جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/پزشكي

کم خوابی با ریسک ابتلا به دیابت در پسران نوجوان مرتبط است

محققان مي گويند؛

کم خوابي با ريسک ابتلا به ديابت در پسران نوجوان مرتبط است

طبق يک مطالعه جديد، نوجوانان پسري که با کمبود خواب مواجه هستند بسيار در معرض ابتلا به ديابت نوع ۲ قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مهر ، محققان دانشگاه ايالتي پنسيلوانيا با مطالعه و تمرکز بر «خواب موج آهسته» که مرحله مهمي از خواب است که به حفظ خاطرات افراد بعد از کم خوابي کم مي کند، به اين نتيجه دست يافتند.

به گفته محققان، اين نوع خواب با ميزان کمتر هورمون استرس موسوم به کورتيزول و کاهش التهاب نيز مرتبط است.

در اين مطالعه، ۷۰۰ بچه در رده سني بين ۵ تا ۱۲ سال که بيش از نيمي از آنان پسر بودند شرکت داشتند. اين پژوهش با حدود ۴۲۰ کودک تا ۸ سال بعد ادامه يافت.

پسراني که در دوران کودکي و نوجواني شان، ميزان بيشتري از خواب موج آهسته خود را از دست داده بودند در مقايسه با کساني که اين نوع خواب شان نسبتا ثابت باقي مانده بود، داراي ريسک بالاي ابتلا به مقاومت انسولين بودند.

مقاومت انسولين، ريسک بالاي ابتلا به ديابت نوع ۲ را افزايش مي دهد و با تشکيل چربي دور شکمي بيشتر و مشکلات در زمينه دقت و توجه مرتبط است. محققان به ارتباط بين ميزان خواب موج آهسته و اين مشکلات در دختران پي نبردند.

«جردن گينز»، عضو تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «يافته هاي ما نشان مي دهد احتمال ابتلا به مقاومت در برابر انسولين و نيز ساير پيامدهاي سلامتي در پسران نوجوان را مي توان از مدت زماني که در مرحله از خواب موسوم به «خواب موج آهسته» به سر مي برند، پيش بيني کرد.»

تعداد بازديد:1045 آخرين تغييرات:94/11/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر