چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/خانواده

کابوسی به نام ناباروری

کابوسي به نام ناباروري

قصه تلخ خيلي از زوجهاي جوان است، قصه ناباروي. قصه اي که جوانب زندگي را تحت تاثير قرار مي دهد و فصلي جديد در زندگي مي گشايد.

«هر چقدر برايش توضيح مي دهم  وميگم من بچه نمي خواهم گوشش بدهکار نيست. کاملاً افسرده به نظر مي رسد. 6 سال از زندگي مشترک ما مي گذرد و 2 سال است که متوجه شده ايم، بچه دار نمي شويم و مشکل از همسرم است. براي من بچه مهم است ولي نه در حدي که ناراحتي همسرم را ببينم . شب و روز کارش شده گريه مي گويد يا من را طلاق بده يا زن بگيرو بچه دار شو نمي خواهم به پاي من بسوزي.»
در جامعه ما و بر اساس فرهنگ و آموزه هاي اسلامي فرزند دار شدن داراي اهميت ويژه اي است. متاسفانه يک باور اشتباه هم در اين زمينه ايجاد شده است که لازمه  پايدار ماندن يک زندگي فرزند داشتن است. در حالي که تجربه ثابت کرده است که اين مسئله صادق نيست چه بسا زوج هايي که ساليان سال بدون فرزند توانسته اند زندگي خود را حفظ کرده و با خوشي در کنار يکديگر زندگي کنند. و در مقابل زوجيني که فرزند داشته اند در آخر از يکديگر جدا شده اند. مهم نوع ديدگاه و طرز تفکر زوجين در مورد تشکيل خانواده و فرزنددار شدن است . شايد هدف از ازدواج فرزند آوري بوده و فرزند دليل ادامه زندگي مشترک آنهاست. و يا اينکه آنها با علاقه و مسالمت در کنار يکديگر زندگي مي کنند و داشتن فرزند سبب استحکام بيشتر زندگي شده است.

پيشنهاداتي مانند جدايي ، ازدواج مجدد ، فرزند خواندگي که ممکن است از طرف خانواده زوج سالم مطرح گردد و مي تواند به سادگي کانون خانواده زوج نا ارور را از هم بپاشد

من بي کفايتم

زماني که يکي از زوجين متوجه مي شود که مشکل ناباروري از اوست و او نمي تواند فرزند دار شود، يک احساس بي کفايتي در فرد به وجود مي آيد و اين مسئله ريطي هم به کلام و نحوه برخورد ديگران ندارد. اما نوع برخورد اطرافيان و علي الخصوص همسر مي تواند اين حس بي کفايتي را در فرد تشديد کند. در جامعه ما يک ديد منفي نسبت به ناباروري وجود دارد و اين ديد منفي سريعاً به فرد نابارور منتقل مي شود. همچنين دخالت اطرافيان و پرس و جو هاي آنها مي تواند زندگي فرد نابارور را تحت الشاع قرار دهد. مشکل ديگري که در فرهنگ جامعه ما نهادينه شده است و کانون گرم بسياري از زندگي ها را از هم پاشيده است، دخالت بزرگترها  و اظهار نظر در مورد زندگي ديگران است . پيشنهاداتي مانند جدايي ، ازدواج مجدد ، فرزندخواندگي که ممکن است از طرف خانواده زوج سالم مطرح گردد و مي تواند به سادگي کانون خانواده زوج نا بارور را از هم بپاشد.

اهداف ازدواج

ازدواج يک امر فردي ، اجتماعي است . که باعث رشد شخصيت و نگاه هر يک از زوجين مي گردد. با ازدواج فرد بايد بتواند خلاء هاي عاطفي خود را برطرف نمايد. و به فکر تحويل و تکامل باشد تا به اين وسيله بتواند به رشد و تعالي رواني ، جسمي ، اجتماعي و خانوادگي برسد. سوال مهمي در اين جا مطرح مي شود که آيا فرزند داشتن نيز جزو اهداف ازدواج است ؟
بله فرزند داشتن نيز يکي از اهداف زندگي مشترک است. ولي بايد توجه داشت که يکي از اهداف ازدواج فرزند دار شدن است و هدف اصلي ازدواج موارد ديگري است که در بالا اشاره شد که همان رشد و تعالي فرد است و اگر فردي ازدواج موفقي داشته باشد به اين رشد و تعالي خواهد رسيد و نداشتن فرزند که يکي از اهداف ازدواج است نمي تواند خدشه اي در اين مسير تکامل و رشد داشته ياشد.

القائات ديگران

تحقيقات نشان داده است که بسياري از زوجين که دچار مشکل ناباروري هستند مايل به جدايي و ترک همسرشان نيستند . ولي القائات خانواده و اطرافيان جرقه هاي اختلاف را در ميان اين زوجين به وجود مي آورد که ممکن است اين جرقه هاي کوچک به اختلافات بزرگ و ريشه اي و در آخر به جدايي ختم شود. با اين حساب مي توان گفت نقش اطرافيان در مورد چنين زوج هايي بسيار مهم و حياتي است. و اگر اطرافيان به جاي القائات منفي و آتش بيار معرکه بودن نقش حمايتگر و ارائه دهنده پيشنهادات براي حفظ زندگي را بر عهده بگيرند بسياري از زندگي ها از هم نخواهد پاشيد . در اين موارد بهتر است کمي هم خودمان را به جاي ديگران بگذاريم.

دخالت اطرافيان و پرس و جو هاي آنها مي تواند زندگي فرد نابارور را تحت الشاع قرار دهد

رفتار با همسر نابارور

اگر قرار است زوجيني که دچار مشکل ناباروري هستند در کنار يکديگر زندگي کنند و يا فرزندي را به فرزند خواندگي بپذيرند بايد بدانند که چطور با يکديگر رفتار نمايند. بعضي مواقع همسر سالم نسبت نسبت به همسر نابارور اين برداشت را دارد که درباره همسرش خيلي گذشت کرده و از حق مسلم خود چشم پوشي کرده است و اين نهايت فداکاري در حق اوست و حال همسرش بايد قدر اين گذشت و فداکاري را بداند. گروه دوم نگاه ديگري دارند آنها بر اين باور هستند که در مورد به وجود آمدن اين مشکل، همسرشان نقشي نداشته است و مقصر نيست. واين مسئله مي تواند گريبان هر فردي را بگيرد بنابر اين او را بدهکار خود نمي بينند و به طور حتم زندگي گروه دوم ازآرامش و منطق بيشتري برخوردار است و زوج نابارور در اين نوع خانواده احساس هيچ نوع کمبودي را نخواهد کرد.
و در پايان بايد متذکر شد که اين روزها درمان ناباروري پيشرفت هاي چشمگيري داشته است و زوج ها نبايد نااميد شده و از ادامه درمان مايوس شوند و با توکل و اميد درمان  را ادامه داده تا نتيجه قطعي و نهايي حاصل شود.

 

مرضيه ولي حصاري -بخش خانواده ايراني

تعداد بازديد:671 آخرين تغييرات:94/07/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر