چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)


 
 


 


 


 
خروجي RSS

بدعت تازه نو کیسه ها در عروسی

بدعت تازه نو کيسه ها در عروسي

از سلسله گزارش هاي سبک زندگي، اين بار به سراغ بدعت تازه هديه‌دادن دسته‌پول به‌جاي دسته‌گل رفتيم که جاي تامل دارد.

امروزه مراسم هاي مجلل و پر زرق و برق که با نيت چشم و هم چشمي برپا مي شود جاي جشن هاي ساده اي که براي شروع يک زندگي برگزار مي شد را گرفته است! اين جشن ها مختص افراد ثروتمند جامعه نيست! بلکه هستند عروس و دامادهايي که توانايي برگزاري يک مهماني ساده براي شروع زندگيشان را ندارند اما براي برگزاري اين جشن هاي گران قيمت، وام هاي کلان مي گيرند! يا از اقوام و آشنايان پول قرض مي کنند و تا ساليان سال هزينه اين تجملات را به صورت قسط پرداخت مي کنند!
گاهي اوقات ديده مي شود عروس و داماد، خود تمايلي به هزينه هاي افراطي براي برگزاري مراسم ازدواج شان ندارند اما خانواده هايشان اصرار به گرفتن جشن هاي مجللي دارند که تنها براي دختر و پسر بار مالي دارد و موجب سختي ازدواج شان مي شود!اما يکي از اين تجملات و چشم  و هم چشمي ها که روز به روز در حال تغيير است دسته گل عروس است!

اين روزها برخي افراد حتي براي تزئين سبد گل به اسکناس هاي سبز دلار هم روي آورده اند.دسته گل هايي که ميليون ها تومان براي آن هزينه مي شود تا شايد ، فخري باشد بر توان مالي هديه دهند

تبليغ دسته گل عروس از جنس طلاي خالص 24 عيار از اقدامات جديد يکي از مجلات تبليغاتي کشور براي برگزاري مراسم عروسي در بين زوج هاي جوان است. در اين تبليغ با به تصوير کشيدن دسته گلي از طلاي خالص يک مراسم خاص و تمام عيار در ذهن هر بيننده اي متبادر مي شود.
قيمت فروش هر يک دسته گل طلاي خالص در اين تبليغ 4 ميليون و 850 هزار تومان و قيمت اجاره اين دسته گل ها 475 هزار تومان تعيين شده است. اين در حاليست که در حال حاضر قيمت معمول دسته گل هاي عروس بين 10 تا 100 هزار تومان برآورد مي شود.
نکته جالب توجه در اين ميان اينست که اين گونه تبليغ ها در حالي در برخي مجلات کشور به چاپ مي رسد که تلاش سازمان هاي مربوطه براي گرايش جوانان به سمت ازدواج هاي ارزان و بدون در نظر گرفتن تجملات صورت مي گيرد.اما نکته جالب تر اينکه جديدا سوژه و بدعت تازه اي در عروسي ها  به وجود آمده است.  از سلسله گزارش هاي سبک زندگي، اين بار بدعت هديه‌دادن دسته‌پول به‌جاي دسته‌گل است که جاي تامل دارد. اما معناي سبد پول چه مي تواند باشد؟، قضاوتش با شما

اگر انسان به مصرف گرايي خو بگيرد و سبک زندگي اش را براساس مقايسه و چشم هم چشمي بنيان گذاري کند ، مي رسيم به جايي که دسته گل هايي مشاهده مي کنيم که ويروس فرهنگي است و از سوي نوکيسه ها در جامعه منتشر مي شود و متاسفانه در اين زمينه اطلاع رساني خوبي صورت نگرفته است

اين روزها برخي افراد حتي براي تزئين سبد گل به اسکناس هاي سبز دلار هم روي آورده اند.دسته گل هايي که ميليون ها تومان براي آن هزينه مي شود .

حتما در و تخته بايد با هم جور در بيايد ، يعني وقتي صحبت از بالگرد به جاي ماشين عروس ، عکاسي و ساخت آلبوم هاي تصويري روي کشتي تفريحي در سواحل مديترانه جاي عکس هاي خانوادگي و پرشور را مي گيرد ، حالا شايد سبد پول ۱۰۰ دلاري هم بايد جاي سبدهاي گل طبيعي را بگيرد!
ابهري ، استاد دانشگاه و جامعه شناس راه حل ريشه اي اين معضلات را در گرو اصلاح سبک زندگي مي داند. وي معتقد است : اگر انسان به مصرف گرايي خو بگيرد و سبک زندگي اش را براساس مقايسه و چشم و هم چشمي بنيان گذاري کند ، مي رسيم به جايي که دسته گل هايي مشاهده مي کنيم که ويروس فرهنگي است و از سوي نوکيسه ها در جامعه منتشر مي شود و متاسفانه در اين زمينه اطلاع رساني خوبي صورت نگرفته است.
وي ادامه مي دهد : در سال هاي اخير مسايلي درجامعه ما باب شده که هر چند محدود است ، اما شروع آن ها مي تواند براي فرهنگ و هويت ما که يک جامعه ديني - اسلامي با فرهنگ غني است ، مشکل آفرين باشد.
خانم افتخاري ، عضو کميسيون فرهنگي مجلس در اين باره مي گويد : مسئولان ما متناسب با نياز جامعه حرکت نکرده اند ، اگر منعي کرده اند در مقابلش از امکاناتي که مباح و بدون اشکال است، استفاده نکرده اند ، از اين طرف راههاي منافذ دشمن را نشناخته اند ، اگر شناخته اند ، حرکت بموقع و بهنگام نداشته اند ، نمي توانيم بگوييم که يک دولت يا قوه مسئول است ( مسئولان منهاي مردم يا مردم منهاي مسئولان) ، چه حوزه علميه ، دانشگاه ها و مجلس همه ما مسئوليم.
برخي معتقدند هر کسي پول دارد ، پشت هيچ دري گير نمي کند ، اما شايد اغلب مردم روي اين موضوع اتفاق نظر داشته باشند که تنها دري که قفلش براي هميشه با کليد پول باز نمي شود قفل دل است ، البته دل ها و قلب هايي که سليم باشد و هميشه وفادار.

فرآوري: طاهره رشيدي – بخش اجتماعي تبيان

تعداد بازديد:870 آخرين تغييرات:94/06/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر