یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

نارسایی کلیه احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

پژوهش هاي اخير نشان مي دهد؛

نارسايي کليه احتمال ابتلا به سرطان را افزايش مي دهد

محققان در آخرين تحقيقات خود دريافتند که خطر ابتلا به سرطان هاي کليه و تيروئيد در افراد مبتلا به نارسايي کليه که در حال دياليز هستند، افزايش مي يابد.

به گزارش خبرنگار مهر ، در مورد بيماران مبتلا به نارسايي کليه، عملکرد ضعيف کليه و داروهاي تضعيف کننده دستگاه ايمني بدن ممکن است موجب افزايش خطر بروز انواع متفاوت سرطان هاي پيشرفته در فرد شود. اين مطالعه بر ضرورت غربال گري مداوم سرطان در اين بيماران تاکيد دارد.

معمولا افراد مبتلا به نارسايي کليه به خاطر عوامل گوناگون مرتبط با بيماري شان و درمان هايي که دريافت مي کنند، در معرض ابتلا به انواع سرطان ها قرار دارند. آگاهي از اين عوامل مي تواند به پيشگيري از ابتلا به سرطان کمک کند.

تيم پژوهش به سرپرستي دکتر «اليزابت يانيک» از موسسه ملي سرطان آمريکا به ارزيابي و بررسي اطلاعات مربوط به ۲۰۲,۱۹۵ فرد گيرنده پيوند کليه پرداختند. آنها در مطالعات خود متوجه شدند که ريسک ابتلا به سرطان هاي کليه و تيروئيد در فواصل زماني درمان و بخصوص در طول مدت دياليز بالاست.

بالعکس، ريسک ابتلا به سرطان غددلنفاوي غيرهادکين، ملانوما، سرطان ريه، و برخي سرطان هاي پوست در پي پيوند کليه به بالاترين حد خود مي رسد.

اين يافته ها اشکار مي سازد که بدکاري کليه و داروهاي تضعيف کننده دستگاه ايمني بدن تاثيرات بسيار مهمي بر بروز انواع سرطان در بيماران مبتلا به نارسايي کليه دارند.

در حال حاضر نارسايي کليه در سطح جهان رو به افزايش بوده و بالغ بر ۲ ميليون نفر از مردم جهان از اين بيماري رنج مي برند.

تعداد بازديد:527 آخرين تغييرات:94/08/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر