جمعه 7 ارديبهشت 1397 - 11 شعبان 1439 - 27 آپريل 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

دستگاه تصویربرداری از قلب ساخت داخل رونمایی شد

ديروز با حضور وزير بهداشت؛

دستگاه تصويربرداري از قلب ساخت داخل رونمايي شد

دستگاه تصويربرداري از قلب« اسپکت قلبي» که ساخته محققان در يک شرکت دانش بنيان دانشگاه علوم پزشکي تهران است ديروز با حضور وزير بهداشت رونمايي شد.

 

به گزارش خبرنگار مهر ، يک شرکت دانش بنيان در دانشگاه علوم پزشکي تهران موفق به ساخت سيستم تصوير برداري قلبي شد. اين دستگاه از ۵ نمونه ساخته شده در کشور هاي ديگر متمايز بوده و کپي برداري نشده است.

 سيستم تصوير برداري اختصاصي از قلب «Robo SPECT»، يک سيستم تصويربرداري پزشکي هسته اي است که براي تصويربرداري توموگرافيک از قلب مورد استفاده قرار مي گيرد.

هدف از استفاده از اين سيستم، آشکارسازي و تعيين موقعيت راديودارويي است که پيش تر به بدن تزريق شده و در بافت قلب و ديگر ارگان ها نفوذ کرده است. اين سيستم داراي بخش هاي مجزا شامل هدهاي آشکارسازي، گانتري، ترولي و کنسول پردازش و آناليز تصاوير است.

هدهاي آشکار سازي که از اصلي ترين و حساس ترين بخش هاي سيستم شامل کريستال و PMT است مسئول آشکار سازي پرتوهاي گسيلي از بدن بيمار هستند. هر هد شامل يک کريستال (NAI T۱) و ۲۴ عدد PMT مربعي  است.

هر پرتو خروجي از بدن بيمار بعد از ورود به کريستال (سوسوزن) تبديل به نور شده و نور حاصله بعد از ورود به« PMT » به صفحه فوتوکاتد ورودي برخورد کرده و به الکترون تبديل مي شود و در اينجا با چندين مرحله تقويت، نور به سيگنال قابل قبول تبديل مي شود، سپس سيگنال هر «PMT» که به صورت آنالوگ است به کمک ۲۴ عدد کابل سيگنال به بورد ADC وارد مي شود و بعد از تقويت سيگنال ورودي در بوردهاي PreAmp، که به همين منظور تعبيه شده است.

سيگنال آنالوگ تقويت شده هر «PMT» به ديجيتال تبديل شده و جهت پردازش و آناليز موقعيت يابي به بورد FPGA ارسال مي شود و سپس از آنجا با استفاده از کابل شبکه به کامپيوتر جمع آوري داده واقع در ترولي ارسال مي مي شود.

جهت تقويت سيگنال در داخل هر «PMT» بايد ولتاژي بالايي در حدود ۹۰۰ ولت به آن اعمال گردد که اين مهم از طريق بورد HV صورت مي گيرد  که داراي چهار ماژول ولتاژ بالا مي باشد که هر ماژول تامين کننده ولتاژ شش «PMT» است. از آنجايي که قطع و وصل شدن ولتاژ بالاي دو سر هر «PMT» مي تواند موجب آسيب به آنها و يا اختلال در عملکرد آنها شود اين ولتاژ به صورت مجزا تامين شده و به ندرت قطع مي شود.

قسمت ديگر دستگاه که گانتري است را مي توان بيشتر مسئول تامين حرکات مکانيکي سيستم دانست. بخش هاي عمده گانتري شامل بيس، سه بازوي گردشي و تخت  مي شود. بازوهاي گردشي که تجهيزات مستحکم مکانيکي  تضمين کننده حرکات در سه بخش متفاوت هستند.

جهت کليه حرکات چرخشي از موتورهاي سروو استفاده شده است. در قسمت چرخش گانتري که چرخش اصلي سيستم است و به دليل بازوي بلندتر فشار بيشتري را تحمل مي کند از موتور ۱.۵ کيلووات استفاده شده است (اين موتور به همراه دو گيربکس با نسبت ۳۰ و ۵۱ در داخل بيس قرار گرفته اند).

در بخش هاي چرخش هاي مياني و چرخش هد نيز به ترتيب از موتورهاي با توان ۷۵۰ و ۶۰۰ وات استفاده شده است. همچنين جهت موقعيت يابي دقيق تر اين موتورها علاوه بر انکودرهاي «Incremental» که به هر موتور متصل است، از انکودرهاي «Absolute» نيز استفاده شده است. در بخش بيس گانتري، موتور و ريل و واگن تخت، موتور و گيربکس چرخش اصلي و جعبه تجهيزات الکترونيکي سيستم قرار گرفته است.

از ترولي دو ورودي ۲۲۰ ولت به بيس گانتري وارد مي شود. يکي از اين ورودي ها مستقيما وارد سوئيچينگ +۱۷ ولت که مسئول تامين ولتاژ ورودي بورد HV در بخش هدهاي آشکارسازي است، مي شود. ورودي ديگر وارد بورد کوچک AC شده و از آنجا به سوئيچينگ +۷،۷ و نيز به ورودي کنتاکتور مي رود.

خروجي اين کنتاکتور به بورد مقسم ولتاژ مي رود و از آنجا به ورودي درايور تک تک موتورها و سوئيچينگ +۱۲ ولت، که مسئول تامين ولتاژ موتور DC تخت است، مي رود. کنتاکتور ۲۴ ولت استفاده شده در اينجا، جهت قطع کردن ولتاژ بخش هاي حرکتي سيستم در واقع اضطراري است.

بورد DRIVER نيز که مسئول کنترل گانتريدر اين بخش قرار گرفته است. اين بورد سيگنال مربوط به صفحات «Safety Pad» را نيز دريافت کرده و در مواقع اضطراري کليه حرکات سيستم را متوقف مي کند. اين صفحات به گونه اي طراحي شده که به کوچک ترين برخورد حساس هستند. بورد «DRIVER» از طريق کابل« Comport» کليه دستورات حرکتي از کامپيوتر جمع آوري داده وقاع در ترولي را دريافت و به موتورهاي حرکتي ارسال مي کند.

ترولي نيز شامل کامپيوتر جمع آوري داده، ترانس ايزوله و کنتاکتور است. ورودي ترولي که از برق شهر گرفته مي شود مستقيما وارد ترانس ايزوله شده و از آنجا به کيس و مانيتور کامپيوتر، سوئيچينگ تغذيه کننده بورد « HV » و ورودي کنتاکتور ۲۲۰ ولت مي شود. خروجي کانتاکتور کليد پاور گانتري و از آنجا وارد بيس خواهد شد. سر راه تغذيه کامپيوتر نيز از کليد استفاده شده است.

کليه تجهيزات مکانيکي و الکترونيکي جهت فراهم کردن امکان جمع آوري پرتوهاي گسيلي از بدن بيمار در موقعيت هاي مختلف (نزديک ترين فاصله تا بدن بيمار) و تبديل آن به تصوير حاوي اطلاعات توزيع راديودارو و در نهايت آناليز تصاوير حاصله و ارايه گزارشي از نارسايي قلبي است.

آناليز و پردازش تصاوير به دست آمده به کمک کنسول آناليز صورت مي گيرد. اين کنسول شامل يک کامپيوتر مجهز به نرم افزار پردازش و آناليز تصاوير قلبي Cedars است. اين نرم افزار استاندارد طلايي در زمينه آناليز تصاوير قلبي محسوب مي شود.

محمد رضا آي، مدير عامل  يک شرکت دانش بنيان  در اولين همايش و نمايشگاه فناوري در سلات دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: اين دستگاه از پيشرفته ترين تجهيزات الکترونيکي هسته اي است و اکنون به ثبت اختراع رسيده است.

وي افزود: طراحي و ساخت اين دستگاه چهار سال زمان برد و دوماه گذشته براي انجام تست هاي جديد در بيمارستان امام خميني(ره) نصب شده است.

به گزارش مهر، اين دستگاه ديروز، دراولين همايش و نمايشگاه فناوري در سلامت دانشگاه علوم پزشکي تهران با حضور وزير بهداشت، معاون علمي و فناوري رياست جمهوري رونمايي شد.

تعداد بازديد:621 آخرين تغييرات:94/08/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر