سه شنبه 21 مرداد 1399 - 21 ذي الحجه 1441 - 11 آگوست 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

غرب از اختلافات مذهبی برای درگیری در جهان اسلام بهره می گیرد

در نشست شوراي عالي مجمع در بيروت مطرح شد:

غرب از اختلافات مذهبي براي درگيري در جهان اسلام بهره مي گيرد

يک عالم ترکيه اي در يکصد و هشتاد و ششمين نشست شوراي عالي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در بيروت گفت: غرب از اختلافات مذهبي براي ايجاد درگيري در جهان اسلام بهره مي گيرد.

به گزارش خبرگزاري مهر ، يکصد و هشتاد و ششمين نشست شوراي عالي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي عصر روز پنج شنبه در بيروت با حضور اعضاي اين شورا پيگيري شد.

حجت الاسلام والمسلمين دکتر بي آزار شيرازي عضو شوراي عالي مجمع جهاني تقريب طي سخناني در نشست عصر پنج شنبه اين شورا در بيروت، اظهار داشت: دشمنان اسلام با راه اندازي شبکه هاي ماهواره اي تفرقه انداز تلاش زيادي براي ايجاد تفرقه و درگيري مذهبي در جهان اسلام انجام مي دهند.
 
وي با بيان اينکه در اسلام واقعي هيچ اختلافي در مسائل فقهي ميان مسلمانان وجود ندارد، اظهار داشت: ما بايد تلاش کنيم تا اسلام واقعي را پر رنگ و به مسلمانان عرضه نماييم و از مسائلي که ما را از اسلام ناب و حنيف دور مي کند بپرهيزيم.
 
دکتر بي آزار شيرازي افزود: ما نبايد به قرائت الفاظ در دين اکتفا کنيم بلکه بايد به مفاهيم دين بپردازيم در اين صورت است که به وحدت واقعي دست خواهيم يافت.

 اکنون نياز است که تقريب را وارد اجتماع شود

"عبدالله نظام" از علماي سوريه نيز طي سخناني در اين نشست ضمن تشکر از تلاش هاي مجمع جهاني تقريب در زمينه ايجاد وحدت و تقريب در جهان اسلام، اظهار داشت: تقريب يک رابطه دو طرفه است که بايد اين تقريب بر اساس علم به سرانجام برسد.  

وي افزود: در شرايط کنوني با توجه به فجايع و مصيبت هايي که در جهان اسلام در حال وقوع است تا حدودي مسئله تقريب بي اثر شده است.
 
عبدالله نظام تأکيد کرد: ما اکنون نياز داريم که تقريب را وارد اجتماع کنيم زيرا عامه جهان اسلام پيرامون تقريب آگاهي چنداني ندارند و هم چنان بر اساس افکار خود ادامه مي دهند.
 
اهل سنت ايران از آزادي کامل ديني برخوردار است

مولوي "سيد ابراهيم فاضل حسيني" از علماي اهل سنت خراسان رضوي نيز در اين نشست اظهار داشت: ما اهل سنت ايران از آزادي کامل ديني برخوردار هستيم و ما تمام فعاليت هاي ديني خود را در ايران با آزادي کامل برگزار مي کنيم.
 
وي با بيان اينکه اهل سنت و تشيع ايران با مسالمت و وحدت در کنار هم زندگي مي کنند، اظهار داشت: اهل سنت ايران تمام مناسک ديني خود را بر اساس فقه اهل سنت انجام مي دهد.
 
کار مجمع جهاني تقريب بسيار حياتي است

دکتر "اصيل ترک" از ترکيه نيز طي سخناني در اين نشست اظهار داشت: با توجه به وضعيتي که جهان اسلام دچار آن است کار مجمع جهاني تقريب بسيار مهم و حياتي است.
 
وي افزود: جهان غرب تلاش دارد تا از اختلافات مذهبي و قومي که در جهان اسلام وجود دارد در جهت ايجاد تنش و درگيري در جهان اسلام بهره بگيرد که در نتيجه اين درگيري و تنش ها مسلمانان يکديگر را مي کشند اين در حالي است که هم قاتل مسلمان است و هم مقتول مسلمان.
 
اصيل ترک افزود: تقريب يک کار علمي است و هدف از ان تلاش براي ارشاد ملت هاي اسلامي و آگاهي بخشي آنان است.
 
وي در پايان تأکيد کرد: بايد تلاش هاي جدي براي پايه گذاري وحدت اسلامي در سطح جهان اسلام صورت گيرد.
 
همکاري برخي عناصر جهان اسلام با غرب براي ايجاد درگيري در کشورهاي اسلامي

حجت الاسلام و المسلين حسيني شاهرودي نماينده ولي فقيه در استان کردستان نيز طي سخناني در اين نشست اظهار داشت: دشمنان اسلام همواره تلاش داشته اند تا اختلافات موجود ميان مذاهب اسلامي را بزرگ جلوه دهند و اکنون نيز با تمام توان به اين اختلافات دامن مي زنند.
 
وي افزود: در جهان اسلام نيز برخي عناصر با دشمنان اسلام در زمينه ايجاد اختلاف همکاري مي کنند زيرا منافع آنها با ايجاد اين اختلافات تأمين مي شود.
 
حجت الاسلام حسيني شاهرودي با انتقاد شديد از وضعيت کنوني جهان اسلام اظهار داشت: بايد دلسوزان شيعه و اهل سنت، تندروهاي دو طرف را طرد کنند و ماهيت انها را به مردم نشان دهند.
 
يمن درگير رنجي عظيم است

علامه "شيخ يحيي ديلمي" از يمن نيز طي سخناني در اين نشست اظهار داشت: يمن درگير رنج عظيمي است بسياري از زير ساخت هاي اين کشور ويران شده است و دشمن زنان و کودکان آنرا مي کشد که همه اين مشکلات و فجايع بوسيله رژيم آل سعود به وجود آمده است.
 
وي افزود: بسيار شرم آور است که تاکنون هواپيماهاي رژيم آل سعود بيش از ۴۰ هزار بار به کشور يمن حمله کرده اند اين در حالي است که اين کشور فاقد نيروي هوايي است.
 
شيخ ديلمي با بيان اينکه اسلام براي نجات انسانها از ظلمت و ناداني آمده است، اظهار داشت: اگر ما بتوانيم اين حقيقت اسلام را به جهانيان معرفي کنيم همه دنيا به اسلام روي خواهند آورد.
 
لازم به ذکر است، نشست شوراي عالي مجمع جهاني تقريب عصر روز پنج شنبه با بررسي و جمع بندي مطالب ارائه شده، به کار خود پايان داد.

تعداد بازديد:867 آخرين تغييرات:94/08/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر