سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

احتمال افزایش ابتلا به سرطان در افراد تریاکی/اعلام نتایج یک تحقیق

معاون وزير بهداشت هشدار داد؛

احتمال افزايش ابتلا به سرطان در افراد ترياکي/اعلام نتايج يک تحقيق

معاون وزير بهداشت، گفت: مطالعات نشان مي‌دهد که مصرف ترياک احتمال ابتلا به سرطان را افزايش مي‌دهد.

به گزارش خبرگزاري مهر ، دکتر رضا ملک زاده روز چهارشنبه در نهمين کنگره بين‌المللي دانش اعتياد، با اشاره به مطالعاتي که در گذشته و پيش از انقلاب در زمينه تاثير مصرف مواد مخدر در شکل گيري سرطان‌ها، افزود: در سال ۲۰۰۱ مطالعات در اين زمينه به شکل گسترده‌اي افزايش پيدا کرد و در طول ۱۵ سال گذشته ادامه داشته است.

وي با اشاره به تحقيقي که ۱۵ سال است در مناطقي از استان گلستان در حال انجام است، گفت: در اين تحقيق بيش از ۵۰۰۰۰ نفر از افراد بالاي ۴۰ سال مورد مطالعه قرار دارند که تا کنون ۵۰۰۰ نفز از آنها فوت شده‌اند. در اين مطالعه ۱۷ درصد افراد آن ترياک مصرف مي کنند و به طور متوسط ۱۱ سال مصرف مواد دارند.

معاون وزير بهداشت افزود مطالعات نشان داد که ۲۰ درصد مرگ و مير بر اثر سرطان‌ها بوده است و شايع‌ترين سرطان هم سرطان مري و بعد از آن معده بوده است.

ملک‌زاده گفت: در اين تحقيق مشاهده شد که احتمال مرگ و مير افراد معتاد به ترياک دو برابر افراد غير ترياکي است.

معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت با اشاره به نقش غيرقابل انکار اعتياد به ترياک بر افزايش احتمال مرگ و مير گفت: در استان گلستان ۱۵ درصد مرگ و مير به علت مصرف ترياک است.

وي با اشاره به بالا بودن سرطان مري در خانم‌ها در اين استان گفت: يکي از علل اين پديده اين است که مصرف مواد در خانم‌ها هم در استان گلستان بالا است.

ملک‌زاده افزود: اين مطالعه نشان داد شانس اينکه افراد ترياکي بر اثر سکته‌هاي قلبي و مغزي فوت کنند ۱.۸ و شانس مرگ بر اثر سرطان ۱.۶ است، يعني دو عامل اصلي مرگ و مير در افراد ترياکي بيشتر است.

وي افزود: حتي مرگ و مير بر اثر ساير بيماري‌ها هم در افراد ترياکي بيشتر مشاهده شده است.

تعداد بازديد:632 آخرين تغييرات:94/06/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر