پنج شنبه 30 خرداد 1398 - 16 شوال 1440 - 20 ژوئن 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

چرا هشدار رهبر انقلاب کارساز شد؟

چرا هشدار رهبر انقلاب کارساز شد؟

هيئت حاکمه سعودي به جاي عذرخواهي از ملل مسلمان، با کارشکني در تحويل پيکر قربانيان اين فاجعه و بي اعتنايي به هيئت هاي ديپلماتيک و کاروان هاي امدادي و پزشکي کشورها، داغ مسلمانان را بيشتر مي کند اما با هشدار شديداللحن رهبري عربستان سعودي تغيير رفتار عجيبي در روند خود ميدهد...

فاجعه مصيبت بار منا و ابعاد گسترده اين فاجعه، کام امت اسلام را تلخ کرده و مسلمانان را در سوگي عظيم فروبرده است؛ بيش از 5 هزار مسلمان از 18 کشور اسلامي هنگام انجام مناسک مقدس حج در نتيجه بي کفايتي و سوء تدبير عوامل سعودي، جان باخته اند و مصيبت بارتر از آن، اينکه هيئت حاکمه سعودي به جاي عذرخواهي از ملل مسلمان، با کارشکني در تحويل پيکر قربانيان اين فاجعه و بي اعتنايي به هيئت هاي ديپلماتيک و کاروان هاي امدادي و پزشکي کشورها، داغ مسلمانان را بيشتر مي کند.
مقامات و مسئولان ذيربط کشور از جمله وزراي کابينه و معاونان وزارت امور خارجه در داخل و مسئولان سازمان حج و زيارت در مکه از همان نخستين ساعات وقوع فاجعه منا به پيگيري وضعيت حجاج جان باخته،مجروح و مفقود ايراني پرداختند؛ اما در اين ميان، مسئولان سعودي با وقاحت تمام از پاسخگويي و همکاري و معاضدت با مسئولان ايراني سرباز زدند و حتي در اظهارات گستاخانه اي حجاج ايراني را مسئول حادثه معرفي کردند.

حتي هيئت عاليرتبه ايراني نيز که به سرپرستي رئيس جمهور براي شرکت در هفتادمين مجمع عمومي سازمان ملل عازم نيويورک شده بود، نتوانست از ب عد ديپلماتيک کار چنداني براي تسهيل و تسريع مساعدت سعودي ها انجام دهد؛ به گونه اي که حتي وزير خارجه نوسبيل و کم تجربه آل سعود نيز به درخواست دفتر نمايندگي ايران براي ملاقات ظريف با وي پاسخ منفي داد و در نهايت وزير امور خارجه کشورمان از طريق واسطه قرار دادن مسئولان کويتي توانست از مسئولان عربستاني درخواست همکاري بيشتر با نمايندگان ايران در منا بکند.
سرانجام با توجه به رايزني هاي صورت گرفته مسئولان کويتي در نيويورک ، مقامات سعودي پذيرفتند که تنها براي وزير بهداشت و رئيس هلال احمر جهت ورود به خاک عربستان و رسيدگي به وضعيت حجاج مجروح ايراني، ويزا صادر کنند.
البته کارشکني و اهمال سعودي ها تنها به صدور ويزا براي هئيت اعزامي ايراني منحصر نماند و آن ها در روند پرواز اين هيئت نيز خلل ايجاد کردند؛ به گونه اي که مسئولان سعودي مانع از پرواز مستقيم هيئت اعزامي ايران به مکه شدند و در نتيجه هواپيماي حامل آقاي هاشمي وزير بهداشت و سرپرست هيئت اعزامي ايران که آقايان قشقاوي معاون کنسولي وزير امورخارجه و ضيائي رئيس جمعيت هلال احمر وي را همراهي مي کردند، مجبور شد نخست در فرودگاه دوحه به زمين بنشيند و از آنجا عازم مکه شود. 

اين بيانات صريح، قاطع و پرصلابت مقام معظم رهبري به قدري نافذ و تاثيرگذار بود که بنا به گفته اميرعبداللهيان معاون عربي آفريقاي وزارت امور خارجه و همچنين اوحدي رئيس سازمان حج و زيارت، پس از انتشار اين بيانات در رسانه ها، نوع رفتار و گفتار مسئولان و مقامات سعودي تغيير محسوسي پيدا کرد

اما اين کارشکني و سنگ اندازي و همچنين بي اعتنايي مقامات و مسئولان سعودي به جهدهاي ديپلماتيک مسئولان کشورمان تداوم داشت تا اينکه در صبح روز چهارشنبه فرماندهي معظم کل قوا جمهوري اسلامي ايران حضرت آيت الله خامنه اي در نهمين مراسم دانش آموختگي دانشجويان دانشگاه هاي افسري ارتش جمهوري اسلامي ايران در دانشگاه علوم دريايي امام خميني نوشهر، بيانات مهمي را ايراد فرمودند. بياناتي که مشحون از منطق و اقتدار بود و بنا به گفته تحليل گر سرشناس مصري، هراس و ترس را بر جان هيئت حاکمه تازه کار و کم تجربه سعودي انداخت.
اين بيانات صريح، قاطع و پرصلابت مقام معظم رهبري به قدري نافذ و تاثيرگذار بود که بنا به گفته اميرعبداللهيان معاون عربي آفريقاي وزارت امور خارجه و همچنين اوحدي رئيس سازمان حج و زيارت، پس از انتشار اين بيانات در رسانه ها، نوع رفتار و گفتار مسئولان و مقامات سعودي تغيير محسوسي پيدا کرد و سعودي ها با بيان اينکه دستور از بالا صادر شده، در پيگيري امور مربوط به زائران جان باخته، مفقود و مجروح ايراني سرعت عمل به خرج دادند  اما دليل اين تغيير رفتار عربستان سعودي چه بود و چرا هشدار رهبري کارساز شد؟
رهبر انقلاب صبح چهارشنبه در بياناتي صريح و شديداللحن نسبت به هرگونه بي احترامي به حجاج ايراني و بدن هاي مطهر جانباختگان فاجعه منا به عربستان سعودي هشدار دادند و تاکيد کردند: در صورت ادامه اين موذي گري ها «عکس العمل ايران خشن و سخت خواهد بود.» معناي اين جمله را از 2 منظر مي توان تحليل کرد:

نخست اين که قطعا پيام اصلي اين هشدار ، «تهديد نظامي» عليه عربستان است که شرط استفاده از آن «ادامه بي احترامي به حجاج ايراني» است. منطق آن نيز کاملا آشکار است؛ هر ايراني در هر جاي ايران بايد تحت حمايت و پشتيباني قاطع نظام اسلامي قرار داشته باشد. در اين ميان حجاج ايراني در سرزمين وحي که ممکن بود هنوز هم با خطر رفتارهاي خارج از عقل سعودي ها مواجه باشند به طريقه اولي در شرايط کنوني بايد تحت حمايت همه جانبه نظام قرار داشته باشند. البته خبرهاي رسمي رسيده از عربستان به خصوص نوع مراودات دولت اين کشور با مقامات کشورمان که در مکه و مدينه به سر مي برند و عقب نشيني سعودي ها در موارد مختلف در همان ساعات اوليه پس از هشدار رهبري و نيز مشاهدات برخي زائران در مکه و مدينه از نوع رفتار با برخي حاجيان ايراني نشان مي دهد که اين بيانات و هشدار صريح اللحن رهبر انقلاب کار خود را کرده است و سعودي ها دارند همکاري مي کنند، به خصوص در بخش مربوط به شناسايي و نقل و انتقال پيکر جانباختگان.
نکته دوم اين است که لايه هاي پنهان و چه بسا پر وزن تر  هشدار رهبر انقلاب عليه عربستان نشانه اش بيشتر به متحدان غربي آل سعود بوده است. آمريکايي ها، فرانسوي ها و انگليسي ها روابط نزديکي با عربستان دارند و در اين ميان به خصوص آمريکايي ها که قبلا ( در تابستان 2013) هشدار رهبر انقلاب در ماجراي سوريه را جدي گرفتند، شايد پيش از هر متحد ديگر عربستان جدي بودن ايران را در اين هشدار درک کنند. در سال 2013 رهبري تنها يک جمله درباره سوريه گفتند: «اين آتش افروزي همچون جرقه اي در انبار باروت است.» همين هشدار تلويحي کافي بود تا آمريکا که حتي براي حمله به سوريه ساعت و زمان تعيين کرده بود، آشکارا مواضعش را تغيير داد و بگذريم که اين روزها آمريکا حتي از مواضع اصولي ترش درباره سوريه عقب نشيني کرده و مي خواهد خود را به ايران و روسيه در اين ماجرا نزديک کند!

در سال 2013 رهبري تنها يک جمله درباره سوريه گفتند: «اين آتش افروزي همچون جرقه اي در انبار باروت است.» همين هشدار تلويحي کافي بود تا آمريکا که حتي براي حمله به سوريه ساعت و زمان تعيين کرده بود، آشکارا مواضعش را تغيير داد و بگذريم که اين روزها آمريکا حتي از مواضع اصولي ترش درباره سوريه عقب نشيني کرده و مي خواهد خود را به ايران و روسيه در اين ماجرا نزديک کند!

آن ها مي دانند که اگر ايران تصميم بگيرد اقدامي انجام دهد و آن را علنا اعلام کند، حتما پاي اجراي آن خواهد ايستاد و در مرحله نخست اين جديتِ ايران، آمريکا و منافع او در منطقه به شدت به خطر خواهد افتاد. در حقيقت رهبر انقلاب با موضع صريح درباره فاجعه منا، آن را از يک اتفاق بين ايران و عربستان (که سعودي ها اصرار داشتند آن را در همين سطح نگه دارند) خارج کرده و رنگ منطقه اي و بين المللي به آن دادند تا ساير بازيگران فرامنطقه اي نيز بدانند اگر عزت ايراني در هر نقطه اي از جهان به خطر بيفتد منافع آن ها نيز در امان نخواهد بود .
سخنان رهبر غيور انقلاب را بايد با هدف ايجاد آرامش براي مردمي که با نگراني و اضطراب، منتظر بازگشت حجاج خود هستند، تحليل کرد. در اين چند روز، سعودي ها نهايت حيوان صفتي را از خود نشان داده و اين در حالي است که مسئولين بايد در اين زمينه هيچ انفعالي به خرج ندهند چرا که براي اين رژيم زبان منطق جوابگو نيست.
سخنان پر صلابت مقام معظم رهبري، براي حجاجي که در حال حاضر در عربستان هستند، موجب تسلي خاطر، آرامش و امنيت رواني است چون از چنين حکومت سفاکي هر احتمال ديگري در خصوص حجاج باقي مانده، محتمل است.
قطعا سخن پر صلابت امام خامنه اي به مدد وزيري خواهد آمد که بعد از کارشکني چند روزه سعودي ها توانسته براي پيگيري وضعيت حجاج مصدوم و شهداي مظلوم و انتقال آنها به ايران، پشت ميز مذاکره با سعودي ها بنشيند.
اقتدار يک نظام بدون ترديد براي يک ملت مهمتر از شکم است، اقتدار همان چيزي است که به بهانه برجام در اين دوسال هدف گرفته شد و همواره رهبر انقلاب به مناسبت هاي مختلف براي بازسازي آن به ميدان آمده اند، غرش امروز امام خامنه اي قطعا اوضاع منطقه را تغيير خواهد داد. وزير بهداشت دولت يازدهم در حالي به عربستان رفت که وزير خارجه خودش مي گويد براي گرفتن ويزاي وزراي دولت يازدهم، چهار بار با وزير خارجه سعودي تماس گرفتم ولي او همکاري نکرد، تازه اين وزير سعودي در سخني توهين آميز خطاب به حسن روحاني مي گويد که او بايد آخرين نفري باشد که درباره سلامت حجاج سخن مي گويد که البته هيچ پاسخ محکمي نمي شنود...

فراوري : طاهره رشيدي - بخش سياست تبيان

تعداد بازديد:581 آخرين تغييرات:94/07/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر