دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13 ذي الحجه 1441 - 3 آگوست 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

کارت اعتباری خرید کالای ایرانی هم روی هواست!

گزارش ميداني مهر از شعب بانک‌ها؛

کارت اعتباري خريد کالاي ايراني هم روي هواست!

با گذشت يک هفته از ابلاغ اجراي طرح کارت خريد اعتباري ۱۰ ميليون توماني، هنوز درخواستي به شعب بانک‌ها نرسيده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، يک هفته از ابلاغ اجراي طرح‌هاي سه گانه تحرک توليد و رونق اقتصادي گذشت در حالي که طرح خريد خودرو با فروش بيش از ۱۱۰ هزار دستگاه خودرو به اتمام رسيد و پرونده آن بسته شد و هنوز طرح کارت اعتباري خريد اجرايي نشده است.

پيگيري هاي خبرنگار مهر از شعب بانک‌ها حاکي از آن است با وجود اينکه کارمندان بانک‌ها به مشتريان مي‌گويند که در اين طرح نبايد به بانک‌ها مراجعه کنيد، اما بررسي هاي بيشتر نشان داد که هنوز اين طرح در مراحل ابتدايي کار قرار دارد و هيچ درخواستي براي صدور کارت‌ها به بانک‌ها ارسال نشده است.

اين در شرايطي است که با گذشت ۷ روز از آغاز اجراي طرح، اطلاعات کارمندان دستگاه‌ها و ادارات به شعب بانک‌ها نرسيده است و کارکنان شعب مي‌گويند که هنوز هيچ چيزي به ما ابلاغ نشده است.

اين در حالي است که اطلاعيه هاي بانک‌ها به‌ويژه بانک‌هاي دولتي براي پرداخت وام‌هاي قبلي مربوط به کارت اعتباري، خودرو و جعاله همچنان به قوت خود باقي است و در بانکها اجرايي مي شود.

يکي از کارمندان بانکي به خبرنگار مهر گفت: بانک به راحتي وام خريد کالا، خارج از طرح دولت را به مشتريان و متقاضيان ارائه مي کند و حتي با ارائه يک فاکتور اين وام قابل پرداخت است و چه نيازي است که مردم به دنبال وام کارت اعتباري ۱۰ ميليون توماني باشند.

معاون يکي از شعب بانکي به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر بانک‌ها زيرساخت‌هاي لازم براي اجراي طرح را آماده کرده اند اما هنوز درخواستي از سوي دستگاه‌ها حاوي اطلاعات افراد متقاضي توسط شعب دريافت نشده است.

ناصر حکيمي معاون فناوري اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزي درباره طرح خريد کالاي ايراني گفت: پيش از اين تسهيلات‌دهي بيشتر به سمت توليدکننده هدايت مي‌شد اما در طرح کارت اعتباري به عنوان يک طرح مهم، قسمتي از منابع به جاي عرضه به سمت تقاضا هدايت و در واقع اعتبار به مصرف‌کننده پرداخت مي‌شود.

وي افزود: در فاز اول اجراي طرح براي جلوگيري از ايجاد ازدحام و آشفتگي، هماهنگي‌هايي با دستگاه‌هاي اجرايي صورت گرفته است تا آنها درخواست‌هاي دريافت اين وام را از مخاطبان و زيرمجموعه‌هاي خود به بانک‌ها انتقال دهند و کارت‌هاي اعتباري از طريق شعب توزيع شود.

وي با بيان اينکه فقط متقاضي يک بار براي گرفتن کارت و احراز هويت به بانک مراجعه مي‌کند، افزود: از همان لحظه دريافت کارت، کارت فعال و قابل استفاده در درگاه مي‌شود. مدت اعتبار اين کارت يک سال است و در اين مدت فرد مي‌تواند از طريق کارت، خريد خود را انجام دهد. اين کارت قابل تمديد نيست و پس از گذشت يک سال اگر تقاضا وجود داشته باشد، با تصميم‌گيري‌ها قابل تمديد خواهد شد.

اين مقام مسئول در بانک مرکزي، سه حالت براي بازپرداخت تسهيلات پرداختي توسط کارت‌هاي اعتباري ۱۰ ميليوني اعلام کرد و گفت: در حالت اول دستگاه اجرايي اگر آمادگي داشته باشد، مي‌تواند براساس فيش حقوق بازپرداخت را انجام دهد و در حالت دوم به صورت خودکار از حساب حقوق فرد کسر مي‌شود و در حالت سوم اقساط در قالب قبض مانند آب و برق به صورت صورتحساب پرداخت مي‌‌شود.

معاون فناوري اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزي با بيان اينکه کد کالاي خريداري شده توسط فروشنده وارد سيستم مي شود، افزود: تسهيلات کارت اعتباري، گردشي است و يک وام محسوب نمي‌شود و هر چقدر اقساط وام پرداخت شود، به همان ميزان به اعتبار کارت اضافه مي‌شود. در اصل دارنده کارت مي‌تواند ۳۰ ماه از تسهيلات آن استفاده کند.

حکيمي با بيان اينکه تمامي کارت‌هاي صادره در اين خصوص با مبلغ ۱۰ ميليون تومان نيستند و بسته به ميزان بازپرداخت و توان بازپرداخت فرد متقاضي دارد، افزود: سقف کارت اعتباري بر اين اساس مشخص مي‌شود.

براساس آنچه در اين طرح اعلام شده، مردم با در دست داشتن کارت‌هاي خريد اعتباري کالا، مي توانند کالاهاي صنايع نساجي و پوشاک؛ صنايع برق و الکترونيک، لوازم خانگي و صنايع معدني را خريداري کنند.  

کارت خريد کالاي ايراني، ابزاري اعتباري است که توسط بانک هاي کشور براي عموم مردم که درآمد مشخص و ثابتي دارند، صادر شده و دارنده آن مي تواند تا سقف تعيين شده که متناسب با درآمد ماهيانه و حداکثر معادل يکصد ميليون ريال خواهد بود، کالاهايي را که فهرست آنها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعيين شده است، خريداري کند؛ ضمن اينکه دولت وعده داده تا در مراحل بعدي و به تدريج متناسب با اعلام آمادگي دستگاه هاي اجرايي و يا کارفرمايان ذيربط، اين طرح گستردگي بيشتري پيدا کند.

در فاز اول اجراي طرح، حسب تقاضاي امور اداري دستگاه‌ها، شرکت‌ها و صندوق‌هاي بازنشستگي از بانک هاي عامل پرداخت حقوق کارکنان، فرم‌هايي در اختيار آنان قرار مي گيرد که به کارکنان و مستمري بگيراني که مايل به دريافت کارت خريد کالاي ايراني هستند، ارائه شود. پس از تکميل و ارسال فرم‌هاي درخواست متقاضيان توسط دستگاه‌ها، شرکت‌ها و صندوق‌هاي بازنشستگي، بانک‌هاي عامل کارت‌ها را صادر کرده و از طريق دستگاه‌هاي مربوطه در اختيار متقاضيان قرار مي‌دهند.

کارت‌ها از زمان تحويل به متقاضيان، قابليت خريد در مراکز فروش حضوري و اينترنتي مشخص شده را خواهد داشت. براي دارندگان کارت در هر ماه شمسي و متناسب با زمان صدور کارت، صورتحسابي از طريق پيامک ارسال مي‌شود که شامل ريز اقلام خريد در هر دوره به علاوه مجموع تسهيلات اعطايي قبلي است. مشتريان مي‌توانند با اطلاعات پيامک فوق، نسبت به بازپرداخت اقساط تسهيلات خود همانند ساير قبوض خدماتي اقدام کنند.

در مراحل بعدي طرح، امکان درخواست کارت خريد کالاي ايراني براي عموم مردم به صورت انفرادي از طريق مراجعه به شعب بانک‌ها و موسسات اعتباري وجود خواهد داشت؛ از سوي ديگر بنا به اعلام دولت در اين طرح، براي هر شهروند ايراني حداکثر مي‌تواند يک کارت خريد کالاي ايراني صادر شود.

حال با توقف ۶ روزه طرح خريد خودرو، بيم آن مي رود که طرح خريد اعتباري هم علاوه بر کم و کاستي هايي که دارد يا در نيمه راه که نه در ابتداي راه متوقف شود يا اينکه هنوز اجرا نشده به فراموشي سپرده شود.

تعداد بازديد:854 آخرين تغييرات:94/08/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر