جمعه 23 آذر 1397 - 6 ربيع الثاني 1440 - 14 دسامبر 2018
صفحه اصلي/خانواده

راز آرامش زن و شوهر

راز آرامش زن و شوهر

شايد طعم محبت ديدن و محبت کردن را فراموش کرده ايد. نمي دانيد طعم آن زيباترين مزه دنيا است. گاهي فکر مي کنيد اصلا محبت در خانه شما را نزده است؟ اگر اينطور است، سريع اقدامات لازم براي ورود اين آرام بخش، به خانه را فراهم کنيد.

دوست داريد خانه اي پر از محبت داشته باشيد، اما احساس ناتواني مي کنيد زيرا فکر مي کنيد تمام راهها را رفته ايد و کسي به اين انگيزه ي شما توجه نمي کند. محبت و دوستي راه و روش مخصوص به خود را دارد.محبت و رحمت موجب شادي و آرامش زن و شوهر و از نشانه هاي خداوند است.

خداوند خود را قرار دهنده مودت و محبت بين زن و شوهر مي داند  و مي فرمايند « اَن خلق لَکم مَن اَنفسکم ازوجا لِتسکنوا اليها و جَعل بَينکم مَوده و رحمة،از نشانه او اين است همسراني از جنس خودتان آفريديم تا با آنها آرام شويد و بين شما رحمت و مودت قرار داده ايم.»
هر چقدر فضاي خانه از
محبت آکنده باشد، پيوندها و دلبستگي عاطفي بين زن و شوهر بيشتر مي شود. محبت متعالي ترين رفتار زوج است و برگرفته  از گذشت، حق شناسي، همدلي و بدور از هر گونه تحقير و تهمت است.

چارچوبهاي محبت چيست؟

حمايت يکديگر

محبت يعني حمايت کردن، زمانيکه  زن و شوهري در سختي هاي زندگي همديگر را حمايت کنند،علاوه بر اينکه غير مستقيم به فرزندانشان حامي شدن را مي آموزند همچنين رابطه ي موفق و پر داوم خواهند داشت.

الکي گوش نکنيد!

محبت، به دقت به حرف همسر گوش دادن است و با سئوالاتي مانند اينکه «مي تواني اطلاعات بيشتري بدهي تا بفهمم دقيقا منظورت از اين گفته چيست، را در بر مي گيرد.» اين نوع گفتگوهاي همدلانه محبت زن و شوهر را بيشتر مي کند.محبت يعني مذاکره بر سر تفاوتها و پيدا کردن نکات مشترک يکديگر است. در مذاکره از چيزي مي گذريد تا به چيزي برسيد تا تعادل و سازش در زندگي برقرار گردد

آيا همسرتان را پذيرفته ايد؟

يک دقيقه فکر کنيد،آيا همسرتان را با تمام نواقصش پديرفته ايد؟ محبت پذيرش همسر به همان صورتي که هست با همه خوبيها و بديي هايش. پذيرش اساس رابطه زوج است. زن و شوهر نقايص يکديگر را مي پذيرند و در يکديگر اين اعتماد را ايجاد مي کنند که تمام سعي خود را براي بهتر شدن انجام خواهند داد.

بهترين راه دوستي با همسر

اگر مدام در فکر اين هستيد که فرصتي پيش بيايد تا وسايل خصوصي همسرتان را بگرديد، در ميزان اعتمادتان به شريک زندگي تان تجديد نظر کنيد. محبت يعني اعتماد ، اعتماد يعني تعهد، اعتماد قلب و روح عشق است. بهترين راه براي جلب اعتماد همسر اين است که نشان بدهيد که او قابل اعتماد است.

حرمتها را حفظ کنيد

محبت يعني احترام گذاشتن ، مخصوصا اين مورد را در مورد مرد زندگي تان رعايت کنيد. جنبه هاي قابل احترام يکديگر را پيدا کنيد و روي آنها تمرکز کنيد. به همسرتان بگوييد چرا او در نظر شما فرد محترمي است. احترام رنگ وبوي زندگي را تغيير مي دهد و حرمتها را حفظ مي کند.

پاي ميز مذاکره برويد

از گفت و گو کردن با شريک زندگي تان نترسيد. اين بهترين راه حل است. محبت يعني مذاکره بر سر تفاوتها و پيدا کردن نکات مشترک يکديگر است. در مذاکره از چيزي مي گذريد تا به چيزي برسيد تا تعادل و سازش در زندگي برقرار گردد.

فراز و نشيب هاي محبت

يکي از مشکلات زن و شوهرها نداشتن مهارت بيان احساسات و عواطف  به طرف مقابل است و نمي توانند محبت خود را به طرف مقابل ابراز کنند. گاهي ديده مي شود، زن و شوهر محبت خود را در قالب عبارت هاي نامناسب ابراز مي کنند، به عنوان مثال مرد عدم طاقت دوري از همسر خود را با اجبار او براي بودن در خانه نشان مي دهد. بسياري از زن و شوهر ها در ابتدايي زندگي به اين امر توجه دارند ولي لازم است ابراز محبت در تمام مراحل زندگي زناشويي انجام شود.

در ابراز محبت به چه نکاتي توجه کنيد؟

در بيان محبت، تفاوتهاي مرد و زن قابل توجه است، مردان با سخنان محبت آميز و خريد هديه محبت خود را به همسر نشان مي دهند و خانم ها با آشپزي خوب يا خانه داري با سيلقه، محبت به همسر را ابراز مي کنند. شناخت زن و شوهر به  تفاوتهاي جنيستي آنان در ابراز محبت، در کاهش سوء تفاهم ها بسيار تاثير گذار است. يکي از مشکلات زن و شوهرها نداشتن مهارت بيان احساسات و عواطف  به طرف مقابل است و نمي توانند محبت خود را به طرف مقابل ابراز کنند

محبت چگونه به عشق تبديل مي شود؟

عشق اوج روابط  زن و مرد است که از شناخت بيشتر و درست نسبت به يکديگر به وجود مي آيد. عشق، توانايي و تمايل به اينکه اجازه دهيد فردي که برايتان عزيز است و شما او را انتخاب کرده است آزادانه و از روي صميمت خواسته هاي شما را برآورده سازد. عشق با دوست داشتن خودتان آغاز مي شود و بعد به دوست داشتن طرف مقابل مي رسد. افراد عاشق، عشق خود را اين گونه نشان مي دهند:
ابراز محبت کلامي و جسماني، رفتارهاي شادي بخش و خشنود کننده براي يکديگر، حمايت عاطفي و اخلاقي از همديگر در همه شرايط زندگي، صبور و شکيبا بودن نسبت به رفتارهاي ناخوشايند طرف مقابل و گذشت از خطاهاي همسر است. محبت در اوج خود به عشق تبديل مي شود.

پي نوشت: سوره رم، آيه 21

 

زهرا خسروجردي - بخش خانواده ايراني تبيان

تعداد بازديد:963 آخرين تغييرات:94/07/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر