جمعه 23 آذر 1397 - 6 ربيع الثاني 1440 - 14 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اخبار تصويري

حکايات

امام حسين (ع):

خداوند به هر کس راستگويي و نيکخويي و پاکدامني و پاک خوري روزي کند خير دنيا و آخرت را ويژه ي او ساخته است.

   فرهنگ جامع سخنان امام حسين (ع)، ص 810

قرآن و طب

مرحوم امين الاسلام طبرسي و علامه طباطبايي  در تفسير خود مي نويسند: طبيب معروف هارون الرشيد که مسيحي بود روزي به علي بن حسين واقد يکي از دانشمندان اسلامي گفت:

من در کتاب آسماني شما چيزي از طب نمي يابم در حالي که دانش مفيد دو نوع است: يکي علم اديان و ديگري علم ابدان. او در پاسخ گفت خداوند همه دستورات طبي را در نصف آيه از کتاب خويش آورده است. «کلو و اشربوا و لا تسرفوا» و پيامبر ما طب را در اين دستور خويش خلاصه کرده است«المعده بيت الادواء و الحميه رأس کل دواء و اعط کل بدن ما عودته؛ معده خانه همه بيماري هاست و پرهيز سرآمد همه داروها و آنچه بدنت را عادت داده اي آن را از او دريغ مدار.»

 طبيب مسيحي که اين سخن را شنيد گفت:

قرآن شما و پيامبرتان براي جالينوس طبيب  معروف، طبي باقي نگذاشته است.

   مجمع البيان، ج 2، ص 413

 

اسکندر و حکيم

در تاريخ آمده که: اسکندر، «ديوجانس» حکيم را به مجلس خويش فراخواند. حکيم از پذيرش دعوت خودداري نمود و به قاصد گفت: به اسکندر بگو: آن چيزي که تو را مانع شد که به نزد ما بيايي، همان نيز مرا بازداشت که نمود و به قاصد گفت: به اسکندر بگو: آن چيزي که تو را مانع شد که به نزد ما بيايي، همان نيز مرا بازداشت که به نزد تو آيم، تو در پرتو سلطنت، خود را از ما بي نياز پنداشتي و همان مانع شد که نزد ما آيي. من نيز در سايه ي  قناعت خود را از تو بي نياز ديدم که به نزد تو آيم.

 در بيان اين حکيم، قناعت همپاي سلطنت ارزيابي شده است و چه ارزيابي زيبا. حضرت علي (ع) در يکي از سخنانش مي فرمايد: بي نيازي ورزيدن از سلاطين و ملوک، خود برترين سلطه و سلطنت است.

  «الغنِي عَن المُلُوکِ اَفضَلُ مال»

تعداد بازديد:1483 آخرين تغييرات:86/09/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر