سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10 شوال 1441 - 2 ژوئن 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

جزئیات شگرد تسهیلاتی بانکداران/از ۴ تا۴۰ میلیون تومان وام بگیرید!

مهر گزارش مي‌دهد؛

جزئيات شگرد تسهيلاتي بانکداران/از ۴ تا۴۰ ميليون تومان وام بگيريد!

با وجود ممنوعيت پرداخت وام به شرط سپرده، اين رويه همچنان در بانک‌ها دنبال مي‌شود و حتي بانک‌هاي بزرگ با تهيه جداولي از ۴۰ تا ۴۰۰ ميليون ريال وام مي‌دهند.

به گزارش خبرگزاري مهر ، در روزهايي که بانک مرکزي سعي در افزايش مبالغ وام‌هايي همچون خودرو و تسهيلات کارت اعتباري خريد براي تحرک بخشي به اقتصاد دارد، برخي از بانک‌ها همچنان داستان پرداخت وام به شرط سپرده را دنبال مي کنند و در پي کسب سود و جذب سپرده هاي بيشتر هستند.

گرچه اين موضوع يعني جذب سپرده في نفسه منفي نيست اما اين در حالي است که بانک مرکزي پرداخت وام به شرط سپرده را ممنوع کرده است، با اين وجود برخي از بانک‌ها که شامل بانک‌هاي بزرگ و دولتي هم مي شوند، همچنان اين رويه را اجرا مي کنند و بدون واهمه اين موضوع را هم با نصب اطلاعيه هايي در معرض ديد مشتريان قرار مي دهند.

نکته جالب اينکه پرداخت اين نوع وام‌ها که حداکثر تا مبلغ ۴۰ ميليون تومان است، در قبال دريافت سند ملک و در رهن بانک قراردادن آن است و اين شيوه هم به نوبه خود تامل برانگيز است، اين در حالي است که مسئولان بانک مرکزي و بانک‌ها هر اقدام خلاف قانون و مقررات را به موسسات مالي و اعتباري که مجوز ندارند نسبت مي دهند.

خبرگزاري مهر نمونه اي از اطلاعيه يکي از بانک‌ها را به عنوان سند منتشر مي کند:

سپرده گذاري کنيد تسهيلات دريافت کنيد/ وام از ۴۰ ميليون ريال تا ۴۰۰ ميليون ريال بگيرد

 

سپرده گذاري جاري

سپرده گذاري با نرخ سود ۱۰ درصد

 مدت ماندگاري

۴ ماه

۵ ماه

نرخ تسهيلات

۱۷ درصد

۲۰ درصد

بازپرداخت تسهيلات

۲۴ ماه

۲۴ ماه

حداقل مانده سپرده گذاري ۱۰ ميليون ريال (براي دريافت تسهيلات بايد مبلغ سپرده افزايش يابد.) به ازاي افزايش هر يک ماه کامل ماندگاري سپرده. افزايش ۳ ماه در دوره بازپرداخت (حداکثر دوره بازپرداخت با توجه به ماندگاري ۴۸ ماه مي باشد).

تسهيلات تا سقف ۱۰۰ ميليون ريال يک ضامن (کارمند رسمي با گواهي کسر از حقوق). تا ۲۰۰ ميليون ريال دو نفر ضامن کارمند رسمي (با ارائه سند مالکيت مسکن). تا ۴۰۰ ميليون ريال سند بايد در رهن بانک باشد. / اين تنها نمونه اي از شيوه هاي بانک‌ها براي جذب سپرده است.

بررسي هاي ميداني خبرنگار مهر از شعب بانک‌ها نشان مي دهد که تسهيلات دهي برخي از بانک‌ها به ويژه بانک‌هاي بزرگ و خصوصي کشور کاملا در بخش وام‌هاي خرد خريد کالاها و خدمات ضروري و وام خودرو قطع شده و آنها دليل اين امر را قرمز شدن وضعيت مطالبات معوق خود اعلام مي کنند. اين شعب حتي در قبال سپرده هم وام نمي دهند.

به هر حال سخت شدن نحوه پرداخت وام در بانکهاي بزرگ دولتي و خصوصي، مردم را به سمت موسسات اعتباري بدون مجوز سوق مي دهد که البته پرداخت وام توسط آنها هم به نوبه خود جاي تامل دارد.

تعداد بازديد:723 آخرين تغييرات:94/07/29
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر