جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

دعوت ازمردم برای حضور در راهپیمایی۲۲بهمن/باید تابع راه امام باشیم

روحاني در حرم امام خميني(ره):

دعوت ازمردم براي حضور در راهپيمايي۲۲بهمن/بايد تابع راه امام باشيم

رييس‌ جمهور ضمن دعوت ازمردم براي حضور در راهپيمايي۲۲بهمن گفت: امروز در کنار مرقد امام خميني(ره)، بار ديگر پيمان مي‌بنديم که مسير بر حق ايشان را از ياد نخواهيم برد.

به گزارش خبرگزاري مهر ، حجت‌الاسلام حسن روحاني روز يکشنبه در حاشيه مراسم تجديد ميثاق با آرمان‌هاي بلند حضرت امام خميني (ره)، ضمن تبريک آغاز دهه مبارک فجر انقلاب اسلامي و با اشاره به ويژگي‌هاي برجسته حضرت امام خميني (ره) گفت: شجاعت امام در ايستادگي در برابر استبداد و استعمار قدرت‌هاي بزرگ، شجاعت در جنگ و مقاومت و شجاعت در صلح و اجراي مديريت شرايط جديد بعد از جنگ تحميلي در کشور، همگي از ويژگي‌هاي برجسته امام راحل است که مي‌تواند براي ما درس‌آموز باشد.

رييس‌ جمهور تصريح کرد: ‌البته امروز هم رهبري شجاع و مدير، همان مسير حضرت امام(ره) را ادامه مي‌دهند و همگي مشاهده کردند که فتواي سياسي ايشان در حق‌الناس بودن رأي مردم و رويکرد نرمش قهرمانانه تا چه ميزان راهگشا و در ايجاد شرايط نوين در کشور تأثيرگذار بوده است.

روحاني خاطرنشان کرد: حضرت امام خميني (ره) قدرت ايمان و دين را در مقطعي که شرق و غرب تصور مي‌کردند که دوران دين براي هميشه سپري شده است، به رخ جهانيان کشيدند و نشان دادند که دين چگونه قادر است انقلاب و نهضت بزرگي را به ثمر نشانده و تخت استبداد و استعمار را سرنگون سازد.

رييس‌ جمهور اساس و پايه انقلاب اسلامي را استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي دانست و گفت: آزادي در انديشه امام و انقلاب نه به معناي هرج و مرج بلکه به معناي آزادي در بيان، آزادي در انتخابات و براي اداره و پيشرفت کشور است و استقلال نيز نه به معناي انزوا بلکه به معناي نفي استيلاي ديگران که ما نه بيگانه پرستيم و نه بيگانه ستيز؛ و نه انزوا را مي‌پذيريم و نه هضم در جامعه غربي را قبول مي‌کنيم.

روحاني با بيان اين که امام از روز اول به ما ياد دادند که دين و دين‌سالاري در کنار مردم‌سالاري قرار دارد گفت: شعار مردم در اوايل نهضت اسلامي استقلال، آزادي و حکومت اسلامي بود و امام (ره) در همان ايام قبل از پيروزي انقلاب اسلامي حکومت اسلامي را تفسير کرده و تأکيد کردند که حکومت ما جمهوري اسلامي خواهد بود و از همان روز شعار مردم به «استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي» تغيير يافت.

رييس‌ جمهور اضافه کرد:‌ امام راحل از روز اول به خوبي براي ما تبيين کردند که بقاي نظام در صورتي امکان پذير است که مردم پشتيبان اين نظام باشند و اداره کشور با آراي مردم باشد و لذا در بياني چنين فرمودند که بايد پايگاه ملي داشت و با بيان روشن و صريح تأکيد کردند که تمام ارکان جمهوري اسلامي به دست مردم و با آراي مردم خواهد بود.

روحاني افزود: اين جمله امام که «همه امور به دست مردم است» براي ما روشن مي‌سازد که پايه واساس اين نظام در چارچوب احکام و مقررات اسلامي و رأي و نظر مردم مي‌باشد.

رييس‌ جمهور در بخش ديگري از سخنان خود تقارن ايام پيروزي انقلاب اسلامي و دهه فجر امسال را با رفع تحريم‌ها مورد اشاره قرار داد و گفت: ايام دهه فجر امسال از يک سو با پيروزي منطق و استدلال کشورمان در برابر شش قدرت بزرگ و نيز همگام شدن با پايان يافتن تحريم‌ها و از بين رفتن فشارهاي نابجا و همزمان شدن با احترام بيشتر جهانيان نسبت به ملت ايران مواجه است و از طرف ديگر در اوايل اسفند دو انتخابات بسيار مهم پيش رو داريم.

روحاني حضور مردم در انتخابات را کارساز توصيف کرد و با تأکيد بر اين که هيچ حرکتي نبايد اميد را از مردم سلب کند، گفت: در هيچ شرايطي نبايد به صندوق‌هاي آرا پشت کنيم اگر حضور مردم در صندوق آراي خرداد ۹۲ نبود امروز پيروزي در مذاکرات هسته‌اي و پايان تحريم‌ها را تجربه نمي‌کرديم. لذا امروز هم همان راه بايد ادامه يابد و مردم بايد در هر شرايطي در پاي صندوق‌هاي آرا حضور يافته و بهترين‌ها را براي مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان رهبري برگزينند.

رييس‌ جمهور تصريح کرد: ‌اين روزها از شوراي نگهبان انتظار اين است که اميد بيشتري به جامعه برگردد و مردم با فضاي بازتر و توان انتخاب بيشتر و رقابت گسترده‌تري بتوانند در انتخابات هفتم اسفند حضور يابند.

روحاني با تبريک ايام پيروزي انقلاب اسلامي به ملت ايران، رهبر معظم انقلاب و بيت مکرم حضرت امام خميني (ره) اظهار داشت: بيت امام راحل در نهضت اسلامي و پيروزي انقلاب و پس از آن در استقرار اين نظام زحمات زيادي متحمل شده و بار مسئوليت سنگيني بر دوش داشته‌اند و عزيزان بزرگواري را در اين راه تقديم کرده‌اند. لذا احترام به امام، احترام به راه و اصول امام و احترام به بيت امام مي‌باشد.

رييس‌ جمهور اضافه کرد: همچنين اين ايام را به يادگار عزيز، عالم و دانشمند حضرت حجت‌الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني تبريک و تهنيت مي گويم.

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با تأکيد بر اين که افکار و اصول امام راحل يک مجموعه منسجم است و نبايد بخشي از آن را مورد توجه قرار داده و بخشي ديگر فراموش شود، اظهار داشت: ‌از سخنان امام خميني (ره) نبايد به عنوان ابزار جناحي و گروهي استفاده شود، افکار و اصول امام به مانند درخت طيبه و مثمر ثمري است که همه ايام و روزهاي آن بايد مورد توجه باشد. اگر مرتباً تصوير زمستاني از اين درخت نشان داده شود اين به حق نيست. اين درخت طيبه، بهار و تابستان دارد و بايد به شاخسار پر از ميوه آن هم توجه شود.

رييس‌ جمهور تأکيد کرد: همه بايد نه به زبان بلکه در عمل تابع مجموعه راه و اصول امام باشيم.

روحاني در ادامه با دعوت از مردم براي حضور پرشور در راهپيمايي ۲۲ بهمن اظهارداشت: از همه ملت بزرگ ايران درخواست مي‌کنم مثل هر سال و بيش از سال‌هاي قبل در راهپيمايي عظيم ۲۲ بهمن حضور باشکوهي داشته باشند چرا که ۲۲ بهمن روز آزادي ملت بزرگ ايران و روز پايان ظلمت و تاريکي است. و با حضور خود به همه جهانيان نشان خواهيم داد که همچنان در راه و خط امام بوده و باقي خواهيم ماند.

تعداد بازديد:645 آخرين تغييرات:94/11/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر