یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار تصويري

نماز از ديدگاه انديشمندان

حضرت امام خميني(ره):

در اسلام از نماز هيچ فريضه اي بالاتر نيست. نماز پشتوانه ملت است. سيد الشهداء در همان ظهر عاشورا که جنگ بود و همه در معرض خطر بودند، وقتي يکي از اصحاب گفت که ظهر شده است فرمود که: يادم آورديد نماز را و خدا تو را از نمازگزاران حساب کند و ايستاد در همان جا نماز خواند. نگفت که ما مي خواهيم جنگ بکنيم، خير، جنگ را براي نماز کردند.

اميرالمؤمنين وقتي که مسأله اي، از او مي پرسيدند در همان بحبوحه جنگ مي ايستاد و جواب مي داد.

   (صحيفه نور، ج 12، ص 148)

جان هيل:

از روزي که اسلام ظاهر شد، نماز يگانه شعار اسلامي به صورت يک ضرورت درآمد. ارتباط اين نماز با مسيحيت و يهوديت هر چه باشد نيروي خاص و اهميتي فوق العاده در بين مسلمانان پيدا کرد و بعدها به صورت نماز جماعت به اقتدا امامي که اغلب خود محمد صلي الله عليه و آله بود اقامه مي شد. هر کسي به هنگام نماز جماعت، اجتماع مسلمانان را مشاهده کند که براي نماز صف بسته اند و با نظام خاصي در کمال وقار و با طرز حيرت انگيزي رکوع و سجود مي کنند، به شگفتي درمي آيد و آثار تربيتي آن را در روان مسلمين از همان روزهاي نخستين درک خواهد نمود. کافي است که ما نقش نماز را مورد بررسي قرار دهيم که چه تأثير مهمي در بيدار کردن روح نظم و حفظ نظام داشته است.

آنگاه به خوبي درمي يابيم که در حقيقت نماز، براي مسلمانان مانند يک آموزش نظامي بوده است و همين نظم مسلمانان در نماز، روح وحدت و يگانگي را در ميان مسلمانان زنده کرده، برادري، مساوات و برابري و دستاوردهاي اجتماعي اسلام را عملاً ايجاد مي نموده است.

  اسلام از ديدگاه انديشمندان، ج 1، ص 34

حضرت محمد (ص):

از بدترين هاي مردم کسي است که آخرت خود را به خاطر دنياي ديگران نابود سازد.

  نهج الفصاحه، ص 548

تعداد بازديد:1561 آخرين تغييرات:86/09/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر