دوشنبه 23 تير 1399 - 21 ذي القعده 1441 - 13 ژولاي 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان

از نقش پررنگ ایران در نشست سوریه تا بندهای توافق ۱۷ کشور

رسانه هاي عربي در مورد وين نوشتند:

از نقش پررنگ ايران در نشست سوريه تا بندهاي توافق ۱۷ کشور

برگزاري نشست سوريه با حضور ۱۷ کشور در وين بازتاب گسترده اي در رسانه هاي عربي داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر ، نشست مذاکرات سوريه در وين که با مشارکت نمايندگان ۱۷ کشور از جمله، ايران، روسيه، عربستان، آمريکا و نماينده سازمان ملل در دمشق برگزار شد، ساعاتي پيش به پايان رسيد.

اين نشست در حالي تيتر اول اغلب رسانه ها را به خود اختصاص داد که در بيانيه پاياني آن بر تلاش براي يکپارچگي و وحدت سوريه و لزوم آتش بس در اين کشور تاکيد شده است. مذاکرات سوريه که اين بار با حضور ايران تفاوت چشمگيري نسبت به دوره هاي پيشين داشت بازتاب گسترده اي در رسانه هاي عربي و غربي داشت؛

روزنامه القدس العربي در مقاله اي به نخستين مشارکت ايران در مذاکرات سوريه اشاره و از اين امر با عنوان يک تحول و رويداد مهم و قابل توجه ياد کرد.

شبکه سعودي العربيه نيز در گزارشي با انتشار اظهارات وزراي خارجه آمريکا، روسيه و  عراق پس از پايان نشست سوريه در وين، به عدم توافق شرکت کنندگان در اين نشست درخصوص حضور «بشار اسد» رئيس جمهوري سوريه در قدرت پرداخت.

العربيه در اين گزارش به اظهارات «لوران فابيوس» وزير خارجه فرانسه در اين خصوص اشاره کرد؛ فابيوس در پايان اين نشست تصريح کرد واشنگتن، پاريس و همپيمانان غربي و عربي آنها در تلاش براي ايجاد يک جدول زماني مشخص درخصوص برکناري بشار اسد هستند.

اين رسانه سعودي همچنين به حضور پررنگ ايران در نشست سوريه اشاره و از آن با عنوان نشانه اي براي بازگشت تهران به صف جامعه بين الملل آن هم پس از گذشت چند ماه از امضاي توافق هسته اي ياد کرد.

در اين گزارش آمده است: به دليل تفاوت آشکار مواضع شرکت کنندگان در نشست وين انتظار نمي رود اين نشست به توافق جامعي درخصوص آينده دولت بشار اسد منجر شود، اما صرف اين که بازيگران سوريه را با مواضع به شدت مخالف بر سر يک ميز نشانده است، به نوعي پيشرفت محسوب مي شود.

در همين حال روزنامه الکترونيکي عربي ۲۱ در گزارش خود در خصوص نشست سوريه در وين به پافشاري عربستان، قطر و ترکيه به برکناري بشار اسد پرداخت.

در اين گزارش با اشاره به بيانيه پاياني نشست وين آمده است: به رغم توافق بر سر لزوم سرعت بخشي به روند تلاش هاي ديپلماتيک  براي پايان جنگ، اختلافات گسترده همچنان به قوت خود باقي است.

همچنين پايگاه لبناني العهد در گزارش خود در اين خصوص تصريح کرد: دور جديد مذاکرات سوريه هفته آينده در وين و با مشارکت نمايندگان دولت و مخالفان اين کشور برگزار خواهد شد.

در گزارش العهد، تاکيد بر مبارزه با تروريسم و اتخاذ راهکار سياسي براي حل بحران سوريه و همچنين به تعويق افتادن بررسي طرح برکناري بشار اسد در دوره انتقالي از دستاوردهاي مذاکرات اخير وين محسوب مي شود.

از سوي ديگر شبکه الميادين با پوشش دادن اخبار نشست وين تاکيد کرد که دور جديد مذاکرات روز سوم يا چهارم ماه ميلادي آتي در وين برگزار خواهد شد. بر اين اساس، وزراي کشورهاي شرکت کننده در اين مذاکرات، هفته آينده بار ديگر به وين بازخواهند گشت.

پايگاه النشره نيز با اشاره به برگزاري نشست هاي ژنو ۱ و ۲ درخصوص سوريه و لغو دعوت بان کي مون از ايران براي مشارکت در نشست ژنو ۲ در سال ۲۰۱۴ بر اثر فشارهاي شديد و تهديدات برخي کشورها به شکست مذاکرات درصورت شرکت ايران در نشست مذکور اعلام کرد که در زمان کنوني ايران به بازيگري اساسي و مهم در هرگونه مذاکراتي درخصوص سوريه تبديل شده است.

شبکه المنار به اظهارات «حسين امير عبداللهيان» معاون وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران درخصوص نتايج نشست وين پرداخت. بر اين اساس، امير عبداللهيان مذاکرات ژنو را پيچيده و طولاني توصيف کرده و تاکيد کرد که آمريکا و روسيه طرح هايي را براي حل بحران سوريه ارائه کردند که طرح پيشنهادي روسيه با مواضع ايران همسان تر است.

طبق گزارش المنار، امير عبداللهيان با تاکيد بر اينکه تنها مردم سوريه هستند که حق دارند درخصوص سرنوشت کشور خود تصميم گيري کنند تصريح کرد هرگز نمي توان زمان مشخصي را براي برکناري بشار اسد تعيين کرد و بند مربوط به اين امر از بيانيه پاياني نشست وين حذف شده است.

روزنامه الحيات از نشست وين با عنوان تلاش براي يافتن زمينه هاي مشترک در موضوع بحران سوريه، به دست کشور هاي شرکت کننده در اين نشست ياد کرد.

شبکه الجزيره نيز با اشاره به حضور نمايندگاني از کشورهاي ايران، آمريکا، عربستان، ترکيه، چين، انگلستان، روسيه، فرانسه، آلمان، ايتاليا، لبنان، اردن، قطر، مصر، عمان، عراق، امارات و سازمان ملل و اتحاديه اروپا، در  نشست سوريه در وين، ميزان مشارکت در اين نشست را گسترده توصيف کرد.

روزنامه السفير ضمن انتشار پاره اي از اظهارات وزراي خارجه کشورهاي شرکت کننده دراين نشست  ۹ بند توافق نامه نهايي آن ر ا ذکر کرد:

بر اساس اين گزارش ۹ بند مذکور عبارتند از:

۱-وحدت سوريه و استقلال و سلامت اراضي آن و هويت سکولار آن از امور اساسي و بديهي است.

۲-سازمان هاي دولتي بايد همچنان فعال باشند.

۳- بايد از حقوق همه سوري ها صرف نظر از نژاد و گرايش ديني آنها، حمايت شود.

۴- لزوم سرعت بخشي به تلاش هاي ديپلماتيک براي پايان دادن به جنگ سوريه.

۵-تضمين تسهيل ورود سازمان ها و نهاد هاي انسان دوستانه به همه مناطق سوريه و تقويت حمايت از پناهندگان سوريه در داخل و خارج از اين کشور.

۶- توافق بر لزوم شکست دادن داعش و ديگر گروه هاي تروريستي مطابق دسته بندي شوراي امنيت و کشورهاي شرکت کننده.

۷-در چارچوب بيانيه ژنو (درسال ۲۰۱۲) و قطعنامه ۱۲۱۸ شوراي امنيت، شرکت کنندگان بايد از سازمان ملل بخواهند تا نمايندگان دولت و مخالفان سوريه را در راستاي روند سياسي جهت حل بحران اين کشور به منظور تشکيل دولت مشروع، مورد تاييد، جامع و غير طايفه اي و همچنين تدوين قانون اساسي جديد و اجراي انتخابات گرد هم جمع آورد و اين انتخابات بايد با نظارت سازمان ملل و با موافقت دولت جديد و با پايبندي به معيارهاي شفاف بين المللي و کاملا آزاد که به همه سوري ها در داخل و خارج از اين کشور حق انتخاب مي دهد، برگزار شود.

۸- سوريه خود محق است که  اين روند سياسي را رهبري کند و اين مردم سوريه هستند که آينده اين کشور را تعيين مي کنند.

۹-شرکت کنندگان در اين نشست و سازمان ملل اقدامات لازم درخصوص توقف آتش بس  در کل کشور سوريه و همچنين مدت زمان آغاز اين آتش بس  را همزمان با آغاز روند سياسي، بايد بررسي کنند.

اين روزنامه همچنين در گزارش خود به اظهارات «فريدون سينيرلي اوغلو» وزير خارجه ترکيه  اشاره کرد، بر اين اساس سينيرلي اوغلو در اظهاراتي مداخله جويانه مدعي شد: نظر اغلب اعضاي شرکت کننده در اين نشست درخصوص سوريه مشترک است؛ بخصوص در اين مورد که «با حضور بشار اسد صلحي در سوريه وجود ندارد».

رونامه راي اليوم نيز در گزارش  خود در اين رابطه به اظهارات «سرگئي لاوروف» وزير خارجه روسيه اشاره کرد؛ لاوروف پس از پايان اين نشست تاکيد کرد: برسر مسئله حضور يا برکناري بشار اسد، توافقي حاصل نشد؛ روسيه تاکيد دارد که اين امري است که تنها شهروندان سوريه حق دارند درمورد آن تصميم گيري کنند.

لاوروف ياد آور شد: نمي خواهيم تروريست ها در سوريه به قدرت برسند.

خبرگزاري رسمي عربستان (واس) نيز به اظهارات جديد «عادل الجبير» وزير خارجه عربستان در خصوص نشست وين پرداخت. طبق اين گزارش الجبير ضمن تکرار اظهارات مداخله جويانه و تلاش مذبوحانه براي برکناري بشار اسد از قدرت مدعي شد: بشار اسد تنها يک راه دارد و آن هم برکناري از قدرت يا به شيوه سياسي و يا  از طريق شکست در ميدان جنگ است و ما اين مسئله را در نشست وين نيز مطرح کرديم.

وي در ادامه افزود: در دو مورد اساسي با روسيه و ايران اختلاف داريم و اين دو مورد در زمان و شکل برکناري بشار اسد از قدرت و زمان و شکل خروج نظاميان خارجي از سوريه خلاصه مي شود و در روزهاي آتي از ميزان جديت و تمايل ايران و روسيه براي اتخاذ راهکار سياسي در سوريه آگاه خواهيم شد.

به گزارش مهر، با گذشت حدود پنج سال از آغاز بحران سوريه و گرد هم آمدن بازيگران سوريه با مواضع متوازي، بر سر يک ميز،  انتظار مي رود در روزهاي آتي شاهد تحولات بيشتري درخصوص تلاش براي حل بحران سوريه و برقراري آتش بس در اين کشور باشيم.

تعداد بازديد:795 آخرين تغييرات:94/08/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر