چهارشنبه 7 اسفند 1398 - 2 رجب 1441 - 26 فوريه 2020
صفحه اصلي/خانواده

همسرم آب از دستش نمی چکد

راهکاري براي رفتار بار همسر خسيس

همسرم آب از دستش نمي چکد

همسرم، دلش نمي آيد پول هايش را خرج کند. شايد اين جمله، حرف دل خيلي از خانم ها باشد و فکر کنند که زندگي با فرد خسيس، سخت ترين کار دنيا است ولي بايد به اين نکته بيشتر توجه شود که هيچ فردي کامل نيست و در کنار ويژگي هاي مثبت، قطعا ويژگي هاي منفي نيز دارد که خساست مي تواند يکي از آنها باشد.

مرد خسيس

در مطلب قبل سوالي پرسيده شد، تحت عنوان « چگونه با شوهر خسيسم رفتار کنم؟ »، در اين مقاله تاحدودي به اين سوال پاسخ مي دهيم. همه مي دانيم، فرد خسيس کسي است که از خرج کردن مال و پول خودش، در زماني که خود و يا خانواده اش به چيزي نياز دارند، پرهيز مي کند. اين افراد فکر مي کنند که پول چيزي است که بايد آن را پس انداز کرد و در آينده از آن استفاده کرد.

همسر خسيس من

بعضي وقت ها، خانم ها درخواست هاي مادي که از همسرشان دارند، متناسب با بودجه اقتصادي آن ها نيست و يا وسيله اي را که تمايل دارند بخرند، باب ميل و علاقه همسرشان نيست و هنگامي که همسر از خريد آن اجتناب مي کند، خانم فکر مي کند که همسرش خست دارد، در صورتي که شايد اين گونه نباشد.

اگر فکر مي کنيد که همسرتان فرد خسيسي است در ابتدا يک سنجش انجام بدهيد. بررسي کنيد که همسرتان در چه موقعيت هايي از خرج کردن پولش خودداري مي کند؟ در نتيجه اين بررسي به دو حالت مي رسيد. يا همسرتان واقعا خسيس است و يا اينکه خسيس نيست و علت خرج نکردن پول در آن زمان، به دليل تنگ دستي و يا عدم علاقه به آن وسيله و يا حتي عدم آگاهي نسبت به ضرورت داشتن آن وسيله است.

راهکارهايي براي برخورد با همسر خسيس

سعي کنيد با آرامش کامل و همچنين با به کار گيري مهارت هاي انتقاد کردن، به همسرتان ناراحتي را در مورد اين ويژگي منفي بيان کنيد در اين صورت قطعا همسرتان انتقاد شما را مي پذيرد و سعي در تغيير رفتار نامطلوبش مي کند

1- توجه داشته باشيد که اگر همسرتان واقعا فرد خسيسي هست و هيچ مشکل مالي ندارد، آن را به حساب يک ويژگي شخصيتي منفي بگذاريد. همان طور که مي دانيد هيچ انساني کامل نيست و قطعا در کنار ويژگي هاي مثبت يکسري ويژگي هاي منفي نيز دارد.

 پس سعي کنيد به ويژگي هاي مثبت همسرتان بيشتر توجه کنيد و در زمان هايي که همسرتان بيشتر خساست مي کند، شما نيز آن ويژگي هاي مثبت را براي خود بيشتر يادآوري نماييد. به اين نکته نيز دقت کنيد که خود شما هم به عنوان يک انسان قطعا ويژگي هاي منفي داريد و همسرتان نسبت به آن ها ناراحت است.

2- در وهله ي بعد به شما پيشنهاد مي شود براي اين که آرامش زندگيتان دليل مسايل مادي از بين نرود، در زمان هايي که احساس مي کنيد همسرتان خسيس تر شده است، ابتدا خود را به آرامش دعوت کنيد زيرا در صورت عصباني شدن شما، همسرتان نيز عصباني مي شود و ممکن است که آرامش زندگيتان بر هم بخورد.

3- در وهله سوم، بعد از رسيدن به آرامش نسبي، با خود فکر کنيد که علت عدم خرج کردن همسرتان در آن لحظه چه بوده است؟ در خيلي از مواقع هنگامي که به علت آن فکر مي کنيم، متوجه مي شويم اصلا مساله خسيس بودن نيست و عامل ديگري مثل تنگ دستي باعث شده است که همسرمان خسيس به نظر بيايد.

4- اگر همسرتان فرد خسيس باشد، قطعا ارتباطات اجتماعي خوب و قوي ندارد. چون افراد خسيس هميشه از برقراري ارتباط با ديگران به دليل اينکه مبادا بخواهند خرج کنند، خودداري مي کنند. وظيفه شما اين است که همسرتان را متوجه ضررهاي خساست بکنيد. البته با آرامش کامل و همچنين با به کار گيري مهارت هاي انتقاد کردن. در اين صورت قطعا همسرتان انتقاد شما را مي پذيرد و سعي در تغيير رفتار نامطلوبش مي کند. به اين نکته نيز توجه داشته باشيد که در ابتدا تغيير در صورتي انجام مي شود که خود فرد نياز به تغيير را حس کرده باشد و اينکه هر تغييري نيازمند گذر زمان است و حداقل براي ديدن اولين نشانه هاي تغيير نياز به گذراندن 2 ماه وقت است.

5- در زمان هايي که به تنهايي به خريد مي رويد قبل از خريدن هر وسيله اي، با همسرتان صحبت کنيد. اين که نياز شما به آن وسيله براي چيست؟ قيمتش چند است؟ و چه مزايايي را مي تواند براي شما داشته باشد. زيرا اگر بدون مشورت با او به خريد برويد قطعا با يکديگر به مشکل در ارتباطتان بر مي خوريد.

6- سعي کنيد حتما در مورد تمام مسايل مربوط به زندگي مشترکتان با يکديگر صحبت و مشورت نماييد تا بتوانيد درباره مسايل مالي نيز با يکديگر صحبت کنيد.

7- هنگامي که از همسرتان به دليل خسيس بودن ناراحت مي شويد حتما اين مساله را بدون دعوا و مشاجره به او بيان کنيد و بگوييد که در مقابل آن که دوستش داريد، از اين ويژگي شخصيتي منفي او ناراحت هستيد. او را متوجه ضررها و آسيب هاي رفتارش در زندگي مشترک تان بکنيد.

 

رومينا سادات تجاره/کارشناس ارشد مشاوره-بخش خانواده ايراني تبيان

تعداد بازديد:863 آخرين تغييرات:94/09/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر