یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار تصويري

در مورد اکستاسي بيشتر بدانيد؟

MDMA براي اولين بار در سال 1912 توسط يک شرکت آلماني بعنوان داروي اشتهازا ساخته شد. استفاده غير قانوني در دهه 1980 و 1990 در آمريکا رايج شد. MDMA غالباً به همراه مواد ديگر استفاده مي شود، و ليکن به ندرت همراه با الکل از آن استفاده مي شود چرا که برخي بر اين باورند که الکل اثر آن را خنثي مي سازد. استفاده از اين ماده بيشتر در اماکني چون کلوپهاي شبانه، ميهمانيهاي آخر شب و در کنسرتهاي موزيک راک رايج است.در  استفاده پزشکي در دهه 1970 اين دارو توسط برخي روانشناسان آمريکايي جهت تسهيل روان درماني استفاده مي شد. اين ماده در حال حاضر هيچ استفاده پزشکي ندارد. اين ماده باعث ايجاد وابستگي جسمي و رواني مي شود گرچه اين وابستگي به اندازه هروئين و کوکائين نمي باشد.

تحمل داروئي (Tolerance): مصرف اکستاسي با ايجاد پديده تحمل همراه است.

مدت اثر: مدت اثر اين ماده6-4 ساعت است.

روشهـاي سـوء استعمال: اين مـاده در فـرم قـرص و کپسـول مـوجـود است و از راه خوراکي استفاده مي شود.

تأثيرات: استعمال کنندگان اين ماده مي گويند، اين ماده احساس بسيار مثبتي را ايجاد مي کند، حس نزديکي به ديگران، از بين رفتن اضطراب و ايجاد آرامش فوق العاده را نيز بدنبال دارد. همچنين نياز به غذا خوردن، نوشيدن و خواب را از بين برده و لذا به فرد تحمل شرکت در ميهمانيهاي 3- 2 روزه را مي دهد و لذا در برخي موارد ايجاد فرسودگي بيش از حد به همراه کم آب شدن بدن (dehydration) را مي کند. از اثرات ديگر اين دارو مي توان به تهوع، توهم، تب و لرز، تعريق، لرزش اندامها، دردهاي عضلاني و تاري ديد اشاره نمود.

مصرف بيش از اندازه (Overdose):استفاده مقادير بيش از حد اين دارو موجب فشار خون بالا، بيهوشي، حملات اضطرابي، تشنج و تب مي شود. اين حالت به دليل احتمال اختلال در عملکرد قلب مي تواند مرگبار باشد.

کميته فرهنگي و پيشگيري

ستاد مبارزه با مواد مخدر

تعداد بازديد:1521 آخرين تغييرات:86/09/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر