پنج شنبه 28 شهريور 1398 - 19 محرم 1441 - 19 سپتامبر 2019
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

طلای ۱۰۰ امتیازی محجوب/آمار فوق العاده ایرانی‌ها

رقابتهاي جودوي آزاد اروپا؛

طلاي ۱۰۰ امتيازي محجوب/آمار فوق العاده ايراني‌ها

رقابتهاي جودو آزاد اروپا با کسب دو مدال طلا و برنز براي نمايندگان ايران در حالي به پايان رسيد که هر دو جودوکار آمار فوق العاده اي در اين رقابتها به ثبت رساندند.

به گزارش خبرنگار مهر ، اين دوره از مسابقات به مدت دو روز در «ابروارت» اتريش با حضور ۲۴۱ جودوکار از ۴۱ کشور فقط در بخش مردان برگزار شد که تيم ملي مغولستان با ۲ مدال طلا و يک نقره جايگاه نخست را کسب کرد. آذربايجان با يک مدال طلا و يک برنز نايب قهرمان شد و تيم ۲ نفره ايران نيز با يک طلا و يک برنز در جاي سوم ايستاد.

نکته اي که حضور دو جودوکار کشورمان در اين مسابقات را پررنگ مي کند روند رو به رشد ملايي و محجوب به لحاظ فني است. اين دو جودوکار بعد از حضور در رقابتهاي گرند اسلم پاريس و سه رور تمرين مشترک با بهترين هاي جودوي جهان به لحاظ آمادگي بدني در شرايط خوبي قرار گرفتند که همين آمادگي به کسب دو مدال انجاميد. 

دو مدالي که اهميت آن در زمان اعلام رسمي سهميه هاي المپيک بيش از پيش مشخص خواهد شد. محجوب با مدال طلاي اتريش ۱۰۰ امتياز به اندوخته هاي خود در رنکنيگ اضافه کرد و وضعيت او را براي حضور در جمع ۲۲ نفر برتر بهبود بخشيد. 

اما نکته اي که بعد از کسب اين مدال طلا در خصوص احيا شدن محجوب عنوان مي شود شايد کمي اغراق آميز باشد. جواد محجوب هر زمان که به لحاظ روحي ، رواني شرايط خوبي داشته و با تمرينات موثر راهي يک دوره تورنمنت شده نتيجه مطلوب را کسب کرده است. جودوکاري که سال ۲۰۱۳ در رقابتهاي گرند اسلم مسکو و در حضور بهترين هاي جهان مدال طلا را کسب مي کند بدون شک توانايي کسب هر مدالي در هر تورنمنتي را دارد. 

محجوب در رقابتهاي اتريش چهار بار به روي تاتامي رفت که در مجموع ۱۳ دقيقه و ۲۳ ثانيه مبارزه کرد. وي در هر چهار مبارزه با ضربه فني پيروز شده که در نوع خود يک آمار قابل توجه است.

همين مسابقات نشان داد اگر براي اين جودوکار شرايط تمريني در اردوهاي مشترک با بهترين هاي جهان فراهم شده و تورنمنت هاي سطح بالا را تجربه کند ، نه تنها کسب سهميه که رسيدن به مدال المپيک دور از دسترس نيست. 

اما سعيد ملايي هم که بعد از بازيهاي آسيايي ۲۰۱۴ وزن خود را تغيير داد و به ۸۱- کيلوگرم آمد در هر مسابقه بهتر از قبل ظاهر شد. ملايي مدالهايي در اين وزن کسب کرده که در تاريخ جودو ايران بعد از مرحوم شاطرزاده کسي به دست نياورده بود. 

نماينده وزن ۸۱- کيلوگرم کشورمان که سهميه خود را براي حضور در المپيک ريو تاکنون قطعي کرده است  ۵ بار روي تاتامي «ابروارت» حاضر شد که در مجموع ۱۵ دقيقه ۵۱ ثانيه مبارزه کرد ، چهار پيروزي ، يک شکست ، يک پيروزي با ايپون و کسب دو امتياز وازاري که به مدال برنز انجاميد آمار جالب اين جودوکار در اتريش بود. 

نکته پاياني اينکه جودوکاران ايران با تمرين در داخل کشور به نتيجه اي در هيچ تورنمنتي دست پيدا نخواهند کرد. نمايندگان کشورمان براي کسب موفقيت بايد در اردوهاي مشترک بين المللي و تورنمنت هاي بزرگ حضوري موثر و مداوم داشته باشند. 

در پايان بايد عنوان داشت که اگر اين دو جودوکار بتوانند از طريق سيستم رنکنيگ مجوز حضور در ريو را کسب کنند ، جودو ايران مي تواند با کسب مدال در رقابتهاي قهرماني آسيا يک سهميه هم از طريق قاره اي کسب کرده و با سه نماينده راهي ريو شود. 

تعداد بازديد:633 آخرين تغييرات:94/11/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر