شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

جمع آوری فلزات ریز خیابان‌ها با آهن ربای مدور

يک اختراع ايراني؛

جمع آوري فلزات ريز خيابان‌ها با آهن رباي مدور

يک مخترع ايراني اقدام به طراحي و ساخت آهنرباي مدوري کرده است که اين آهن ربا مي تواند فلزات ريز و غير قابل دسترسي را از کف خيابان براي بازيافت جمع آوري کند.

محسن قرباني، مجري طرح «آهن رباي مغناطيسي مدور» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: تاکنون فلزات ريز و قابل بازيافت، بعضا خطرناک و برنده از کف خيايان ها جمع آوري نشده و به چرخه توليد بر نمي گشتند رها شدن اين فلزات در طبيعت  ممکن است مشکلاتي را به وجود آورد.

وي با بيان اينکه به همين دليل به فکر طراحي و ساخت دستگاهي افتاديم تا به واسطه آن فلزات را به راحتي و در کمترين زمان ممکن به صورت مکانيزه جمع آوري کنيم، اظهار داشت: با اين دستگاه مي توان فلزات را جمع آوري کرد و حتي فلزات نامرئي را به چرخه توليد بازگرداند تا محيط زيست را عاري از هر گونه فلزات ريز کنيم.

قرباني عنوان کرد: اين دستگاه مي تواند در کارخانه ها، تراشکاري ها، مکان هاي بازيافت و پسماند و زباله ها، کارگاه هاي مونتاژ و ... به کار گرفته شود.

مخترع اين آهن ربا با اشاره به کاربرد ديگر  اين طرح خاطر نشان کرد: از سوي ديگر مي توان اين دستگاه را به صورت يدک به اتومبيل متصل کرد تا فلزاتي که در حاشيه خيابان و جاده ها رها شده اند را جمع آوري کند. اين فلزات کنار خيايان ها کاربردي ندارند و از سوي ديگر امکان بازيافت با دست را ندارند از اين رو استفاده از اين دستگاه مي تواند مقرون به صرف باشد.

قرباني با اشاره به مزاياي آهنرباي مغناطيسي مدور گفت: عدم دخالت دست و آلوده نشدن به هنگام بازيافت فلزات خطرناک و برنده سهوي يا غير سهوي، قابل استفاده در چرخه بازيافت و پسماند شهرداري هاي کل کشور و جهان، بازدهي مالي بالا، استفاده به عنوان دستگاه خود تميز کن و تميز کننده محيط زيست، قابل حمل و نصب بر روي دستگاه هايي از جمله اتومبيل هاي جارويي شهرداري ها، دستگاه هاي تراشکاري و مکان هاي مونتاژ نوار نقاله هاي پسماند (کود کمپست) از مزاياي اين دستگاه به شمار مي رود.

به گفته وي، اين دستگاه قابليت نصب روي اتومبيل به صورت يدک را دارد و براي جمع آوري فلزات ريز در لاين خاکي کنار خيابان و جاده ها قابل استفاده است.

وي با بيان اينکه اگر اين دستگاه به خودرويي متصل شود قادر است روزانه معادل ۱ تن فلز را جمع آوري کند و به چرخه توليد بازگرداند، اظهار داشت: اين آهنرباي مدور مي تواند حتي فلزاتي که خاصيت آهنربايي ندارند( قوطي هاي نوشابه و آبميوه) را جمع آوري کند.

قرباني با بيان اينکه نصب اين دستگاه منجر به جلوگيري از پنچري خودروها مي شود، افزود: اکنون نمونه آزمايشگاهي اين دستگاه ساخته شده است.

به گزارش مهر، آهنرباي مدور ثبت اختراع شده و مورد تاييد سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي قرار گرفته است.

تعداد بازديد:487 آخرين تغييرات:94/11/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر