فرد اين احساس را با خود به همراه خواهد داشت، و يکي از پايه هاي موفقيت فرد در همين مقطع شکل مي گيرد.

خداحافظ توت فرنگي مامان

براي اينکه باعث افزايش اعتماد به نفس فرزندتان شويد، براي کودکتان عبارت و يا کلامي را انتخاب کنيد. اين کلمات تنها مورد استفاده خودتان دو نفر باشد، و مدام اين واژه ها و عبارات را تکرار کنيد تا کودک تان احساس کند با ديگران متمايز است. انتخاب نام هايي که محبوب کودک است و براي او جذابيت دارد مي تواند براي کودک بسيار شيرين و لذت بخش باشد.به طور مثال هنگام خداحافظي با فرزندتان مي توانيد به او بگوييد ( خداحافظ توت فرنگي مامان ).

با ادب باشيد

نکته ديگر اين که در روابط کلامي  بين خود و کودک تان ادب را رعايت کنيد ، هر گاه کاري را از او مي خواهيد از او خواهش کنيد، و هيچ گاه تشکر کردن را از ياد نبريد. و هرگز مهمترين تقويت کننده اعتماد به نفس را فراموش نکنيد به کودکتان بگوييد که او را دوست داريد و او را در آغوش بکشيد. اين کار شما شدت علاقه و اهميتي را که براي فرزندتان قائل هستيد به او منتقل خواهد کرد.

در زندگي روزمره خلاقيت هاي بسيار کوچک مي تواند براي کودکان بسيار جذاب باشد. به طور مثال در روز تولد فرزندتان با يک ماژيک بر روي آينه حمام بنويسيد، تولدت مبارک

انتخاب  بر عهده کودک

براي کودک تان شرايطي را مهيا کنيد که بتواند انتخاب کند. بگذاريد ميان کيف صورتي و قرمز امکان انتخاب داشته باشد، با اين کار شما به کودک تان راههاي اتخاذ تصميم را آموخته ايد. حس خلاقيت کودکان را به کار اندازيد و آنها را تشويق کنيد تا با شما در کارها سهيم شوند. تا آنجا که امکان دارد در کار آنها دخالت نکنيد. اگر کودک تان علاقمند به آموختن مهارتهاي خاصي است، براي آموزش آن مهارت براي او  زمان صرف کنيد. اگر در هنگام فعاليتي کودک شما باعث ريخت و پاش و کثيفي منزل شد، با او برخورد نا مناسب نداشته باشيد، زيرا اغلب فعاليت کودکان با ريخت و پاش و شلوغي همراه است . به فرزندتان مسئوليت هايي مناسب با سن شان واگذار کنيد اين باعث احساس ارزشمندي مي شود.

با کودک تان در تماس دائم باشيد

اگر به هر دليلي مجبور هستيد چند روز را به دور از فرزندتان سپري کنيد حتماً براي او توضيح دهيد به چه علتي در کنار او نيستيد ،و در اين چند روز چه کسي از او مراقبت خواهد کرد . اگر مي توانيد در اين گونه از مواقع براي کودک تان عکس بفرستيد و در روز چندين مرتبه با او به صورت تلفني صحبت نماييد، و به او بگوييد تا چه حد دلتان برايش تنگ شده است. قبل از رفتن براي کودک تان کارت پستال و يا هداياي کوچک را در گوشه و کنار اتاقش پنهان کنيد تا به اين وسيله به او ثابت کنيد که در لحظاتي هم که در کنار او نيستيد، براي شما ارزشمند است.

شجاعانه با مشکلات برخور کنيد

به کودک تان بياموزيد در برخورد با مشکلات شجاع باشد و اين را بداند که شما در تمام طول مسير در کنار او هستيد. به او بياموزيد تا مبارزه کند و خلاقانه در اين مسير تصميم بگيرد . تا آنجا که مي توانيد به آنها زمان دهيد تا مشکلات خود را حل کنند و اگر احساس کرديد در اين زمينه نياز به کمک دارند، مي توانيد دخالت کنيد.

به کودک تان بياموزيد در برخورد با مشکلات باشد و اين را بداند که شما در تمام طول مسير در کنار او هستيد و به او بياموزيد تا مبارزه کند و خلاقانه در اين مسير تصميم بگيرد.

ياد بدهيد تا از خود دفاع کند

براي اينکه فرزندتان بتواند بر موقعيت هاي اضطراب آور غلبه کند نياز دارد تدابيري آموخته باشد.به طور مثال اگر در جمعي کودکان ديگر فرزند شما را اذيت مي کنند به او ياد دهيد تا چگونه از خود دفاع کند. به طور مثال به او جملاتي را آموزش دهيد تا در اين مواقع از آنها استفاده کند، بدين ترتيب او  احساس اطمينان خاطر بيشتري خواهد کرد.

روي آينه حمام بنويسيد،تولدت مبارک

در زندگي روزمره خلاقيت هاي بسيار کوچک مي تواند براي کودکان بسيار جذاب باشد. به طور مثال در روز تولد فرزندتان با يک ماژيک بر روي آينه حمام بنويسيد، تولدت مبارک، و يا بشقابي  را براي کودک خود تهيه کنيد و در مراسم هاي خاص از آن استفاده کنيد. مثلاً وقتي توانست يک سوره کوچک از قرآن را حفظ کند.

سفره هفت سين پهن کنيد

به آداب و رسوم فرهنگي اهميت دهيد و آنها را با تغييراتي که در آن ايجاد مي کنيد، براي کودکتان جاودانه نماييد. مثلا پهن کردن سفره هفت سين يکي از خاطراتي است که در اذهان تمام کودکان ايراني ماندگار است. شما مي توانيد با خلاقيت هاي کوچک خاطراتي شيرين تري را براي کودکتان بر جا بگذاريد .
و نکته اي که مي تواند زندگي را براي همه اعضاي خانواده جذاب تر سازد اين است که گاهي اوقات بي دليل براي کودک تان هديه تهيه کنيد و او را غافلگير نماييد و فعاليت هاي روزانه را با هيجان انجام دهيد تا باعث سرزندگي خود و فرزندانتان شويد. 


منابعي براي مطالعه بيشتر :
کتاب تقويت اعتماد به نفس تهيه شده توسط هيئت علمي نشريه شفق ناشر پرتو خورشيد
کتاب تقويت اعتماد به نفس نوشته کاني پا لادينو مترجم صفورا شهلايي انتشارات نسل نو انديش
کتاب کليد هاي پرورش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان نويسنده گلن استنهاوس مترجم ناهيد آزاد منش
کتاب روش هاي عملي براي افزايش اعتماد به نفس کودکان نوشته سيلوانا کلارک مترجم مرسده طباطبايي نشر البرز

مرضيه ولي حصاري-بخش خانواده ايراني

تعداد بازديد:604 آخرين تغييرات:94/06/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر