جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/پزشكي

تشخیص سرطان پوست بر اساس تعداد خال های بدن

مطالعات جديد پژوهشگران نشان مي دهد؛

تشخيص سرطان پوست بر اساس تعداد خال هاي بدن

بر اساس مطالعات جديد پژوهشگران، بررسي و تعيين تعداد خال هاي موجود در بدن انسان و به ويژه خال هاي موجود در بازوي راست، مي تواند روشي مناسب جهت شناسائي خطر ابتلا به سرطان پوست در افراد باشد.

به گزارش خبرنگار مهر ، مطالعات جديد پژوهشگران نشان مي دهد افرادي که در بازوي راست خود داراي تعداد زيادي خال بوده و اين خال ها از ۱۱ عدد بيشتر است، در خطر ابتلا به سرطان پوست يا ملانوما قرار دارند.

به باور محققان، در صورتي که يک فرد به طور متوسط بيش از ۱۰۰ خال در سراسر بدن خود داشته باشد نيز در معرض خطر بيشتر ابتلا به سرطان پوست قرار دارد. در اين پژوهش ها، اطلاعات مربوط به بيش از ۳۰۰ فرد دوقلو در بريتانيا مورد بررسي قرار گرفت.

مطالعات فوق تحت نظر تيمي از پژوهشگران دانشگاه کينگ کالج لندن انجام شد و پژوهشگران براي يک دوره زماني ۸ ساله، اطلاعات گروه بزرگي از مشارکت کنندگان که همه آنها را زنان تشکيل مي داد بررسي و ثبت کردند. در اين مطالعات، کليه اطلاعات مرتبط با خال ها و لکه هاي پوستي اين افراد، تحت کنترل و مشاهده قرار گرفت.

در ادامه اين تحقيقات، پژوهشگران به بررسي شرايط جسمي و پوست بيش از ۴۰۰ بيمار مبتلا به سرطان پوست از هر دو گروه جنسيتي زنان و مردان پرداخته و دريافتند بررسي و شمارش تعداد خال هاي بدن و به ويژه خال هاي موجود در بازوي راست، مي تواند به عنوان يک عامل قابل اطمينان جهت اطلاع از ميزان ريسک ابتلا به سرطان پوست در افراد تلقي شده و مورد توجه قرار گيرد.

پژوهشگران اين تيم تحقيقاتي با آناليز اطلاعات کسب شده از داوطلبان فوق الذکر دريافتند شانس ابتلا به سرطان پوست در زناني که در بازوي راست آنها دست کم هفت خال وجود دارد ۹ برابر بيشتر از افراد عادي بوده و اين موضوع براي کساني که در سراسر بدن خود بيش از ۵۰ خال دارند نيز صدق مي کند. در اين مطالعات همچنين مشخص شد که دارا بودن بيش از ۱۱ خال در بازوي راست و يا ۱۰۰ خال در سراسر بدن، به معني خطر بسيار زياد ابتلا به سرطان پوست در آن فرد بوده و وي بايد در رابطه با انجام تمهيدات پيشگيرانه در زمينه مراقبت از پوست خود هوشيار باشد. 

در همين زمينه سرپرست تيم تحقيق مي گويد: «نتايج اين پژوهش ها مي تواند تاثير بسزايي در شناخت افراد مستعد ابتلا به سرطان پوست و شناسائي و تشخيص زودهنگام اين بيماري توسط پزشکان داشته باشد. در حقيقت اين روش تشخيص بسيار ساده بوده و تنها با معاينه فيزيکي پوست بدن افراد قابل اجرا است.»

تعداد بازديد:474 آخرين تغييرات:94/08/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر