دوشنبه 30 مهر 1397 - 12 صفر 1440 - 22 اكتبر 2018
صفحه اصلي/پزشكي

رابطه قند خون مادر و ابتلای جنین به بیماری قلبی

تحقيقات پژوهشگران نشان مي دهد؛

رابطه قند خون مادر و ابتلاي جنين به بيماري قلبي

تحقيقات جديد پژوهشگران نشان مي دهد جنين مادران بارداري که داراي افزايش قند خون هستند، در خطر بيشتر ابتلا به نقص مادرزادي قلبي - عروقي قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مهر ، «جيمز پريست»، از مرکز پزشکي دانشگاه استنفورد آمريکا و محقق اين تيم پژوهشي، در رابطه با مسئله ارتباط قند خون مادر باردار و احتمال ابتلاي جنين به نقص قلبي-عروقي مي گويد: «تحقيقات جديد نشان مي دهد حتي در صورتي که مادران در طول دوران بارداري خود داراي ميزان گلوکز خون کمتر از حد تعيين شده جهت تشخيص ديابت باشند، احتمال بروز بيماري هاي قلبي و عروقي در جنين آنها بيشتر از ساير مادران است.»

پژوهشگران در اين مطالعات، نمونه خون ۲۲۷ زن باردار اهل کاليفرنيا را که در دوره سه ماه دوم بارداري خود قرار داشتند، مورد آزمايش و بررسي قرار داده و دريافتند از اين تعداد ۱۸۰ زن باردار حامل جنيني بدون بيماري هاي مادرزادي قلبي - عروقي بوده اند و نوزادان ديگر مادران يکي از نقص هاي جدي قلبي را در برداشته اند.

از اين تعداد جنين، ۵۵ نفر از اين نوزدان دچار نقص مادرزادي موسوم به  تترالوژي فالوت  بودند که در آن جنين در دوره بارداري اکسيژن بسيار کمي دريافت کرده بود. ۴۲ نوزاد باقي مانده به نقص dextro transposition of the great arteries مبتلا شدند که در آن مواضع دو شريان اصلي که به قلب مي رسد جابجا شده و اين مسئله باعث مي شده تا در گردش خون حاوي اکسيژن که از ريه ها به بافت هاي بدن  مي رسد، اختلال ايجاد شود.

پژوهشگران جهت بررسي ميزان گلوکز خون و کنترل قند خون اين مادران، اقدام به نمونه برداري از خون آنها در ساعات مختلف شبانه روز کرده و به اين ترتيب نموداري کلي از ميزان قند خون اين افراد در دسترس پژوهشگران قرار گرفت.

آنها بر پايه اطلاعات جمع آوري شده دريافتند که سطح گلوکز بالا با احتمال ايجاد نقص تترالوژي فالوت در نوزاد بيشتر از ايجاد نقصdextro transposition of the great arteries ارتباط دارد.

تعداد بازديد:515 آخرين تغييرات:94/08/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر