یکشنبه 15 تير 1399 - 13 ذي القعده 1441 - 5 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

مسابقات رالی زاهدان در پیچ بی تدبیری قربانی گرفت/اظهارات ضدو نقیض

تشريح جزييات مرگ ورزشکار تهراني در کوير نصرت آباد؛

مسابقات رالي زاهدان در پيچ بي تدبيري قرباني گرفت/اظهارات ضدو نقيض

زاهدان-مرگ تلخ «مريم رضواني» راننده مسابقات رالي در سيستان و بلوچستان هر چند که به گفته مدير کل تربيت بدني حادثه رانندگي اعلام شد اما فرمانداري زاهدان اين حادثه را ناشي از بي تدبيري مي داند.

 خبرگزاري مهر-گروه استان‌ها: سه‌شنبه ۱۰ آذرماه سال جاري و  همزمان با فرارسيدن اربعين حسيني بر اساس تصميم‌گيري فاقد هماهنگي رقابت‌هاي رالي آزاد کوير با حضور علاقه‌مندان به اين رشته در کوير نصرت‌آباد زاهدان باهدف توسعه گردشگري در سيستان و بلوچستان برگزار شد که پايان تلخي را به همراه داشت.

به دليل پيش‌بيني نشدن امکانات امدادي و براثر يک سانحه رانندگي متأسفانه در اين رقابت‌ها يک بانوي راننده در اين مسابقات بانام «مريم رضواني» جان خود را از دست داد.

درحالي‌که مسئولان تربيت‌بدني سيستان و بلوچستان اين اتفاق را ناشي از يک حادثه رانندگي در خارج از پيست مسابقات عنوان مي کنند اما ساير مسئولان انتظامي و امنيتي ازجمله فرمانداري زاهدان انگشت قصور را به سمت تربيت‌بدني سيستان و بلوچستان نشانه گرفته و  مرگ اين ورزشکار را ناشي از  بي تدبيري اداره کل ورزش و جوانان مي دانند

اظهارات ضدونقيض

در همين رابطه مديرکل ورزش و جوانان سيستان و بلوچستان ظهر پنجشنبه ۱۲ آذرماه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوصيات جزئيات اين حادثه گفت: پس از اتمام مسابقات و در مسير بازگشت ورزشکاران به استان‌هاي محل زندگي خود، حادثه‌اي تلخ رقم خورد و سرکار خانم مريم رضواني شرکت‌کننده تهراني در مسير زاهدان به کرمان به سبب رعايت نکردن سرعت مطمئنه و نبستن کمربند ايمني در پي حادثه رانندگي جان خود را از دست داد.

حسين ثوري در مصاحبه روز گذشته خود با مهر مدعي شد اين مسابقات طبق برنامه‌ريزي‌ به بهترين شکل ممکن برگزار شد و در پايان نفرات برتر معرفي و هداياي خود را دريافت کردند.

سخنان مديرکل ورزش و جوانان سيستان و بلوچستان در حالي است که نماينده مرم زاهدان در مجلس شوراي اسلامي و همچنين معاون سياسي فرماندار زاهدان از برگزاري اين رقابت‌ها اظهار بي‌اطلاعي کرده و مدعي هستند که تربيت‌بدني بدون هماهنگي اين رقابت‌ها را برگزار کرده است و جان باختن اين ورزشکار در جريان مسابقه به دليل همين قصور در هماهنگي و تهيه امکانات امدادي است.

برگزاري اين رقابت‌ها هم‌زمان با شب اربعين حسيني و درحالي‌که شيعيان جهان اسلام در سوگ سالار و سرور شهيدان نشسته بودند نيز خود موجب ايجاد موجي از اعتراض نهادهاي مذهبي در اين راستا و به عملکرد اين اداره کل شده است.

از مسابقات رالي اطلاعي نداشتيم

معاون سياسي اجتماعي فرماندار زاهدان در همين رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن گلايه از رفتار مسئولان ورزش استان، اظهار داشت: بر اساس نامه رسمي اداره کل ورزش و جوانان به فرمانداري تاريخ برگزاري قهرماني رالي آزاد کوير زاهدان ۱۰ دي‌ماه امسال پيش‌بيني‌شده بود که مطابق دستور فرماندار محترم هماهنگي براي حضور تمامي دستگاه‌هاي موردنياز انجام‌شده بود.

محمد گمرکي زاده بيان کرد: همه‌ تدابير براي برگزاري اين رقابت‌ها در دي‌ماه بود که به‌يک‌باره تماس مسئولان ورزش با فرماندار در پي وقوع حادثه براي يک ورزشکار شرکت‌کننده در رالي آزاد موجي از نگراني را به راه انداخت.

وي افزود: در ابتداي اطلاع فرمانداري در ساعت ۱۵ يازدهم آذرماه، کميته‌اي به‌منظور امدادرساني به حادثه‌ديده اين رقابت‌ها تشکيل شد اما تاريکي هوا مانعي براي پرواز بالگردها بر فراز کوير نصرت‌آباد شد.

معاون فرماندار زاهدان بيان کرد: با شروع تاريکي هوا گروه‌ها جستجو زميني وارد عمل شدند اما به سبب عدم ارتباط، علي‌رغم حضور گشت‌هاي مختلف، متأسفانه حادثه‌ديده اين مسابقات پيدا نشد.

وي افزود: مطابق تلاش و هماهنگي‌هاي صورت گرفته از سوي فرمانداري، در راستاي حفظ جان يک انسان، به‌محض روشن شدن هوا در روز پنجشنبه ۱۲ آذرماه، دو بالگرد امدادي هلال‌احمر و اورژانس به همراه يک بالگرد جستجو سپاه پاسداران به منطقه اعزام شدند که پس از دو ساعت جستجو، جسد مريم رضواني که جان به جان‌آفرين تسليم‌شده بود، کشف شد.

گمرکي زاده بيان کرد: پس از کشف جسد، پيکر اين ورزشکار به يکي از سردخانه‌هاي بيمارستاني زاهدان منتقل و تحويل مسئولان پزشکي قانوني شد که پس از طي مراحل اداري تحويل اولياي دم شوند.

بي هماهنگي جان يک انسان را گرفت

گمرکي زاده با انتقاد از رفتار مسئولان ورزش سيستان و بلوچستان گفت: بر اساس نامه قرار بر برگزاري اين رقابت‌ها در ۱۰ دي‌ماه بود اما تصميم به برگزاري اين رقابت‌ها به فاصله يک ماه زودتر  آن‌هم بدون هيچ هماهنگي و بسيج امکانات امدادي جاي بسي تأمل و بررسي دارد.

وي که صحبت هايش ناقض گفته هاي مديرکل ورزش و امور جوانان سيستان و بلوچستان بود ادامه داد: يقين داشته باشيد که اگر فرمانداري زاهدان از تاريخ از رويداد ورزشي آگاه بود، حسب يقين تمامي تمهيدات امدادي، درماني و امنيتي را به‌منظور هر چه‌بهتر برگزار شدن رقابت‌ها و حفظ جان شرکت‌کنندگان انجام مي‌داد، اما افسوس که اين بي‌تدبيري جان يک انسان را گرفت.

گمرکي زاده تأکيد کرد: جداي از گله‌مندي برگزاري رقابت‌ها در ايام حزن و اندوه؛ بدانيد فرمانداري زاهدان تمامي ابعاد اين اتفاق را بررسي و در اختيار رسانه‌هاي خواهد گذاشت.

وي يادآور شد: بر اساس جمع‌بندي اوليه اين اتفاق مريم رضواني در حين برگزاري رقابت‌هاي رالي درست در ساعت ۱۵، يازدهم آذرماه آن‌هم در کوير نصرت‌آباد، دچار حادثه رانندگي شده بود.

برگزاري مسابقات رالي همزمان با اربيعن حسيني مغاير شئونات مذهبي است

برگزاري مسابقات رالي همزمان با شب اربعين حسيني همچنين موجب اعتراض فعالان مذهبي در  سيستان و بلوچستان شد.

جمعي از فعالان و هيئت هاي مذهبي شهر زاهدان در گفت و گو با مهر ضمن اعتراض به برگزاري اين رقابت‌ها در ايام اربعين حسيني برگزاري اين رقابت ها در اين ايام  عملي مغاير شئونات اسلامي و مذهبي عنوان کردند.

اين فعالان در همين رابطه به مهر گفتند: مگر مسئولان ورزش تقويم نداشته‌اند که اين‌گونه در ايام اربعين حسيني که ۲۷ ميليون زائر خود را به کربلا رساندند، اين رقابت ها را برگزار کردند که متاسفانه شاهد کف و سوت عده اي در حاشيه برگزاري اين رقابت‌ها بوديم.

محسن راشدي در همين راستا بيان کرد: از مسئولان اجرائي و سياسي شهر زاهدان مي‌خواهيم که با عاملان ناديده گرفتن ارزش‌هاي ديني و معنوي و پايمال شدن جان يک انسان به‌شدت برخورد کنند.

يکي ديگر از فعالان مذهبي مساجد جنوب زاهدان نيز به خبرنگار مهر گفت: نبايد با رفتار نسنجيده به وحدت شکل‌گرفته در استان ضربه زد، اين‌گونه رفتارها تداعي بي‌اهميتي به ارزش‌هاي ديني و خواست دشمن براي تحريک احساسات است.

حسن سلماني گفت: اميدواريم که فرماندار ضمن تشکيل کميته حقيقت‌ياب ضمن اعلام ابعاد واقعي مرگ مريم رضواني اين بانوي ورزشکار، با هتاکان به شعائر مذهبي برخورد جدي داشته باشد.

وي تأکيد کرد: از دادستان عمومي و انقلاب زاهدان نيز انتظار داريم که در راستاي خواسته به‌حق مردم وارد صحنه شده و جزييات پيگيري حق مردم و بي اهميت شمردن ارزش هاي ديني را در اختيار رسانه‌ها قرار دهند.

اين فعالان مذهبي بيان کردند: مگر مي شود که جمعي ورزشکار را از نقاط مختلف ايران براي برپايي مسابقات در اين استان جمع شوند در حالي که مسئولان استان از جمله فرماندار، نيروي انتظامي و  استاندار از آن بي خبر باشند؟

نماينده زاهدان: متأسفم

رئيس کميسيوت بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي و نماينده مردم زاهدان در مجلس شوراي اسلامي نيز در خصوص اين اتفاق تنها به يک کلمه در پاسخ به مهر اکتفا کرد و گفت: فقط مي توانم بگويم متأسفم!.

دکتر حسينعلي شهرياري به خبرنگار مهر گفت: اين موضوع در دست بررسي است و ابعاد آن در اختيار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

تعداد بازديد:916 آخرين تغييرات:94/09/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر