چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/خانواده

لطفا با صدای بلند، سلام کنید!

اصول مؤدب بودن

لطفا با صداي بلند، سلام کنيد!

مؤدب بودن يعني آگاهي از احساسات ديگران و احترام گذاشتن به آنها. شايد خيلي وقت ها متوجه ادب ديگران نشويم اما پررويي، گستاخي و رفتار بي ملاحظه را خيلي زود تشخيص مي دهيم.

وقتي به روابط دوستانه فکر مي کنيم، در وهله اول خانواده، اقوام و دوستان خود را تصور مي کنيم، اما ايجاد رابطه دوستانه و رفتار توام با ملاطفت تنها مربوط به افراد نزديک شما نيست.  ممکن است، در طول روز در مکان هاي مختلفي رفت و آمد کنيد مانند فروشگاه، اتوبوس، مترو، سينما و... سازگاري با افراد مختلف در محيط هاي متفاوت يکي از مهارت هاي مهم است که تکنيک هاي مربوط به خودش را دارد. آنها را با يکديگر مرور مي کنيم.
نکته اول اينکه
مؤدب بودن روابط شما با ديگران را بهتر مي کند، برايتان احترام مي آورد، اعتماد به نفستان را بالا برده و مهارت هاي ارتباطي تان را تقويت مي کند. شايد خيلي از نکاتي که در زير به آن اشاره مي کنيم به نظرتان بديهي برسد اما خيلي وقت ها فراموش مي کنيم رعايت شان کنيم. اگر دوست داريد بدانيد که چطور مؤدب بودن مي تواند ارتباط تان با ديگران را تقويت کند، اين مقاله را دنبال کنيد.

وقتي در کنار ديگران غذا مي خوريد، از خوردن غذاهايي که بويي تند دارند خودداري کرده، با دهان باز صحبت نکنيد و غذا نجويد

- به آدم ها سلام کنيد. به درستي به ديگران سلام و احوالپرسي کنيد، به چشمانشان نگاه کرده و طبيعي لبخند بزنيد. نزديکانتان را در زمان احوالپرسي در آغوش بگيريد و با همکارانتان دست بدهيد. طوري رفتار کنيد که ديگران دوست داشته باشند به شما نزديک شوند. فقط به اين دليل که روز بدي داشته ايد، ديگران را ناديده نگيريد.


- لبخند بزنيد. تا به حال به اين فکر کرده ايد که نگاه شما و حالت چهره تان چقدر مي تواند روي ديگران تاثير مثبتي بگذارد؟ اتوبوسي را تصور کنيد که تمامي مسافران آن با اخم و قيافه اي ناراحت و خسته روي صندلي نشسته اند. اين جو غم آلود روي شما و احساساتتان تاثير مخربي خواهد گذاشت، اما اگر به جاي اين مسافران غم زده، مسافراني با لبخند و چهره اي مهربان با شما رودررو شوند، شما چه حسي خواهيد داشت؟ تمرين کنيد که به يکي از آن گروه از افراد شاد تبديل شويد و با لبخند شور و هيجان را وارد دنياي ديگران کنيد.


- احترام به ديگران. از ديگران انتظار داريد که از حق و حقوق شما آگاه باشند و حريم شما را رعايت کنند؟ در وهله اول اين شما هستيد که بايد به ديگران احترام بگذاريد تا احترامي متقابل را دريافت کنيد. وقتي به ديگران احترام مي گذاريد آنها را مجاب به اين رفتار متقابل کرده ايد اما يک اصل ديگر را هم از خاطر نبريد و آن احترام به خودتان است. وقتي با لباس مرتب و سر و وضع مناسب در مکان هاي عمومي حاضر مي شويد و مراقب رفتار خود هستيد به ديگران اين پيغام را مي رسانيد که شايسته احترام هستيد.
- به ديگران کمک کنيد.در طول روز با توجه به نيازتان از مکان هاي مختلفي رد مي شويد. اين بار با نگاهي متفاوت به اطرافتان بنگريد. کمک به يک فرد نابينا يا معلول، راهنمايي شخصي که دنبال يک آدرس سردرگم شده يا کودکي که راهش را گم کرده و صدها مورد مختلف از اتفاقاتي است که ممکن است، در طول روز با آن مواجه شويد. با اين کار هم حس خوبي به ديگران خواهيد بخشيد و هم خودتان را سرشار از انرژي مثبت مي کنيد.


- کمي براي يک گپ کوتاه وقت بگذاريد. مي توانيد درمورد آب و هوا يا اخبار روز صحبت کنيد يا احوال خانواده آن فرد را جويا شويد. براي صحبت کردن علاقه نشان دهيد اما دقت کنيد که بيش از اندازه پيش نرويد. رفتارتان بايد دوستانه و صميمي باشد و به پيام هاي کلامي و غيرکلامي فرد مقابل نيز توجه داشته باشيد.


- هميشه از کلمات «لطفاً» و «ممنون» استفاده کنيد. يادتان باشد از ديگران به خاطر کارهايي که برايتان انجام مي دهند، تشکر کنيد و وقتي از آنها درخواستي داريد آن را بسيار محترمانه و با استفاده از کلماتي مثل «لطفاً» عنوان کنيد.


- ديگران را تحسين کنيد. بخاطر موفقيت هايشان به آنها تبريک بگوييد. تحسين شما بايد واقعي به نظر برسد. اگر حسادت کنيد يا از موفقيت ديگران عصباني باشيد واقعي نشان دادن تحسين و تبريکتان بسيار سخت خواهد شد.


- سر کار چه با زيردستان و چه رئيس مؤدبانه رفتار کنيد. موقعيت و مقام ديگران را بشناسيد و به آن احترام بگذاريد.

- از زباني مناسب استفاده کنيد. به جنسيت، نژاد، مذهب، ديدگاه سياسي و ساير مسائل خاص ديگران احترام بگذاريد. به هيچ عنوان از الفاظ تحقيرآميز درمورد هيچ کس در هيچ موقعيتي استفاده نکنيد.


- ياد بگيريد با دقت به حرف هاي ديگران گوش کنيد. وقتي طرف مقابل تان حرف مي زند، خوب توجه کنيد. وسط حرف ديگران نپريد يا بي توجهي نکنيد.


- غيبت نکنيد. سعي کنيد نقاط مثبت ديگران را بگوييد. براي شنيدن ايده ها و نظرات ديگران آماده باشيد. به حق ديگران براي قاطع بودن هم احترام بگذاريد.


- بخاطر اشتباهات تان عذرخواهي کنيد. اگر چيزي گفتيد يا کاري کرديد که بي ادبانه و گستاخانه به نظر مي رسيد، از طرف مقابل عذرخواهي کنيد اما دقت کنيد که بيش از اندازه اين کار را تکرار نکنيد.
- مناسب با موقعيت لباس بپوشيد. از پوشيدن لباس هاي باز در مکان هاي عمومي خودداري کنيد و به کسانيکه در چنين مکان هايي لباس باز پوشيده اند هم خيره نشويد. هيچوقت رسمي تر از موقعيتي که مي خواهيد در آن شرکت کنيد لباس نپوشيد.
- با دقت و ملاحظه از شوخ طبعي استفاده کنيد. مرزهاي شوخي کردن را بشناسيد و هيچوقت پايتان را فراتر از آن نگذاريد.


- وقت شناس باشيد. اگر با کسي قراري داريد، حتماً سروقت يا حتي چند دقيقه زودتر برسيد. اگر مي بينيد که ممکن است ديرتر برسيد، حتماً فرد مقابل را از آن مطلع کرده و عذرخواهي کنيد. هيچوقت دير کردن خود را توجيه نکنيد. به وقت ديگران احترام بگذاريد و آن را هدر ندهيد.


- سر ميز غذا رفتاري مناسب داشته باشيد. وقتي در کنار ديگران غذا مي خوريد، از خوردن غذاهايي که بويي تند دارند خودداري کرده، با دهان باز صحبت نکنيد و غذا نجويد.


- در محيط هاي عمومي، گوشتان را نخارانيد. دستتان را در بيني نکنيد و ناخن هايتان را نجويد. از بازي کردن بيش از حد با موهايتان هم خودداري کنيد.

نزديکانتان را در زمان احوالپرسي در آغوش بگيريد و با همکارانتان دست بدهيد. طوري رفتار کنيد که ديگران دوست داشته باشند به شما نزديک شوند

پيامدهاي خطرناک مودب بودن

و يک نکته جالب اينکه، پژوهشگران مي گويند، مودبانه سخن گفتن و رفتار کردن جايگاه خودش را دارد، اما در موقعيت هاي پرخطر ممکن است به پيامدهاي ناگواري منجر شود.
اين پژوهشگران به فصلي از کتاب مالکولم گلادول با نام "دورافتاده: داستان موفقيت" اشاره مي کنند که در آن اين نظر تشريح مي شود که مودب بودن به سقوط هواپيماها منجر مي شود، زيرا کارکنان پروازي واضح سخن گفتن را قرباني باادب بودن مي کنند. در يکي از اين موارد کمک خلبان که سعي مي کند خلبان را از وجود مقادير زيادي يخ روي بال هاي هواپيما آگاه کند، بر اساس گزارش ها اين طور صحبت مي کند: "نگاه کن داره يخ مي بنده، اين عقب، مي بينيش؟"؛دومين و سومين تلاش کمک خلبان براي آگاه کردن خلبان نيز به همين صورت مودبانه و مبهم انجام مي شود. به نوشته اين پژوهشگران در اين زمان هواپيما در حال بلند شدن از باند فرودگاه است و اندکي بعد سقوط مي کند.
اما يادمان باشد، داشتن رفتاري درست هيچ هزينه اي برايتان ندارد اما در رفتار ديگران با شما و احساس شان نسبت به شما تاثير قابل توجهي مي گذارد. وقتي مؤدب باشيد و رفتاري محترمانه نشان دهيد، ديگران نيز با شما همانگونه رفتار خواهند کرد.

 

ه. منفرد -بخش خانواده ايراني تبيان

تعداد بازديد:571 آخرين تغييرات:94/08/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر