شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

پمپ های سوخت هواپیما با دور و توان بالا بومی سازی شد

توسط يک شرکت دانش بنيان ؛

پمپ هاي سوخت هواپيما با دور و توان بالا بومي سازي شد

يک شرکت دانش بنيان فعال در زمينه صنايع هوايي توانسته است پمپ هاي سوخت هواپيما با دور و توان بالا را بومي سازي کند.

محمد عالمي، مدير بازرگاني يک شرکت دانش بنيان توليد کننده «پمپ هاي هواپيما با دور و توان بالا» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به همين دليل ضرورت ارتقا دانش فني داخلي و رسيدن به سطح بين المللي درتوليد تجهيزات حساس در ايران بيش از پيش حس مي شود.

وي با بيان اينکه در صنايع هوايي کشور با توجه به لزوم دسترسي به تجهيزات هوايي در شرايط خاص، ضرورت بومي کردن دانش فني و ساخت مجموعه هاي هوايي و فضايي بيش از هر جا و زمان ديگر در اين شرايط احساس مي شود، گفت: از اين رو در اين شرکت دانش بنيان که عضو اتحاديه صنايع هوايي و فضايي ايران است، توانسته ايم با انجام تحقيقات فراوان و کسب دانش فني لازم، مجموعه هاي خاص هوايي و فضايي که نياز به فناوري برتر دارد را توليد کنيم.

عالمي با اشاره به پمپ هاي هواپيمايي توليد شده در اين شرکت گفت: پمپ هايي که در هواپيماها استفاده مي شوند بايد با دور و توان بالا باشند که شرکت هاي محدودي توانايي ساخت اين پمپ ها را دارند.

وي با بيان اينکه سازنده اصلي پمپ هاي هواپيمايي شرکت هاي امريکايي هستند، افزود: واردات پمپ هاي سوخت هواپيما به کشور باعث ارزبري خواهد شد، به همين دليل به فکر بومي سازي اين پمپ ها افتاديم تا نيازي به واردات نباشد.

مدير بازرگاني اين شرکت دانش بنيان گفت: در حال حاضر موفق شده ايم که پمپ هاي نمونه خارجي را طبق استاندارد هاي نظامي، بر  اساس مهندسي معکوس بسازيم. اکنون اين پمپ ها در حال استفاده هستند و روي هواپيماهاي جنگنده نصب مي شوند.

وي عنوان کرد: موتورهاي صنعتي بين  ۱۵۰۰ تا ۲۹۰۰ در دقيقه دور مي زنند، اما اين پمپ هاي بومي سازي شده، در هر دقيقه ۱۰ هزار دور مي زند.

عالمي درخصوص قيمت اين پمپ ها گفت: چنين پمپي در قالب صنعتي ۵۰۰ الي ۶۰۰ هزار تومان قيمت دارد ولي درقالب هوايي ۵۰ الي ۶۰ ميليون تومان است. هر يک از اين پمپ ها ۲۰ الي ۳۰ هزار دلار در شرايط غير تحريم ارزبري خواهند داشت.

وي ادامه داد: در نتيجه ساخت و بومي سازي پمپ هواپيما با دور و توان بالا مي تواند صرفه جويي ارزي بالايي در کشور داشته باشد.

عالمي افزود: علاوه بر اينها در اين شرکت، «طراحي و توليد پمپ هاي هوايي»، «طراحي و توليد الکتروموتورهاي  AC و DC»، «ساخت اکچو ئيتورهاي الکترومکانيکي به  روش مهندسي معکوس»، «طراحي و ساخت دستگاه هاي آزمون عملکردي» انجام مي گيرد.

به گزارش مهر، اين محصول در غرفه هاي ششمين نمايشگاه صنايع هوايي و هوانوردي به نمايش گذاشته شد. ششمين نمايشگاه صنايع هوايي و هوانوردي از ۴ تا ۶ آذرماه در سايت پنها ۲ برگزار شد.

تعداد بازديد:510 آخرين تغييرات:94/09/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر