سه شنبه 6 اسفند 1398 - 1 رجب 1441 - 25 فوريه 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

نکات خواندنی از زندگی فضانوردان/ ۱۶ طلوع و غروب آفتاب در یک روز!

ايستگاه فضايي ۱۵ ساله شد؛

نکات خواندني از زندگي فضانوردان/ ۱۶ طلوع و غروب آفتاب در يک روز!

ايستگاه فضايي بين المللي ۱۵ سال پيش در چنين روزهايي کار خود را به طور رسمي و با حضور يک فضانورد آمريکايي و دو فضانورد روسي آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر ، اين سه فضانورد نخستين انسانهايي لقب گرفته اند که ساکن نخستين سازه اقامتي ساخت دست بشر در فضا بوده اند. از آن زمان بيش از ۲۲۰ فضانورد راهي اين ايستگاه فضايي شده اند. در ادامه حقايق و نکات جالب توجهي درباره اين ايستگاه فضايي که در واقع يک آزمايشگاه فضايي است بيان شده است.

ايستگاه فضايي بين المللي ۱۰۰ متر طول دارد و جالب اينکه ۵ اتاق خواب در آن تعبيه شده است. وزن کل اين ايستگاه فضايي ۴۲۰ هزار کيلوگرم است.

هميشه کسي آنجاست

از ۱۵ سال پيش که ايستگاه فضايي بين المللي کار خود را رسما آغاز کرد همواره فضانورداني در آن حضور داشته اند. به بيان بهتر همواره بين سه تا شش فضانورد در اين ايستگاه حاضر بوده اند. مأموريتهايي که در اين ايستگاه فضايي انجام مي شود معمولا شش ماه به طول مي انجامد.

غذا خيلي هم بد نيست

بر اساس اعلام ناسا، غذاهاي مورد علاقه فضانوردان در ايستگاه فضايي بين المللي شامل نان ذرت مکزيکي، ماکاروني و پنير است. اگر قرار باشد سه فضانورد براي حدود شش ماه در اين ايستگاه حضور داشته باشند نزديک به ۶۳۵۰ کيلوگرم غذا نياز است. از زمان آغاز نخستين مأموريت در ايستگاه فضايي بين المللي تاکنون ۲۶ هزار و ۵۰۰ وعده غذايي در آن صرف شده است.

نان، نه!

به جز نان ذرت مکزيکي که موردي استثنايي محسوب مي شود در ايستگاه فضايي بين المللي از نان استفاده نمي شود زيرا ساير انواع نان در صورت تکه تکه شدن در هوا به حالت معلق درآمده و گذشته از آن زمينه لازم براي انواع آلودگي ها در محيط بسته ايستگاه فضايي بين المللي را فراهم مي آورند.

نحوه تميز کردن موها در ايستگاه فضايي بين المللي

اجباري به نام بازيافت آب

انتقال آب آشاميدني از زمين به ايستگاه فضايي بين المللي کاري به شدت پرهزينه است. از اين رو فضانوردان همواره به دستگاه تصفيه و بازيافت آب اين ايستگاه وابسته هستند. اين دستگاه نياز به ۴ ليتر آب تازه در هر روز را به ۱.۳ ليتر کاهش مي دهد. با استفاده از اين دستگاه پساب شستشو، تعريق و حتي ادرار فضانوردان تصفيه و براي نوشيدن آماده مي شود. ناسا اعلام کرده که از زمان استقرار اين دستگاه در ايستگاه فضايي بين المللي تاکنون بيش از ۱۰ هزار کيلوگرم آب قابل نوشيدن و کاملا بهداشتي از ادرار فضانوردان به دست آمده است.

حمام کردن در ايستگاه فضايي

از آنجاکه در محيط جاذبه صفر ذرات ريز آب در هوا معلق شده و به قطعات مختلف فضاي داخلي ايستگاه فضايي بين المللي مي چسبند، اين اتفاق فرسودگي سريع آنها را به همراه دارد و به همين دليل فضانوردان براي حمام کردن به جاي استفاده از دوش آب از اسفنج هاي مخصوصي استفاده مي کنند. در اينجا خبري از شامپو نبوده و به جاي آن از دستمال براي تميز کردن موها استفاده مي شود.

نخستين فضانوردان ساکن ايستگاه فضايي بين المللي در سال ۲۰۰۰

تعطيلات آخر هفته در فضا

فضانوردان ساکن ايستگاه فضايي بين المللي هم براي خود تعطيلات آخر هفته دارند. آنها ۵ روز در هفته سخت کار مي کنند و دو روز هم مرخصي دارند. آنها در اين دو روز کارهايي مانند کنفرانس ويدئويي خصوصي با اعضاي خانواده برگزار مي کنند. امکان استفاده از اينترنت در اين ايستگاه فضايي وجود دارد و از اين طريق مي توانند به اعضاي خانواده و دوستان ايميل زده و تماس اينترنتي برقرار کنند. تماشاي تلوزيون و فيلم در رايانه همراه و البته تماشاي فضاي بيرون از ايستگاه فضايي بين المللي از ديگر سرگرمي هاي اين فضانوردان است.

۱۶ طلوع و غروب آفتاب در يک روز

ايستگاه فضايي بين المللي با سرعت ۲۸ هزار کيلومتر در ساعت به دور زمين مي چرخد. به همين دليل فضانوردان ساکن آن در هر ۹۰ دقيقه يک بار کامل به دور زمين مي چرخند. به عبارت ديگر آنها در هر شبانه روز ۱۶ غروب و ۱۶ طلوع خورشيد را مشاهده مي کنند.

مدت زمان خواب

هر فضانورد در هر شبانه روز ۸.۵ ساعت مي خوابد. آنها با استفاده از زمان رسمي گرينويچ مي دانند که اکنون در زمين ساعت چند است! ساکنان اين ايستگاه فضايي در محفظه هايي که به ديواره آن متصل شده مي خوابند تا در حين خواب به حالت معلق درنيايند.

تماشاي ايستگاه فضايي بين المللي از روي زمين

اين ايستگاه فضايي در فاصله حدود ۴۰۰ کيلومتري از زمين در حال چرخش به دور آن است. ناسا اعلام کرده که از روي زمين و در مواقعي خاص (با توجه به نقطه جغرافيايي که در آن حضور داريد) مي توان ايستگاه فضايي بين المللي را مشاهده کرد.

سکوي پرش به سوي مريخ

آنچه که فضانوردان در ايستگاه فضايي بين المللي انجام مي دهند آزمايشاتي است که امکان انجام آنها بر روي زمين وجود ندارد. ناسا اعلام کرده اين آزمايشات راه را براي توسعه اکتشافات فضايي و رسيدن به اهدافي نظير مريخ همواره مي کند.

تعداد بازديد:663 آخرين تغييرات:94/08/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر