جمعه 20 تير 1399 - 18 ذي القعده 1441 - 10 ژولاي 2020
صفحه اصلي/خانواده

پس لرزه های شبکه های اجتماعی در زندگی

تاثير استفاده از شبکه هاي اجتماعي مجازي بر ارتباط همسران

پس لرزه هاي شبکه هاي اجتماعي در زندگي

اولين و مهم ترين آسيبي که استفاده مداوم از شبکه هاي مجازي بر روي زندگي متاهلي مي گذارد، اين است که باعث ايجاد سردي و فاصله عاطفي بين همسران مي شود. هنگامي که همسران، چه خانم چه آقا، اکثر اوقات روز را با گوشي هاي موبايل خود مي گذرانند، متوجه گذر زمان نمي شوند و همين مساله مي تواند مقدمه اي باشد مبني بر اينکه همسرشان را نبيند.

شبکه هاي اجتماعي ، تلفن همراه، تلگرام، موبايل و زندگي

امروزه استفاده از شبکه هاي مجازي،در زندگي هر فردي ديده مي شود. از کودکان گرفته تا افراد مسن. اين شبکه ها علاوه بر ايجاد سرگرمي و لذت و همچنين پر کردن اوقات فراغت ما، مي تواند آسيب ها و ضررهايي را هم به زندگي ما و هم به ارتباطاتمان با آدم هاي اطراف، وارد کند. يکي از مهم ترين اين آسيب ها، ايجاد فاصله عاطفي بين همسران است.

ارتباط موثر همسران

در اين نوع ارتباطات، افراد سعي مي کنند در وهله اول با استفاده از کلمات محبت آميز و زيبا و نوع ادبيات خاصي، مخاطبشان را به سمت خود جذب نمايند و سعي مي کنند بتوانند به برقراري ارتباط با او برسند

ازدواج يعني يکي شدن يک دختر و يک پسر. هدف ازدواج اين است که دختر و پسر براي يکديگر فرد دل آرام يعني آرامش دهنده باشند. اين مطلب در قرآن کريم در آيه 21 سوره روم، هم ذکر شده است که خداوند اشاره کرده اند که براي شما همسراني آفريده شده که با آن ها آرامش پيدا کنيد و در ميانتان دوستي و مهرباني قرار داده است. پس محوريت اساسي يک زندگي مشترک ، ايجاد آرامش روحي است. اين آرامش زماني ايجاد مي شود که همسران مهارت هاي برقراري ارتباط با يکديگر را ياد گرفته باشند و همچنين در جهت تامين نيازهاي يکديگر تلاش کنند. اما هميشه موانعي هم وجود داشته است که نمي گذارد اين آرامش و دل آرام بودن به صورت دائمي صورت گيرد. يکي از اين موانع، اعتياد به استفاده از شبکه هاي مجازي و گروه هاي اجتماعي مجازي است.

عضو جديد خانواده

امروزه شبکه هاي اجتماعي مختلفي مثل واتس آپ، وايبر، لاين، تلگرام و اينستاگرام و ... در گوشي موبايل اکثر افراد، وجود دارد. برخي از افراد مي توانند استفاده از اين شبکه ها را کنترل کنند و فقط براي مدت زمان کوتاهي در طول روز از آن ها، آن هم براي انجام کارهاي ضروري و واجب خود استفاده مي کنند ولي در مقابل کساني هم هستند که مهارت ندارند استفاده از اين شبکه ها را در کنترل خود در بياورند. اين ها کساني هستند که اول صبح، هنگام بيدار شدن، ابتدا سراغ گروه هاي اجتماعي مجازي خود مي روند، در طول روز نمي توانند از موبايلشان دور بمانند و همچنين کساني هستند که اوقات فراغت خود را فقط با موبايل هايشان سپري مي کنند. حال اگر اين افراد، متاهل هم باشند، فکر مي کنيد چه اتفاقي مي افتد؟

شکل گيري فاصله عاطفي

سعي کنيد بيشتر به شناخت همسرتان بپردازيد تا بتوانيد نيازها و انتظاراتش را شناسايي و ارضاء نماييد. اين گونه، حال همسرتان هميشه خوب هست و براي شما وقت بيشتري را مي گذارد و شما نيز کمتر به سراغ ارتباط هاي مجازي مي رويد. در اين صورت از آسيب اين ارتباطات هم دور هستيد

اولين و مهم ترين آسيبي که استفاده مداوم از شبکه هاي مجازي بر روي زندگي متاهلي مي گذارد، اين است که باعث ايجاد سردي و فاصله عاطفي بين همسران مي شود. هنگامي که همسران، چه خانم چه آقا، اکثر اوقات روز را با گوشي هاي موبايل خود مي گذرانند، متوجه گذر زمان نمي شوند و همين مساله مي تواند مقدمه اي باشد مبني بر اينکه همسرش را نبيند. کم کم به مرور زمان اين همسران به نيازهاي همسرشان بي توجه  مي شوند، زيرا زماني را صرف صحبت کردن با او و جويا شدن از نيازهايش صرف نمي کند. وقتي همسر اين افراد متوجه بشود که ديگر به نيازهايش اهميت داده نمي شود او هم کم کم خود را با کارهاي ديگر سرگرم مي کند و يا سعي مي کند که نيازهايش را در جاي ديگري تامين نمايد. اين روال اگر براي مدت طولاني ادامه داشته باشد، موجب مي شود ارتباط همسران به سوي سردي رفته و کم کم مساله اي به نام طلاق عاطفي بين همسران ايجاد شود. طلاق عاطفي يعني اين که همسران زماني را براي گذراندن با يکديگر صرف نمي کنند و به صحبت کردن راجع به نيازها، انتظارات و مشکلاتشان نمي پردازند.

چه اتفاقي در انتظار ما است؟

معمولا افراد در شبکه هاي مجازي براي خود عکس هايي را انتخاب مي کنند. گاهي اين عکس ها، عکس هاي واقعي آن ها نمي باشد ولي کساني هستند که متوجه اين مساله نيستند و فکر مي کنند اين عکس همان ظاهر واقعي مخاطبشان است. در اين نوع ارتباطات، افراد سعي مي کنند در وهله اول با استفاده از کلمات محبت آميز و زيبا و نوع ادبيات خاصي، مخاطبشان را به سمت خود جذب نمايند و سعي مي کنند بتوانند به برقراري ارتباط با او برسند. کم کم اين ارتباطات گسترده تر مي شود تا جايي که ممکن است به ايجاد حس علاقه در بين دو نفر هم برسد. هر چند که اين حس و علاقه، کاملا کاذب است. به مرور زمان اين امر، مي تواند توجه دو طرف را از آدم هاي زندگي شان دور کند و يا حتي منجر به ايجاد خيانت هاي زناشويي نيز بشود.

راه رهايي کدام سمت است؟

پيشنهاد مي شود اگر شما جزء افرادي که در بالا ذکر شد، هستيد، سعي کنيد قبل از اين که مشکل جدي در ارتباط بين شما و همسران ايجاد شود، مهارت هاي کنترل استفاده از شبکه هاي اجتماعي را ياد بگيريد. يکي از عواملي که منجر مي شود، همسران به اين شبکه ها روي بياورند اين است که احساس مي کنند هيچ جايگاهي براي همسرشان ندارند و هيچ توجهي از همسرشان نمي بينند. سعي کنيد بيشتر به شناخت جنسيت و نيازهاي منحصر به فرد همسرتان بپردازيد و نيازهاي اساسي زندگي مشترک به ويژه نياز به صحبت کردن و محبت کردن و همچنين نياز به تفريح را براي يکديگر برآورده نماييد.


رومينا سادات تجاره/ کارشناس ارشد مشاوره - بخش خانواده ايراني تبيان

تعداد بازديد:979 آخرين تغييرات:94/11/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر