شنبه 10 خرداد 1399 - 7 شوال 1441 - 30 مي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

پارتی بازی از اشتغال تا صف نانوایی!

پارتي بازي از اشتغال تا صف نانوايي!

همه ما سرگرداني و شنيدن جواب هاي سر بالا در ادارات و سازمان هاي دولتي و غيردولتي را تجربه كرده ايم و به جرأت مي توان گفت كه تجربه تلخي است.

پارتي بازي


وجود صف هاي طولاني بيکاري در کشور و رکود در جذب نيروهاي جوان باعث شده تا افراد به جاي تلاش براي قرار گرفتن در چرخه واقعي رقابت و عرضه توانمندي ها و تخصص خود، به دنبال يافتن واسطه هايي براي اشتغال باشند و به اصطلاح گزينه " پارتي بازي " اولين انتخاب هزاران کارجوي ايراني باشد.
کارشناسان بازار کار و مقامات دولتي مي گويند بازار کار در شرايط بحراني قرار دارد و کارجويان در بدترين حالت جستجوي کار قرار دارند. در حال حاضر، ممکن است اغلب جويندگان کار ماه ها منتظر کسب يک فرصت شغلي باشند.
از دلايل مهمي که درباره بهم ريختن عرضه و تقاضاي نيروي کار در کشور شده به رشد نامناسب و پايين صنعت و توليد و در نتيجه افت شديد رشد اقتصادي در سال هاي اخير اشاره مي شود. تجربه رشد اقتصادي منفي ۳.۵ درصد باعث انباشته شدن تقاضا براي کار در بازار ايران شده و از اين رو ميليون ها تقاضا براي ورود به بازار اشتغال، بي جواب مانده است.

روش هاي عجيب براي شغل يابي

آنچه که عرف بازارهاي کار است، اينکه متقاضيان کار بايد از طريق مراکز کاريابي و دفاتر مشاوره شغلي، شرکت در آزمون هاي استخدامي و آگهي هاي دعوت به همکاري به دنبال يافتن شغل باشند؛ با اين وجود در ايران برخي روش هاي ديگر مانند پارتي بازي، آشنا بازي و پرس و جو از دوستان و آشنايان نيز به عنوان روشي موثر براي جستجوي شغل کاربرد دارد.

دولت اعلام کرده با مسئله بحران بيکاري به عنوان يک معضل بسيار بزرگ داخلي مواجه است و کارشناسان بازار کار معتقدند اغلب خانواده ها دستکم با يک جوان بيکار تحصيل کرده مواجه اند و يا در گذشته اي نه چندان دور طعم بيکاري فرزندانشان را در مقطعي از زمان چشيده اند.

واقعيت اين است كه افراد با پيدا كردن پارتي فقط حق ديگران را پايمال مي كنند. حتماً شما خواننده اين سطور هم در صف انتظار يكي از همين ادارات دولتي مانده ايد و افرادي را ديده ايد كه با آوردن اسم آشناي خود قبل از همه وارد اتاق مربوطه شده و بدون هيچ معطلي كار خود را انجام مي دهند و مي روند. در چنين مواقعي چه حس و حالي پيدا مي كنيد؟

با تغيير سياست هاي ورود جوانان به دانشگاه ها در دهه هاي اخير، امروز کشور با انبوهي از تقاضاهاي متفاوت براي کار مواجه است ولي ظرفيت پذيرش آنها در بازار کار کشور وجود ندارد. قطع ارتباط بين دانشگاه ها و بازار کار و فراهم نبودن زمينه هاي شناخت نيازهاي روز کشور که بتوان طي آن براي جوانان تقاضاي تحصيل برنامه ريزي کرد باعث شده تا طبق آخرين آمارها يک ميليون و ۲۰۰ هزار بيکار فارغ التحصيل دانشگاهي در کشور وجود داشته باشد.
با جوانان در دوره هاي سني دبيرستان و قبل از ورود به بازار کار که صحبت شود، اشتغال و ترس از بيکاري به عنوان بزرگترين دغدغه چند سال آينده آنها مطرح خواهد شد. در واقع، استفاده از روش هاي غيرمعمول براي ورود به بازار کار از سوي کارجويان در همين سنين آغاز مي شود و آنها تلاش مي کنند تا ظرف چند سال آينده زمينه هايي را براي ورود خود به بازار کار شناسايي و فعال کنند.

۲.۴ ميليون نفر در جستجوي يک پارتي براي اشتغال!

شايد يکي از دلايل گرايش کارجويان ايراني به استفاده از روش هايي مانند پارتي بازي، آشنابازي و مباحثي از اين دست براي ورود به بازار کار را علاوه بر نامتعادل بودن ميزان تقاضاها به نسبت فرصت هاي شغلي موجود، بتوان در رفتار خود کارفرمايان نيز جستجو کرد به نحوي که استفاده از نيروهاي آشنا و شناخته شده به جاي قرار دادن شروط توانمندي، مهارت و تخصص براي جذب نيرو از اين سو نيز دنبال مي شود.
نتايج يک تحقيق جديد توسط وزارت کار نشان مي دهد در حال حاضر، جستجو براي شغل در ايران تنها از چند طريق انجام مي شود که يکي از اين روش ها ثبت نام يا پيگيري در مراکز خدمات اشتغال و کاريابي هاي غيردولتي است. اين روش در سال ۹۲ باعث شد تا يک ميليون و ۴۰۰ هزار کارجو براي ثبت نام در دفاتر مشاوره شغلي و انتظار براي شغل يابي اقدام کنند.

همچنين طبق اين تحقيق، کم نيستند تعداد جواناني که به دلايل توضيح داده شده از يافتن کار از طريق دفاتر مشاوره شغلي خسته و نااميد شده اند.

وقتي خودمان به پارتي بازي دامن مي زنيم!

اما يكي از مهم ترين عواملي كه پارتي بازي را در جامعه رواج مي دهد ذهنيت جامعه از سازمان هاي دولتي است كه ريشه و پيشينه تاريخي دارد. در گذشته ادارات و سازمان هاي ما به شدت درگير كاغذ بازي و بوروكراسي هاي غيرضروري بوده اند، به نحوي كه افراد براي ساده ترين كارها مجبور بودند روزهاي زيادي در راهروهاي ادارات حيران و سرگردان باشند، از همين رو تفكر غالب جامعه نسبت به سازمان هاي دولتي همان سازمان هاي ناكارآمد است.

 پارتي بازي تنها به سازمان هاي دولتي ختم نمي شود. به قدري ذهنيت بوروكراسي در جامعه غالب شده است كه افراد براي انجام كارهاي غير اداري خود نيز به دنبال پارتي مي گردند. مثلاً براي مراجعه به دكتر يا بيمارستان به دنبال پارتي مي گردند

 بنابراين همه افراد براي پيش پاافتاده ترين امور خود قبل از هر كاري به دنبال پارتي و آشنا مي گردند تا بتوانند زودتر به اهداف خود برسند. پارتي بازي تنها به سازمان هاي دولتي ختم نمي شود. به قدري ذهنيت بوروكراسي در جامعه غالب شده است كه افراد براي انجام كارهاي غير اداري خود نيز به دنبال پارتي مي گردند. مثلاً براي مراجعه به دكتر يا بيمارستان به دنبال پارتي مي گردند. براي انجام امور بانكي خود، به بانكي مراجعه مي كنند كه در آن آشنا دارند و از اين دست موارد بسيار است، تا جايي كه برخي افراد براي امور بسيار ساده اي مثل خريد از يك فروشگاه يا نانوايي هم به دنبال آشنا و پارتي مي گردند تا مثلاً حتي براي خريد نان هم در صف نايستند!

آموزش به كارمندان، پارتي بازي را كاهش مي دهد

بدون شك بحث رابطه و پارتي بازي اگر به درستي مورد درمان قرار نگيرد نتيجه آن گسترش فساد و رشوه در جامعه خواهد بود. وجود تبعيض ها و سوءاستفاده هاي ناروا نتيجه رابطه هاي غيررسمي و نادرستي است كه ادارات و سازمان هاي ما به آن دچار هستند، از اينرو لازم و ضروري است كه مسئولان كشور و نهادهاي نظارتي اهتمام بيشتري در درمان اين بيماري داشته باشند. مسئولان دولتي براي رفع اين ذهنيت غلط از جامعه نيز بايد فرهنگسازي هاي لازم را انجام دهند. به طور مثال مديران و مسئولان ادارات به كارمندان خود اين آموزش را نداده اند كه به مراجعين توضيح بدهند فرايند انجام پرونده او چگونه است و او براي دريافت نتيجه پرونده خود چه مدتي را بايد منتظر بماند، مثلاً دوهفته يا يك ماه. اگر اينگونه باشد فرد مراجعه كننده با اين توضيحات دقيق ديگر تصور نمي كند كه اگر پارتي داشته باشد كارش زودتر انجام مي شود. چه با پارتي و چه بي پارتي اين پروسه بايد طي شود.
واقعيت اين است كه افراد با پيدا كردن پارتي فقط حق ديگران را پايمال مي كنند. حتماً شما خواننده اين سطور هم در صف انتظار يكي از همين ادارات دولتي مانده ايد و افرادي را ديده ايد كه با آوردن اسم آشناي خود قبل از همه وارد اتاق مربوطه شده و بدون هيچ معطلي كار خود را انجام مي دهند و مي روند. در چنين مواقعي چه حس و حالي پيدا مي كنيد؟ بدون شك ناراحت مي شويد و به بخت بد خود ناسزا مي گوييد؟ قطعاً حس خوشايندي پيدا نمي كنيد. حتماً در ذهن خود به دنبال پارتي مي گرديد تا كار شما هم زودتر انجام شود. اما نگاهي به پيرمرد و پيرزن و افراد ديگري كه مانند شما در صف انتظار مانده اند بيندازيد و منصفانه نگاه كنيد متوجه خواهيد شد كه آيا اين كار درست است؟
مسلماً بي عدالتي خوشايند هيچ كس نيست و هيچ فردي آن را تأييد نمي كند، بنابراين به گفته امام اول و پيشوايمان توجه كنيم كه فرموده است:«آنچه براى خود دوست مي َداري، براي ديگران هم دوست بدار و آنچه براى خود نمى پسندى، براى ديگران هم مپسند.»
به نظر مي رسد چنانچه بحث دولت الكترونيك و انجام فعاليت هاي اداري به صورت الكترونيكي با جديت بيشتري پيگيري شود، تأثير بسزايي در كاهش پارتي بازي و رابطه بازي خواهد داشت.
به هر حال چنانچه بتوان فرايندهاي اداري را به صورت الكترونيكي و تعريف شده در يك پروسه و زمان مشخص انجام داد نه تنها سرگرداني ارباب رجوع در پله ها و طبقات سازمان ها و ادارات كاهش خواهد يافت بلكه ديگر شاهد عمل زشت و ناپسند پارتي بازي نيز نخواهيم بود.

 

فرآوري: ه-هدايتي - بخش اجتماعي تبيان

تعداد بازديد:922 آخرين تغييرات:94/09/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر