چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

چگونه عید غدیر را تبلیغ کنیم؟

چگونه عيد غدير را تبليغ کنيم؟

به دنيا آمدن و بزرگ شدن در خانواده اي که جدِشان رسول الله (صلي الله عليه و آله)است و حضرت علي (عليه السلام) يکي از نعمت هايي ست که بالحق بايد شکرگذارش بود؛اما چگونه اين عيد بزرگ را تبليغ کنيم؟

کل يوم لا يعصي الله فيه فهو عيد. حضرت امام علي (عليه السلام ) فرمود: هر روز که در آن خدا را نافرماني نکنند، آن روز، عيد است.
در دين مبين اسلام از عيد قربان و عيد فطر و عيد غدير خم و ... به عنوان عيد ياد شده است و در اين روزها رخدادهايي پيش آمده است که موجب مي شود براي جامعه اسلامي نشاط، اميد و نزديک شدن افکار و دل هاي مردم در جهت تحقق آرمان هاي قرآن و عترت(ع) فراهم گردد.
به دنيا آمدن و بزرگ شدن در خانواده اي که جدِشان رسول الله (صلي الله عليه و آله)است و حضرت علي (عليه السلام) يکي از نعمت هايي است که بالحق بايد شکرگزارش بود؛ خانواده ي سادات هرسال در ايام عيد غدير بخاطر نسبتي که با حضرت علي (عليه السلام )دارند و نواده ايشان محسوب مي شوند، حال و هواي خانه هايشان رنگ و بوي ديگري دارد. رنگ و بويي جدا از عيد بودن اين روز.

خانواده ي سادات هرسال در ايام عيد غدير بخاطر نسبتي که با حضرت علي عليه السلام دارند و نواده ايشان محسوب مي شوند، حال و هواي خانه هايشان رنگ و بوي ديگري دارد. رنگ و بويي جدا از عيد بودن اين روز.

مردم براي تبريک اين روز و زنده نگه داشتن واقعه غدير و ولايت حضرت علي (عليه السلام)به ديدار سادات که نوادگان آن حضرت محسوب مي شوند ،مي روند و سادات هم در خانه هايشان از آنها پذيرايي مي کنند. بعضي از خانواده ها گاهي رسم و رسوم خاصي دارند.
بعضي از چند روز قبل، همه خانه و زندگي شان را گردگيري و مرتب مي کنند، در واقع همان خانه تکاني روزهاي آخر اسفند، در روزهاي آخرِ منتهي به روز غدير انجام مي شود. خانه تکاني و تمييز کردن همه ي وسائل و آب و جارو و گاها تعويض و نو کردن وسائل؛ همه اين رسم و رسوم ايراني قبل از نوروز، براي اين خانه ها قبل از عيد غدير انجام مي شود.
بعضي از خانواده ها هستند که روز عيد براي تمام اعضاي خانواده که سيد هستند، عيدي مي خرند.
بعضي از خانواده ها رسمِ عيدي دادن به همه افراد خانواده که عموماً در ايام ديد و بازديد عيد نوروز انجام مي شود را در اين روز انجام مي دهند و بعضا همه افراد فاميل در خانه ي بزرگ فاميل جمع مي شوند و بعد از ديدار همديگر و عيد ديدني، به خاطر اين روز بزرگ، به يکديگر عيدي مي دهند.
بسياري از خانواده ها خود را براي ورود مهمان ها آماده مي کنند؛ از اقوام و همکاران تا همسايه ها و دوستان قديم و جديد؛ ميوه و شيريني خريداري مي شود و اسکناس هايي براي عيدي دادن.
تبليع و ترويج عيد غدير
يکي از سنت هاي حسنه احترام به سادات يعني فرزندان رسول الله(صلي الله عليه و آله) است که در روز شريف عيد غدير رسميت بيشتري پيدامي کند و بسياري از مردم به ديدن سادات ميروند و از اين طريق احترام و ارادت خود را به سادات ابراز مي کنند اما در رابطه با اينکه در اين روز فقط بايد به ديدن سادات رفت و فقط از سادات عيدي گرفت تامل برانگيز است زيرا ما هيچ روايت و منبعي بر اين که عيد غدير عيد سادات است ندارم بلکه عيد غدير عيد همه شيعيان مي باشد و توصيه و سفارش شديم که همه عيد غدير را جشن بگيريم و بهم عيدي بدهيم چرا که عيدالله الاکبر مي باشد گرچه اين روز بزرگ اختصاص به سادات ندارد  اما به نظر مي رسد اينکه شيعيان ايراني در عيد غدير از سادات محترم تجليل مي کنند و به منازل آنان سر مي زنند و از آنها عيدي مي گيرند و احياناً به فقراي سادات تحت عنوان عيدي کمک هايي مي کنند، سنت حسنه و به طور يقين مثبت است و نکته اي منفي هرگز در آن وجود ندارد. چون در برخي روايات احترام و دل جويي و کمک و صله دادن به سادات بخصوص سادات فقير و نيازمند سفارش شده است.بد نيست که در اين روز به خاطر عظمت مقام ولايت و امامت و به جهت شادي قلب امام عصر عيد غدير را از همه اعياد پر رنگ تر و زيبا تر جشن بگيريم.

در برخي روايات احترام و دل جويي و کمک و صله دادن به سادات بخصوص سادات فقير و نيازمند سفارش شده است.بد نيست که در اين روز به خاطر عظمت مقام ولايت و امامت و به جهت شادي قلب امام عصر عيد غدير را از همه اعياد پر رنگ تر و زيبا تر جشن بگيريم.


راهکارهاي پيشنهادي زير اندکي از راهکارهاي فراوان تبليغ براي مظلوم ترين اميرِ تاريخ است:
يک معلم مي تواند :
با برگزاري مسابقات مرتبط با غدير در کلاسش مبلغ غدير باشد
با اجراي مسابقات تزئينات بين کلاس ها مبلغ غدير باشد
با اختصاص دادن بخشي از کلاسش به مباحث غديري مبلغ غدير باشد
با دادن موضوعات تحقيقي پيرامون غدير باعث افزايش دانش شاگردانش در زمينه غدير باشد
با کمک دانش اموزانش جشن کوچکي در کلاس برگزار نمايد .
يک دانش آموز مي تواند:
با توزيع يک پاکت شکلات مبلغ غدير باشد.
با تزئين کلاس مدرسه اش مبلغ غدير باشد..
با اجراي مصاحبه با موضوع غدير مبلغ غدير باشد.
با تهيه روزنامه ديواري با موضوع غدير مبلغ غدير باشد.
با آماده کردن دکلمه و قرائت در مجالس مبلغ غدير باشد.
يک کاسب مي تواند:
- با دادن تخفيف ويژه در ايام غدير، در ميان مشتريان مبلّغ غدير باشد.
- در ايام غدير از مشتريانش با شکلات و يا شيريني پذيرايي کند.
- با نصب تابلو در مغازه ي خود، مبلّغ غدير باشد.
- با تزيين ويترين مغازه و پياده رو، براي غدير تبليغ نمايد.
يک فرد از جامعه مي تواند:
- با پذيرايي از نمازگزاران در مسجد محل، مبلّغ غدير باشد
يک فرد مي تواند با ترويج فرهنگ عيدي دادن ميان اقوام مبلغ غدير باشد.
يک فرد مي تواند با يک لبخند و شادباش غدير مبلغ غدير باشد.
يک فرد مي تواند با خواندن خطبه برادري ميان دوستانش مبلغ غدير باشد.
يک فرد مي تواند با تهيه چند عدد فتوکپي از اين برگه مبلغ غدير باشد ٦..
- با دادن نذري در ايام غدير، براي غدير تبلّغ کند.
- با هديه ي کتاب و سي دي مرتبط با غدير به فاميل و دوستان. مبلّغ غدير باشد.
- با برگزاري مراسم جشني کوچک در خانه، در ميان خانواده مبلّغ غدير باشد.
- با ديدار از اقوام و سادات مبلّغ غدير باشد.
و شما در پيروي از فرمان پيامبر صلي الله عليه واله و سلم، براي رساندن خبر ولايت اميرالمومنين عليه السلام، در اين غدير چه مي کنيد؟


منابع : وادي / معصوميه

فرآوري : طاهره رشيدي - بخش اجتماعي تبيان

تعداد بازديد:808 آخرين تغييرات:94/07/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر