چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

رکورد ذخیره سازی گاز در ایران شکسته شد

رکورد ذخيره سازي گاز در ايران شکسته شد

توليد از يکي از ترش ترين ميدان‌هاي گازي جهان در شمال شرق کشور افزايش يافت تا همزمان با افزايش ظرفيت توليد گاز، حجم ذخيره سازي گاز در مخازن ذخيره سازي شوريجه خراسان هم منجر به ثبت يک رکورد جديد شود.


به گزارش خبرگزاري مهر ، شرکت ملي نفت ايران اعلام کرد: همزمان با برنامه ويژه افزايش ظرفيت توليد گاز شرکت ملي نفت ايران با توسعه و راه اندازي فازهاي جديد پارس جنوبي، توليد از يکي از ترش ترين ميدان هاي گازي جهان در شمال شرق کشور افزايش يافته است.

بر اين اساس در طول ۶ ماهه نخست سال جاري، ميزان انتقال گاز ترش از چاه‌هاي منطقه عملياتي خانگيران سرخس در شمال شرق کشور به بيش از ۶ ميليارد و ۸۰۰ ميليون متر مکعب افزايش يافته است.

از اين رو در حالي در مدت مشابه سال گذشته تنها ۶ ميليارد و ۷۲۰ ميليون مترمکعب گاز از مخازن اين منطقه عملياتي به پالايشگاه شهيد هاشمي نژاد و مخزن ذخيره سازي گاز شوريجه خراسان تحويل شده بود که ميزان توليد و انتقال گاز از مخازن گازي از ابتداي سال جاري تاکنون با افزايشي قابل توجه همراه شده است.

از سوي ديگر با افزايش ظرفيت توليد گاز در اين مخازن از ابتداي سال جاري، رکورد جديدي هم در ذخيره سازي گاز ترش در مخازن زير زميني شوريجه خراسان رضوي به ثبت رسيده است.

در اين مدت بيش از ۸۹۴ ميليون مترمکعب گاز ذر اين مخازن زير زميني ذخيره سازي شده که از رشدي حدود ۱۰۶ درصدي در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته برخوردار بوده است.

به گزارش مهر، در منطقه خانگيران (۲۵ کيلومتري شمال غربي شهر مرزي سرخس) تا کنون سه مخزن گازي مجزا در ساختارهاي طاقديسي روي هم قرار گرفته اند.

بالاترين مخزن گازي منطقه خانگيران لايه گازي شني- ماسه اي شوريجه "D با تخلخل و تراوايي بسيار خوب و لايه گازي پايين تر با ساختار سنگ ماسه اي سخت شوريجه B با تخلخل و تراوايي کم و در عمق پايين تر مخزن مزدوران با ساختار آهکي شکافدار و تخلخل کم و تراوايي بالاست.

پس از ۲۸ سال از کشف ميدان گنبدلي در شمال شرق مشهد، ميدان توس با حجم گاز درجاي ۲ هزار و ۱۹۰ ميليارد فوت مکعب، خرداد ۱۳۸۹ در نتيجه آزمايش و ارزيابي دو لايه مخزني مزدوران و شوريجه و با حفاري چاهي در عمق سه هزار و ۸۹۰ متر کشف شده است.

از سوي ديگر سال گذشته، با حضور بيژن زنگنه، وزير نفت طرح ذخيره سازي گاز طبيعي در منطقه شوريجه خراسان با ظرفيت تزريق و برداشت روزانه ۲۰ ميليون متر مکعب گاز طبيعي و به عنوان بزرگترين طرح ذخيره سازي گاز منطقه خاورميانه افتتاح شد.

با اجراي اين پروژه، روزانه ١٠ ميليون متر مکعب گاز توسط ٣ رديف کمپرسور هر کدام با ظرفيت ۳.۶ ميليون متر مکعب در روز به مخزن شوريجه خراسان تزريق و در فصل سرما حداکثر روزانه ٢٠ ميليون متر مکعب در روز از مخزن برداشت و پس از فرآورش به شبکه سراسري تزريق مي شود.

با راه اندازي طرح ذخيره سازي گاز در ميدان شوريجه در فاز نخست ١٠ ميليون مترمکعب و در فاز دوم ٢٠ ميليون مترمکعب در اوج مصرف و در طول فصل زمستان برداشت گاز انجام مي گيرد. ظرفيت ذخيره سازي گاز در اين مخزن چهار ميليارد و ٦٠٠ ميليون مترمکعب است که در فاز نخست آن امکان ذخيره سازي دو ميليارد و ٤٠٠ ميليون مترمکعب گاز فراهم خواهد شد. اين طرح ذخيره سازي گاز طبيعي در ٢٥ کيلومتري جنوب شرقي سرخس در استان خراسان رضوي و در مجاورت پالايشگاه شهيد هاشمي نژاد قرار گرفته است.

تعداد بازديد:597 آخرين تغييرات:94/07/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر