پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/خانواده

کاهش سوءتفاهم با این روشها

کاهش سوءتفاهم با اين روشها

سوء تفاهم در همه جا هست،در محل کار، ليگ برتر فوتبال، در ارکستر سمفونيک و... مهم نيست کجا اين اتفاق مي افتد و سر و کله آن پيدا مي شود، مهم اين است که چطور مي توان آن را برطرف کرد، مخصوصا اگر در خانه تان سبز شود.

سوءتفاهم

سوء تفاهم هاي خانوادگي بيش از هر نوع رابطه ديگري، فرد را در احساس تنهايي رها مي کند .شناخت موقعيت هاي شروع سوءتفاهم و راهكارهاي حل درون خانوادگي سوء تفاهم ها لذت زندگي را دو چندان مي کند.
اولين قدم در ايجاد يك مسئله يا
سوءتفاهم بين شما و پدر و مادرتان، شما و خواهر و برادرتان همين است كه هنوز وضعيت و شرايط آنها را قبول نكرده باشيد. اين كنار نيامدن با ميزان منحصر به فرد توان افراد، مي تواند دائم بر مسئله هاي ريز و درشت شما كه ناشي از توقع زياد شماست بيفزايد. دومين گروه كه در معرض ايجاد سوءتفاهم ها هستند، افرادي اند كه هميشه و به صورت افراطي كوتاه مي آيند. اشتباه نخوانده ايد! اگر تصميم بگيريد كه بايد از همه چيز به صورت افراطي بگذريد و به نفع ديگران از خواسته هايتان دل بكنيد روزي مي رسد كه ديگر توان تحمل و كوتاه آمدن نداريد و آن وقت حتي يك موضوع بي ارزش هم مي تواند رابطه تان را شكننده كند. سومين گروه افرادي هستند كه آنچه آزارشان مي دهد را بيان نمي كنند و دائم درون ريزي مي كنند. اين گروه كم كم به ادامه روابط و حل مسئله بي ميل مي شوند و شايد دوستانشان را بر افراد خانواده ترجيح بدهند. چهارمين گروه هم افرادي اند كه روش بيان نظرشان را تمرين نمي كنند و دائم درگير ايجاد سوءتفاهم مي شوند.

يادتان باشد که همسر شما دشمن تان نيست. فقط همين تغيير ديدگاه به شما کمک مي کند همديگر را بهتر درک کرده و براي رسيدن به يک راه حل مشترک و حل سوء تفاهم پيش آمده تلاش کنيد

مجهز شويد

*وقتي توان انجام كاري را نداريد جمله هايي مثل «نمي توانم، شرمنده اما بلد نيستم» و... را در جواب به اطرافيان تان بگوييد.
* اگر دلتان سرك كشيدن در كار ديگران را بخواهد، بايد منتظر دلخوري هم باشيد. پيشگيري در اين موارد واجب است.
*
احترام گذاشتن به والدين از نان شب هم واجب تر است اما هستند افرادي كه بيان نكردن يك دلخوري كوچك در دل شان سم كينه ايجاد مي كند و آن وقت فضا بين شما با افراد خانواده تان طوري مي شود كه ناراحتي ها عميق شده و به اين راحتي ها از بين نمي رود. نگراني، تلقي تان از كار آنها و دلخوري هايتان را تا دير نشده به آنها در نهايت احترام و آرامش بيان كنيد. بعد از آن نوبت شنيدن دلايل آنهاست بدون آنكه خود را حق به جانب بدانيد.

جاذبه و دافعه داشته باشيد

مشكلات تمام شدني نيست، پس اول سهم خودتان را در حل سوءتفاهم هاي خانوادگي برداريد.
*شما چه ويژگي ها و شخصيتي داريد؟ بخشي از آن كه دائم مورد انتقاد نزديكانتان است را بشناسيد و به فكر حل آن نقطه ضعف ها باشيد.
*جاذبه هاي شخصيت خودتان كه براي دورهمي هاي خانواده، لحظه هاي شاد، مفيد و پر از خنده و مهرباني مي سازد، بشناسيد و آنها را تكرار كنيد.
* اگر مسئله اي پيش آمده كه رابطه شما را با خانواده تان شكرآب كرده، وقت آن است كه به خودتان بگوييد مسئله شما ارزش حل كردن را دارد چون خانواده بيش از هر گروه اجتماعي به شما
وفادار خواهد ماند.

گامهايي براي حل مسئله

اگر در فضاي خانواده نتوانيد سوءتفاهم ها را حل كنيد، حل مشكلات زندگي اجتماعي خيلي سخت تر مي شود. به عبارت ديگر حل چالش هاي خانوادگي فرصت تمرين خوبي براي حل مشكلات اجتماعي هم هست. پيشنهادهاي مؤثر براي رفع سوءتفاهم هايتان را تمرين كنيد: 1- تهيه فهرست مشكلات، 2- تعريف اهداف و آنچه مي خواهيد، 3- خلق راه حل ها، 4- ارزيابي راه حل ها و 5- انتخاب بهترين راه حل يا به كار بستن راه حل انتخاب شده. بعضي ها 3مرحله اول را فرايند راه حل آفريني و 2مرحله آخر را فرايند تصميم گيري مي دانند.
خوشبختانه سوء تفاهم دردي است که درمان دارد. با ايجاد بعضي اصلاحات در روش گفتگو و ارتباط تان مي توانيد از بروز آن جلوگيري کرده و يا در صورت بروز آنها را حل و فصل کنيد.

از ته قلب تان گوش کنيد

همانطور که گوش دادن به کسي که با شما مخالفت ميکند يا از شما انتقاد ميکند سخت است، گوش دادن به نارضايتي هاي يک فرد هم کار سختي است اما ميتواند کمک تان کند بفهميد مشکل کجاست و راه حلي براي آن پيدا کنيد.

حق را به خودتان ندهيد

بيشتر زوج ها به جاي اينکه درک کنند آن موقعيت چطور بر همسرشان تاثير گذاشته است، به فکر ثابت کردن خودشان هستند. نتيجه اين کار چيزي جز اين نخواهد بود که هر دو طرف آسيب ببينند و ناراحت شوند. چيزي که خيلي اهميت دارد اين است که همسرتان بفهمد که ارزش زيادي براي او و رابطه تان قائل هستيد.

احترام گذاشتن به والدين از نان شب هم واجب تر است اما هستند افرادي كه بيان نكردن يك دلخوري كوچك در دل شان سم كينه ايجاد مي كند و ناراحتي ها عميق شده و به اين راحتي ها از بين نمي رود

روي احساسات تان متمرکز شويد

زوج ها معمولاً طي مشاجرات بر افکارشان متمرکز مي شوند و احساسات خود را ناديده مي گيرند. قبل از اينکه شروع به مشاجره کنيد، مکث کرده، نفسي عميق بکشيد و ببينيد چه حسي داريد.بعد احساساتتان را با همسرتان در ميان بگذاريد.

همسرتان را دوستتان بدانيد

يادتان باشد که همسر شما دشمنتان نيست. شما و همسرتان هر دو در يک تيم هستيد. فقط همين تغيير ديدگاه به شما کمک مي کند همديگر را بهتر درک کرده و براي رسيدن به يک راه حل مشترک و حل سوء تفاهم پيش آمده تلاش کنيد.

مشاوره را جدي بگيريد

رفتن نزد مشاوره فوايد بسيار زيادي دارد و به شما کمک خواهد کرد الگوي ارتباط تان را از نو بسازيد و راههاي سالمي براي ارتباط پيدا کنيد.
وقتي دو نفر با شخصيت هاي مختلف و از خانواده هاي مختلف به هم مي رسند، بروز اختلاف و سوء تفاهم غيرقابل اجتناب است. اما زوج هاي سالم قادرند به طور سازنده اي اين اختلافات را پشت سر بگذارند. يادتان باشد شما و همسرتان در يک تيم هستيد نه در مقابل هم. احساساتتان را بشناسيد و با آرامش ابراز کنيد و صادقانه به حرفهاي همسرتان گوش کنيد.

 

فراوري:ه. منفرد -بخش خانواده ايراني تبيان

تعداد بازديد:686 آخرين تغييرات:94/10/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر