جمعه 23 آذر 1397 - 6 ربيع الثاني 1440 - 14 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

طراحی و ساخت توربینهای هوایی توسط محققان ایرانی

طراحي و ساخت توربينهاي هوايي توسط محققان ايراني

محققان دانشگاه صنعتي شريف موفق به طراحي و ساخت توربين هاي جريان محيطي براي تست قطعات توربين هاي گازي شدند.


سيد حسين موسوي، فارغ التحصيل کارشناسي ارشد از دانشگاه صنعتي شريف و برگزيده هفدهمين جشنواره جوان خوارزمي در بخش پژوهش هاي کاربردي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: از آنجايي که استفاده از موتورهاي سرعت بالا و توان بالا در صنعت لازم است به همين دليل ساخت آنها در کشور ضروري به نظر مي رسد.

وي عنوان کرد: استفاده از موتور الکتريکي به دليل قيمت بالا، وزن زياد، قابليت عدم اطمينان بالا و ... در صنايع مختلف دشوار است. ما موفق شديم با روشي آسان، ارزان قيمت، سبک تر و با قابليت اطمينان بالاتر در صنعت، اين موتورهاي دور بالا را طراحي کنيم.

وي افزود: با توجه به بومي سازي دانش فني توربين هوايي جريان محيطي، امکان طراحي و ساخت آن در اندازه هاي کوچک تا بسيار بزرگ امکان پذير شده است.

به گفته موسوي، هدف از طراحي و ساخت توربين در اين طرح، استفاده از آن در آزمايشگاه قطعات دوار براي توربين هاي گازي بوده است.

موسوي با بيان اينکه آزمايش قطعات دوار توربين هاي گازي پيش از نصب، ضروري است زيرا توربين هاي گازي قيمت بالايي دارند از همين رو مي توان از توربين هاي جريان محيطي بومي سازي شده بهره برد، افزود: در اين آزمايش ها سرعت ديسکهاي اين توربين ها بايد در زمان مشخص به ميزاني تعيين شده برسد که براي همين منظور با داشتن مشخصات ديسک هاي مورد نظر، توربين را طوري طراحي کرديم که نياز صنعت هوايي کشور را هم تامين کند.

وي با بيان اينکه توربين طراحي شده از قطعاتي ساخته شده که جزء اقلام تحريمي به شمار مي رود، اظهار داشت: از اين توربين مي توان در دستگاههاي بالانس با دور بالا، اکسپندرهاي خطوط انتقال گاز، ابزارهاي سرعت بالاي دندانپزشکي استفاده کرد.

به گفته وي، تا کنون اين دستگاه در ايران ساخته نشده و معمولا با قيمت بالايي وارد کشور شده است.

وي ادامه داد: ساخت اين دستگاه از صرفه جويي ارزي بالايي برخوردار بوده به طوريکه نمونه ساخته شده، کمتر از ۲۰ ميليون قيمت دارد و قيمت وارداتي آن بيش از ۴۰ ميليون تومان است.

تعداد بازديد:455 آخرين تغييرات:94/10/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر