سه شنبه 27 آذر 1397 - 10 ربيع الثاني 1440 - 18 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

جرائم رانندگی گران شد

جرائم رانندگي گران شد

هيات دولت نرخ جرائم رانندگي را اصلاح و سقف جريمه ها را به 4 ميليون ريال رساند.

جرائم رانندگي

هيات وزيران در جلسه ششم دي ماه سالجاري خود به پيشنهاد وزارتخانه هاي دادگستري، کشور و راه و شهرسازي و نيز نيروي انتظامي و به استناد مواد 21 و 22 قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي بخشي از کدهاي جرائم رانندگي را اصلاح کرد.

بر اين اساس نرخ جرائمي همچون عبور از چراغ قرمز، سبقت غيرمجاز در راه هاي دو طرفه و تجاوز از سرعت مجاز ( بيش از 30 کيلومتر بر ساعت) در کلانشهرها و مراکز استان ها و جاده هاي بين شهري و مناطق آزاد تجاري و صنعتي تا 200 هزار تومان افزايش يافت.

همچنين نرخ جرائمي همچون انجام حرکات نمايشي مانند دور زدن در جا و يا حرکت موتور سيکلت بر روي يک چرخ، حرکات مارپيچ، حرکت با دنده عقب در آزادراه ها و بزرگ راه ها به 150 هزار تومان و عبور از محل ممنوع، استفاده از تلفن همراه، عدم رعايت مقررات حمل بار و عبور وسايل نقليه غيرمجاز از خطوط ويژه به 100 هزار تومان افزايش يافته است.

بر اين اساس نرخ جرائمي همچون عبور از چراغ قرمز، سبقت غيرمجاز در راه هاي دو طرفه و تجاوز از سرعت مجاز ( بيش از 30 کيلومتر بر ساعت) در کلانشهرها و مراکز استان ها و جاده هاي بين شهري و مناطق آزاد تجاري و صنعتي تا 200 هزار تومان افزايش يافت

براساس اين مصوبه دولت، رانندگي در حالت مستي و مصرف داروهاي روان گردان و افيوني 400 هزار تومان جريمه دارد و در کنار اين امر، مواردي همچون تجاوز به چپ از محور راست، عبور وسايل نقليه از پياده رو، دور زدن در محل ممنوع، نقص فني موثر و يا نقص در سامانه روشنايي در شب، رانندگي با وسايل نقليه عمومي بيش از زمان مجاز، عدم رعايت محدوديت هاي زماني يا مکاني و يا شرايط مندرج در گواهينامه از قبيل استفاده از عينک، سمعک و يا تجهيزات خاص، عدم توجه به فرمان ايست و يا پرچم مراقبين عبور و مرور؛ محصلين و يا پليس مدرسه، نداشتن مجوز فعاليت راننده وسيله نقليه عمومي، عدم رعايت فاصله طولي و عرضي با وسيله نقليه جلويي و جانبي و تصادف ناشي از عدم توجه به جلو، حمل تيرآهن و ورق هاي فلزي و امثال آن بدون رعايت شرايط ايمني و مقررات مربوطه، سبقت از سمت راست وسيله نقليه در راه هايي که در هر طرف رفت و برگشت يک خط عبوري وجود دارد و يا با استفاده از شانه راه 75 هزار تومان جريمه به همراه دارد.
همچنين عدم استفاده از کلاه ايمني توسط راننده و سرنشين موتور سيکلت، عدم استفاده از کمربند ايمني توسط راننده يا سرنشينان، تجاوز از سرعت مجاز ( تا 30 کيلومتر بر ساعت) ، حرکت نکردن وسايل نقليه بين خطوط، نداشتن پلاک جلو، عقب و يا ناخوانا بودن آن و عدم رعايت حق تقدم عبور 60 هزار تومان جريمه در پي دارد.

طبق اين مصوبه جريمه نداشتن برگه معاينه فني به 40 هزار تومان افزايش يافته است. اين مصوبه که در تاريخ 21 دي ماه 94 ابلاغ شده است، پس از طي مراحل قانوني اجرايي مي شود.بخش اجتماعي تبيان

تعداد بازديد:436 آخرين تغييرات:94/10/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر