یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

نسل جدید برف پاک کن های خودرو ساخته شد

توسط يک مخترع ايراني؛

نسل جديد برف پاک کن هاي خودرو ساخته شد

يک مخترع ايراني موفق به ساخت نمونه اوليه برف پاک کن هايي شد که مي تواند تمام زواياي شيشه را در مدت کوتاهي تميز کند.

عليرضا ميرحبيبي، مخترع «برف پاک کن هاي ارتجاعي» به خبرنگار مهر گفت: حدود صد سال است که تمام برف پاک کن ها به همين شکل مانده اند و اينها به صورت زاويه اي شيشه هاي خودرو را تميز مي کنند.

وي با اشاره به معايب برف پاک کن هاي فعلي اظهار داشت: برف پاکن هاي فعلي قسمت هاي کناري و وسط شيشه خودرو را به هنگام باراني و برفي بودن هوا به صورت کامل تمييز نمي کنند و زماني که برف پاک کن کار نمي کند طوري روي شيشه قرار مي گيرد که قسمتي از ديد راننده و کمک راننده را مي گيرد.

ميرحبيبي با اشاره به برف پاک کن هاي ابداعي خود، افزود: اين برف پاکن طوري طراحي شده که متشکل از يک تيغه است و از سمت راست به سمت چپ حرکت مي کند به طوريکه تمام سطح شيشه را در مواقع بارش باران و برف تمييز مي کند.

به گفته وي، اين  تيغه مي تواند سطح ديد راننده و کمک راننده را در عرض ۳ الي ۴ ثانيه تمييز کند.

وي عنوان کرد: اين تيغه مي تواند زمانيکه شرايط آب و هوايي خيلي باراني يا برفي باشد، به صورت ويژه سمت راننده را در مدت زمان کوتاهي 2 بار تمييز و بعد از آن يک پيمايش سراسري در عرض شيشه انجام دهد. اين عمليات مي تواند برعکس تنظيم شود.

وي با بيان اينکه اين برف پاکن نمونه خارجي ندارد، گفت: تيغه اين برف پاک کن، کشويي و ارتجاعي است و با توجه به ذوزنقه اي بودن شيشه خودرو ها و کارکرد اين برف پاک کن، مي توان گفت تمام زواياي شيشه تميز مي شود. همچنين اين تيغه طوري بر روي عرض شيشه خودرو قرار مي گيرد که جلوي ديد راننده را نگيرد.

وي تاکيد داشت: از اين برف پاک کن مي توان در خودرو، کشتي، هواپيما و انواع خودروها استفاده کرد.

به گزارش مهر، اين طرح ثبت اختراع شده و به تاييد سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي نيز رسيده است.

تعداد بازديد:927 آخرين تغييرات:94/09/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر