جمعه 23 آذر 1397 - 6 ربيع الثاني 1440 - 14 دسامبر 2018
صفحه اصلي/مقالات

اعمال دهه اول محرم

اعمال دهه اول محرم۱-يکى از اعمال مهم، دعاى اول ماه است و به جهت اينکه اول اين ماه اول سال بوده و از طرف ديگر دعاهاى قبل از وقت نيز تاثير خاصى در برآورده شدن حاجات و رسيدن به امور مهم دارد، اين دعا تاثير زيادى در سلامتى و دورى از آفات دينى و دنيايى آن سال و بهبودى حال و بدست آوردن نيکيها دارد و دعايى که براى اول ماه در اقبال روايت شده دعاى بسيار مفيدى براى مطالب مذکور است.

۲ - بهتر است در شب اول، بعضى از نمازهايى را که در اين شب وارد شده به مقدار حال و توانايى خود خوانده - حداقل دو رکعت نمازى را که شامل حمد و يازده بار "قل هو الله احد" است -، بعد از آن دعايى را که پيامبر اکرم صلى الله عليه و آله و سلم بعد از اين نماز خوانده است و در کتاب اقبال نقل شده بخواند و فرداى آن روز را روزه بگيرد. در روايت آمده است: کسى که چنين عملى را انجام دهد، مانند کسى است که بمدت يک سال کارهاى خوب انجام داده و تا سال آينده محفوظ خواهد بود.

۳ - روزه روز سوم، در روايت آمده است: حضرت يوسف عليه السلام در اين روز از چاه خارج شد. و اگر کسى اين روز را روزه بگيرد، خداوند مشکل او را برطرف نموده و سختيها را بر او آسان مى نمايد.

۴ - روايت شده: مستحب است تمام ماه را روزه بگيرد. و در مورد روزه روز تاسوعا و عاشورا روايت مخصوص داريم اما احتياط اين است که روز عاشورا را روزه نگيرد ولى از خوردن و آشاميدن تا عصر خوددارى نمايد و آنگاه چيزى بخورد يا بياشامد به جهت اين که امام حسين عليه السلام و ياران حضرت در عصر از غصه هاى اين دنياى پست رهايى يافتند و در هنگام عصر سعادتمند شده و به مطلوب خود که عبارت بود از ديدار خداوند بزرگ، رسيدند. 

شايد به همين جهت است که دوستان عزادار آن حضرت عليه السلام در عصر اين روز غم و غصه آنها کاهش پيدا کرده و از بين مى‌رود.

حضرت يوسف عليه السلام در روز سوم محرم از چاه خارج شد. و اگر کسى اين روز را روزه بگيرد، خداوند مشکل او را برطرف نموده و سختيها را بر او آسان مى نمايد.

۲نکته الف) در ساير اعمال شب و روز عاشور، از قبيل نمازها و دعاهاى آن - غير از زيارتها و نمازهاى آن - اشکالهايى وجود دارد. و ممکن است اين اعمال ساخته و پرداخته مخالفين شيعه باشد.

مواردى مانند استحباب سرمه کشيدن و غير آن؛ و حتى اگر از معصومين عليهم السلام نيز روايت شده باشد، باز هم انجام مراسم عزادارى و صلوات فرستادن بر امام عليه السلام و اصحاب او و لعنت نمودن کشندگان آنها بهتر از انجام چيزهايى است که در آن روايات وارد شده است. زيرا در روايت بر اين اعمال نيز تاکيد شده است.

ب- از چيزهايى که عقل آنها را همراه با زيارت آن حضرت عليه السلام لازم مى داند، زيارت اهل بيت و ياران شهيد اوست؛ بخصوص ب زيارتهايى که وارد شده است.


منبع : ido.ir
تعداد بازديد:624 آخرين تغييرات:94/07/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر