پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

تخلف ۵۳ شرکت تولید آبلیمو/ماجرای آب دماوند و خمیرمرغ

رئيس سازمان غذا و دارو عنوان کرد؛

تخلف ۵۳ شرکت توليد آبليمو/ماجراي آب دماوند و خميرمرغ

معاون وزير بهداشت و رئيس سازمان غذا و دارو، از تخلف ۵۳ شرکت توليد آبليمو ، از ابتداي سال جاري تاکنون خبر داد.

به گزارش خبرگزاري مهر ، دکتر رسول ديناروند در حاشيه همايش روز جهاني غذا، اظهار داشت: از ابتداي سال تا کنون، ۵۳ شرکت توليد کننده آبليمو از ديد سازمان غذا و دارو تخلف داشته اند که اسامي برخي از آنها اعلام و برخي ديگر نيز به مراجع قضائي معرفي شدند. رسانه اي نشدن اسامي برخي از متخلفين، به اين معني نيست که برخورد با آنها صورت نمي گيرد.

وي مهمترين معضل صنعت آبليمو را وجود رقابت در بين صنايع به منظور کاهش هزينه هاي توليد دانست و گفت: طبق ضوابط موجود، توليد آبليمو بايد طبيعي باشد که در اين مورد تخلفاتي به منظور کاهش هزينه ها انجام شده و محصولات تعدادي از شرکت هاي متخلف، خطر جدي و فوري را براي سلامتي مردم نداشته و به مردم اطمينان مي دهيم که توليد کنندگان متخلف آبليمو، محصولي خطرناک و سمي را توليد نکرده اند بلکه تخلف آنها مربوط به کاهش قيمت توليد بوده که البته قابل قبول نيست و در همين زمينه نيز، اسامي متخلفان را به سازمان تعزيرات حکومتي و رسانه ها اعلام شده است.

معاون وزير بهداشت افزود: خطوط توليدي آبليمو که متوقف شده بودند پس از اصلاحات لازم و مورد نظر سازمان غذا و دارو، موفق به اخذ مجوز ورود به بازار شده اند و اين نظارت تمام شدني نيست و مجددا نمونه برداري ها انجام خواهد شد اما لازم است تا شرکت هاي توليد کننده از برند خود، بيشتر مراقبت کنند که آسيبي به نام کالاهاي آنها نرسد.

ديناروند در ادامه با بيان اينکه عرضه آب آشاميدني دماوند مجاز است، گفت: آب آشاميدني دماوند مورد تأييد سازمان غذا و دارو است و عرضه آن در بازار مشکلي ندارد.

وي مصرف خمير مرغ در فرآورده هاي گوشتي را مجاز ندانست و گفت: سازمان دامپزشکي به عنوان دستگاه مسئول بر فرآورده هاي دامي و خام مانند تخم مرغ و شير نظارت مي کند اما هنوز نتوانسته ايم به شرايطي برسيم که امکان مصرف خمير مرغ در فرآورده هاي گوشتي وجود داشته باشد اين ميسر خواهد بود اما قاعدتا بايد تعدادي از آنها بايد حذف شوند و شرايط توليد نيز تغيير کند.

ديناروند در خصوص وضعيت حال حاضر غذا در کشور گفت: مردم شاهد هستند که ما به عنوان دستگاه نظارتي در زمينه غذا مسامحه نمي کنيم و در مواردي که مانند موضوع روغن پالم در سال گذشته يا آبليمو و آب معدني در سال جاري، ضرورت وجود داشت وارد شده ايم چرا که سلامت مردم مهمترين اصل براي ما است.

وي از صنعت غذا به عنوان يکي از صنايع پيشرفته در کشور ياد کرد و گفت: اين صنعت از نظر اقتصادي و اشتغال براي کشور اهميت ويژه اي دارد اما در جوانب مربوط به سلامتي آن، ما کوتاه نمي آييم.

ديناروند افزود: هفته گذشته از يکي از صنايع پيشرو کشور در حوزه غذايي بازديد داشتم و از اينکه اين شرکت توانسته به ۴۰ کشور دنيا صادرات داشته باشد، خوشحال شدم چرا که بخشي از صادرات، به کشورهاي سختگير اروپايي بود بنابراين زماني که مي توان مواد غذايي را در بالاترين سطح در کشور توليد کرد نبايد اجازه داد تا مواد غذايي ناسالم در کشور توليد شوند.

وي خاطر نشان کرد: برنج هاي خارجي که از مبادي رسمي وارد کشور مي شوند بدون شک کنترل مي شوند اما کنترل برنج در سال هاي ۹۳ و ۹۴، نسبت به گذشته بسيار سختگيرانه انجام شده و ضوابط فني آن اصلاح شده است. بنابراين با اطمينان مي گوييم که مشکلي از اين نظر وجود ندارد و در بازار نيز کنترل مي شود ضمن اينکه برنج هاي توليد داخل به تدريج در قالب نظام کدگذاري و رهگيري ساماندهي مي شوند و از عرضه فله آن جلوگيري خواهد شد.

تعداد بازديد:658 آخرين تغييرات:94/07/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر