پنج شنبه 2 اسفند 1397 - 16 جمادي الثاني 1440 - 21 فوريه 2019
صفحه اصلي/خانواده

آیا به زندگی مان متعهدیم؟

آيا به زندگي مان متعهديم؟

اين روزها که ورود به دنياي مجازي يکي از رسوم شده است چه خوب است با خودآگاهي بيشتري به دنياي مجازي رفت و آمد کنيد و از منجر شدن روابط مجازي تان به خيانت پيشگيري نماييد.

جلوگيري از خيانت در روابط مجازي

هر فرصتي در بردارنده يک تهديد است، اين قاعده زندگي است. شبکه هاي اجتماعي ، به عنوان گسترده ترين فرصت ارتباطي عصر حاضر به دلايلي مانند در دسترس بودن، سهولت استفاده، تنوع فضاها (مثل فيس بوک، توئيتر، وايبر، تلگرام و ...)، امکان ناشناس ماندن، سهولت پيدا کردن دوستان و آشنايان قديمي و امکان رد و بدل کردن محرمانه ي اطلاعات نوشتاري و تصويري، چالشهايي را در زمينه زندگي فردي و اجتماعي ما به وجود آورده است. يکي از مهمترين اين چالش ها تهديدي است که اين فضاهاي مجازي نسبت به دوام زندگي هاي زناشويي ايجاد مي کنند. 

خيانت مجازي چيست؟

خيانت در فضاي مجازي زماني مطرح مي شود که فرد آن عاطفه، زمان و يا لذتي را که بايد به همسرش اختصاص بدهد و يا به طور خاص فقط از جانب او دريافت کند، در فضاي مجازي و با کسي جز همسر خود داد و ستد مي کند. اين نوع از خيانت لزوماً در همه موارد به خيانت در جهان واقعي منجر نمي شود اما به لحاظ رواني فرد را در موقعيتي قرار مي دهد که از جهت آثار و پيامدها کم از خيانت در واقعيت ندارد، يعني همان حال و هوا، همان رفتارها و در صورت فاش شدن، همان اثرات مخرب بر جسم و روان همسر را در پي دارد. نکته مهمي که در اينجا وجود دارد اين است که بسياري از کساني که کارشان به خيانت مجازي کشيده مي شود، در ابتدا به دنبال افزايش ارتباطاتشان با ديگران بوده اند و به قصد خيانت کردن به همسر وارد اين عرصه نشده اند، اما رفته رفته به طور ناخودآگاه آنقدر تحت تأثير جو حاکم بر اين فضا قرار گرفته اند که بدون آنکه متوجه شوند به همسرشان خيانت کرده اند. در اين مقاله قصد دارم راهکارهايي ارائه کنم که به شما کمک مي کند تا با خودآگاهي بيشتري به دنياي مجازي رفت و آمد کنيد و از تبديل شدن روابط مجازي تان به خيانت پيشگيري نماييد.

اگر حس مي کنيد که شخصي در فضاي مجازي تأمين کننده محبت و لذتي است که شما در زندگي زناشويي نياز داريد، خطر خيانت را نزديک به خودتان ببينيد

راهکارهاي پيشگيري:

از روابط پنهاني پرهيز کنيد.
چه مواقعي يک فرد متأهل پيامهايش با جنس مخالف را در شبکه هاي مجازي حذف مي کند؟ وقتي که نخواهد همسرش آنها را ببيند چون مي داند که اگر ببيند ناراحت مي شود و يا زندگي اش به هم مي ريزد. بنابراين سعي مي کند آنها را بپوشاند. اگر کسي در فضاي مجازي شما هست که ماهيت و يا شيوه نوشتار و پيامهاي او و يا نوشته هاي خودتان به او مجبورتان مي کند مدام از گزينه حذف استفاده کنيد از خودتان سؤال کنيد که نکند دارم در سراشيبي منتهي به خيانت حرکت مي کنم؟ 

حواستان به مؤلفه جنسي ارتباط تان باشد.
اگر رابطه تان در فضاي مجازي با فردي از
جنس مخالف باعث مي شود که خيالپردازيهاي جنسي درباره او به سراغ تان بيايد خطر را جدي بگيريد. همچنين اگر حرفها،عکسها و ساير چيزهايي که رد و بدل مي کنيد، شامل نکات جنسي -هر چند ظريف- باشد بدانيد که داريد به سمت خيانت حرکت مي کنيد.

زماني را که در شبکه مجازي مي کنيد مديريت کنيد.
براي پيشگيري از تبديل شدن
روابط مجازي به خيانت فقط توجه کردن به محتواي پيامها کافي نيست بلکه لازم است به مدت زماني که براي آن سپري مي شود نيز توجه شود. به ياد داشته باشيد صرف وقتِ بيشتر از مقدار لازم براي هر چيزي و يا هر کسي يک نشانه است از اينکه يک جاي کار ايراد دارد. براي مثال اگر هر روز 20 بار با يک نفر از جنس مخالف گفتگو مي کنيد، حتي اگر محتواي پيامهايتان معمولي هم باشد، بعد از مدتي نسبت به آن فرد توجه پيدا مي کنيد و کم کم او برايتان مهم مي شود. و اين يعني آغاز سر خوردن به سياه چاله خيانت.

از توجيه کردن به خاطر ارتباطاتتان اجتناب کنيد.
وقتي در يک رابطه مجازي درست و اصولي با يک فرد ديگر قرار داريد چند بار در طول رابطه تان پيش مي آيد که به خودتان بگوييد که «او براي من فقط يک دوست است» يا «او فقط يک همکار است»؟ به همسرتان چطور؟ آيا اگر همسرتان از شما درباره يک رابطه سالم و منطقي سؤالاتي بپرسد به او خواهيد گفت «او فقط يک دوست است، همين و بس»؟ مسلماً خير. چون يک دوستي يا همکاري سالم و درست نيازي به دفاع، توجيه و دليل تراشي ندارد. اما وقتي در يک رابطه مجازي نادرست قرار مي گيريد مدام اين جمله را يا به خودتان يادآوري مي کنيد و يا به همسرتان، دليلش هم احساس گناهي است که در اعماق وجودتان وول مي خورد و آنقدر اذيتتان مي کند که مجبور مي شويد به مکانيزمهاي دفاعي مذکور پناه ببريد. پس اگر زمزمه جمله «او فقط يک ... است» را در گوشتان مي شنويد آن را جدي بگيريد.

اگر کسي در فضاي مجازي شما هست که ماهيت و يا شيوه نوشتار و پيامهاي او و يا نوشته هاي خودتان به او مجبورتان مي کند مدام از گزينه حذف استفاده کنيد از خودتان سؤال کنيد که نکند دارم در سراشيبي منتهي به خيانت حرکت مي کنم؟


نيازهاي شخصي تان را از راههاي درست تأمين کنيد.
اگر حس مي کنيد که شخصي در فضاي مجازي تأمين کننده محبت و لذتي است که شما در زندگي زناشويي نياز داريد، خطر خيانت را نزديک به خودتان ببينيد. در اين مواقع از خودتان بپرسيد که چرا اين احساس را داريد، چرا اين مسئله را با همسرتان در ميان نمي گذاريد، و چرا حرفهايي را که به آن فرد مي زنيد به همسرتان نمي زنيد؟ براي شناسايي بهتر اين حفره هاي ارتباطي مي توانيد از دوستان مورد اعتماد و با تجربه و يا روانشناسان و مشاورين کمک بگيريد.
از صحبت کردن درباره ازدواج تان در فضاي مجازي پرهيز کنيد.
حرف زدن از نقطه ضعفهاي رابطه زناشويي خود با يک فرد ديگر در فضاي مجازي، فتح بابي است به سوي پيش آمدن حرفهاي بيشتر و رسيدن به پايان تلخ خيانت. اگر روزي از روي عصبانيت، لجاجت و يا هر حال بد ديگري دلتان خواست واقعيتهاي زشت رفتارهاي همسرتان را در شبکه هاي مجازي با فردي ديگر در ميان بگذاريد حواستان باشد که داريد به خيانت نزديک مي شويد، چرا که هميشه هستند کساني که مترصد استفاده از موقعيتهايي اين چنين اند!
به اعتراضات همسرتان گوش بدهيد.
اعتراضات همسر هميشه ناشي از زياده خواهي هاي او نيست، ممکن است مبين واقعيتهاي مهمي درباره شما و رفتارهايتان باشد. اگر همسر شما به محتواي گفتگوهاي مجازي شما و يا زمان آن اعتراض مي کند قبل از آنکه عليه او جبهه گيري کنيد به حرفهايش فکر کنيد. به احتمال زياد اين اعتراض هشداري است از نزديک شدن شما به خيانت.
از انتقادهاي دوستان و اطرافيان استقبال کنيد.
بسياري از اوقات دور و بري هايتان متوجه نکات مهمي در رفتار شما مي شوند که تشخيص آنها براي خودتان آسان و يا ممکن نبوده است. بنابراين ذهنتان را براي دريافت انتقادات دوستان دلسوز و قابل اعتماد خود باز کنيد و اگر آنها به شما گفتند که مثلاً «چرا با فلاني اينقدر چت مي کني، تو متأهلي و بايد حواست را بيشتر جمع خودت کني» حتماً اين انتقاد را به منزله يک آژير خطر قلمداد کنيد.

 

راحله فلاح -بخش خانواده ايراني تبيان

تعداد بازديد:625 آخرين تغييرات:94/08/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر