چهارشنبه 20 آذر 1398 - 14 ربيع الثاني 1441 - 11 دسامبر 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

جنگ جمعیتی بین ایران و اسرائیل

جنگ جمعيتي بين ايران و اسرائيل

مطالعات و آمار بخش جمعيت سازمان ملل متحد نشان مي دهد که زاد و ولد در اسرائيل بر خلاف ايران بيشتر شده است و اسرائيل تا پايان قرن بيست و يکم حتي در مقايسه با ترکيه ، ايران ، آلمان ، ايتاليا و اسپانيا از جمعيت جوان بيشتري برخوردار خواهد بود.

بچه

اين روزها با زوج هاي بيشماري رو به رو مي شويم که از مدت زمان ازدواجشان شايد بيش از 4 سال مي گذرد اما هيچ فرزندي ندارند و هرگاه اين سوال مطرح مي شود که بعد از اين همه سال چرا فرزندي نداريد اولين و پراسترس ترين پاسخشان ، نداشتن امنيت و ترس از دست دادن شغلي است که مدت ها براي بدست آوردنش دويده اند و ديگر هزينه هاي هنگفت زايمان و پوشاک چه در طي دوران بارداري و چه پس از بدنيا آمدن نوزاد است.

با بررسي هاي صورت گرفته مشخص شد که اکثر زوج هايي که اقدام به فرزند دار شدن نمي کنند به اين معني نيست که دلشان نمي خواهد فرزندي داشته باشند بلکه کاملا برعکس آن ها بي تاب پدر و مادر شدن هستند اما پشتشان را خالي مي بينند .

رشد جمعيت اسرائيل بيشتر از ايران است!

مطالعات و آمار نشان مي دهد که ايران با کاهش جمعيت روبرو شده است و تعداد زاد و ولد در اين کشور تا حد زيادي کاهش يافته است.
مطالعات و آمار بخش جمعيت سازمان ملل متحد نشان مي دهد که زاد و ولد در اسرائيل بر خلاف ايران بيشتر شده است و اسرائيل تا پايان قرن بيست و يکم حتي در مقايسه با ترکيه ، ايران ، آلمان ، ايتاليا و اسپانيا از جمعيت جوان بيشتري برخوردار خواهد بود.

افزايش مرخصي زايمان از مصوبات قانوني کشور است که دولت به بهانه هاي مختلف زير بار آن نمي رود و يک روز بهانه بودجه را مي آورد و در روز ديگر از حضور کم رنگ بانوان در اشتغال صحبت مي کند اين در حالي است که اين موضوع به قانون تبديل شده و دولت موظف به اجراي آن است.

 آمار نشان مي دهد که در سال 1979 ميلادي يعني در زمان پيروزي انقلاب اسلامي ايران ميزان باروري در اين کشور به ازاي هر يک زن در حدود هفت فرزند بوده است و اين در حالي است که در سال 2012 ميلادي آمار به ازاي هر يک زن ايراني حدود يک و شش دهم فرزند را روي نمودار نشان مي دهد. آمار و مطالعات در تاريخ ايران نشان مي دهد که هيچگاه کاهش زاد و ولد در ايران با اين سرعت و شدت کاهش نداشته است و آمار تولد در اين کشور پهناور با سرعت رو به کاهش است.

آمارهاي دولتي در ايران همچنين حاکي از آن است که بيش از يک چهارم زوج هاي ايراني قادر به بچه دار شدن نيستند و ميزان ناباروري در ايران حدود بيست و پنج درصد گزارش مي شود. ايران در مقايسه با اروپا و هندوستان بيشترين ميزان ناباروري را به خود اختصاص داده است. اروپا يازده درصد و هندوستان پانزده درصد آمار ناباروري دارند. برخي از تحقيقات در ايران از عوامل افزايش ناباروري را ازدواج هاي فاميلي به ويژه ازدواج پسر عمو -دختر عمو اعلام کرده اند.

چشم و هم چشمي اي که مانع فرزند دار شدن مي شود

در جامعه کنوني، متاسفانه گاهي چشم و هم چشمي ها نيز باعث مي شود افراد از فرزنددارشدن امتناع کنند؛ مثلا چون فکر مي کنند فلان زوج فرزندي ندارند و زندگي شان (در ظاهر!) خوب است، پس آنها هم بهتر است فرزندي نداشته باشند و اين چرخه معيوب ادامه پيدا مي کند. علاوه بر اينها، سيستم آموزش و پرورش هم متاسفانه تمهيدي جدي و کارآمد براي آموختن مهارت هاي زندگي فردي و زوجي به دانش آموزان و دانشجويان نينديشيده تا در آينده بتوانند تعامل مثبتي با زندگي و شرايط آن برقرار کنند در حالي که نياموختن مهارت هاي لازم در شرايط پيچيده زندگي کنوني، باعث مي شود افراد جامعه يا بر اساس آزمون و خطا پيش بروند يا با ناديده گرفتن اخلاقيات و ارزش هاي انساني براي رسيدن به خواسته هايشان گام بردارند. 
هر دوي اين روش ها باعث مي شود سطح ناکامي ها و تعارض هاي دروني بيشتر شود و کار به دچار شدن به اختلال هاي رواني، مشکل در فرزندپروري و حتي فرزندآوري و در نهايت سست شدن پايه هاي زندگي مشترک بکشد. خيلي مهم است بدانيم که نداشتن مهارت براي انتخاب همسر، زندگي زناشويي و فرزندآوري و فرزندپروري، باعث مي شود نگراني و ترس هايي در افراد به وجود بيايد که قبلا در زندگي ها کمتر معنا داشته اند.

نداشتن امنيت اقتصادي، ترس قابل تامل

برخي از زوج هاي امروزي از نداشتن امنيت اقتصادي و اينکه فرداي خود و فرزندشان چه خواهد بود، نگران هستند. نبود ثبات اقتصادي خيلي وقت ها باعث مي شود زوج بترسند اوضاع نابساماني پيدا کنند و نتوانند از عهده آن برآيند و فکر کنند در اين صورت اگر پاي بچه اي در ميان باشد، وضعيت سخت تر و بغرنج تر خواهد شد.

 نداشتن امنيت شغلي و ترس از آينده

 نداشتن ثبات و امنيت شغلي هم گاهي دغدغه هاي ذهني اي در افراد ايجاد مي کند و زندگي شان را دچار فراز و نشيب هايي مي کند که به آنها القا مي کنند براي فرزندآوري ابتدا بايد از اين فراز و نشيب ها رها شوند تا در آينده فرزندشان دچار مشکل نشود.

قوانين نامناسب براي فرزندآوري خانم هاي شاغل

 امروزه بايد پذيرفت که خانم هاي زيادي شاغل هستند و درآمد آنها براي خانواده هاي زيادي لازم است ولي قوانين وضع شده براي مادران شاغل و خصوصا آنهايي که تازه فرزنددار شده اند، براي سيستم خانواده و زندگي مشترک بسيار نامناسب و آسيب زاست و مسئولان امر بايد به اين نکته قابل تامل توجه ويژه اي داشته باشند. براساس نتايج تحقيقات قابل استناد، طبق روال معمولي رشد کودک، براي پرهيز از ايجاد دلبستگي ناايمن و ديگر اختلالات رواني و رشد سالم، به حضور مستمر مادر در کنار کودک تا 2 سالگي نياز است اما متاسفانه قوانين ما با اين پيش شرط فرزندآوري مغايرت دارند و همين امر باعث ترس از فرزندآوري همسران، مخصوصا خانم ها شده به طوري که ممکن است تصميم بگيرند هرگز فرزندي نداشته باشند. در واقع آنها صورت مساله را پاک مي کنند چراکه حل مساله در توان آنها نيست.

متاسفانه گاهي چشم و هم چشمي ها نيز باعث مي شود افراد از فرزنددارشدن امتناع کنند؛ مثلا چون فکر مي کنند فلان زوج فرزندي ندارند و زندگي شان (در ظاهر!) خوب است، پس آنها هم بهتر است فرزندي نداشته باشند و اين چرخه معيوب ادامه پيدا مي کند

افزايش مرخصي زايمان از مصوبات قانوني کشور است که دولت به بهانه هاي مختلف زير بار آن نمي رود و يک روز بهانه بودجه را مي آورد و در روز ديگر از حضور کم رنگ بانوان در اشتغال صحبت مي کند اين در حالي است که اين موضوع به قانون تبديل شده و دولت موظف به اجراي آن است.
به نظر مي رسد که اما و اگر هاي موجود در اجراي اين قانون قصد تمام شدن نداشته و نبود اعتبار و تخصيص نيافتن بودجه براي اجراي اين طرح ، بهانه اي بيش نبوده است.
چرا که محمد اسماعيل سعيدي عضو کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به حواس پرتي تامين اجتماعي به دريافت بودجه افزايش مرخصي زايمان مي گويد :  مسئولان سازمان تامين اجتماعي علت تاخير در اجراي اين طرح را ، بي اطلاعي از اعتبار تخصيص يافته اعلام کردند.

وي معتقد است : مبلغ 1400 ميليارد تومان ذيل سياست هاي جمعيتي به وزارت بهداشت و درمان تخصيص داده شد که تامين اجتماعي با امضا توافق نامه بايد مبلغ مورد نظر را براي تخصيص سهم خود ، امضا مي کرد که اين امر صورت نگرفت .
سعيدي ادامه داد: با بررسي کميسيون اجتماعي مشخص شد که متاسفانه با قصور دستگاه هاي مربوطه در اخذ بودجه تخصيص يافته ، قانون مصوب شده افزايش مرخصي ، اجرا نشد.
حال پاسخ به اين سوال که آيا سازمان تامين اجتماعي به راستي در اجرا کردن قانون افزايش مرخصي از 6 به 9 ماه اصرار دارد يا نه را مي توان از سخنان نمايندگان مجلس استنباط کرد چرا که اگر اين سازمان تنها دليل اجرايي نشدن اين قانون را در کمبود اعتبار مي دانست  پس چرا در هنگام تخصيص اعتبار قصور کرده و با حواس پرتي ، بار ديگراجراي آن را به تعويق انداخته است ؟

 

فرآوري: ه-هدايتي -بخش اجتماعي تبيان

تعداد بازديد:634 آخرين تغييرات:94/10/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر