شنبه 16 فروردين 1399 - 10 شعبان 1441 - 4 آپريل 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه

جشنواره امام رضا(ع) برای اشاعه فرهنگ اهل بیت تاسیس شده است

مديرعامل بنياد بين المللي امام رضا (ع):

جشنواره امام رضا(ع) براي اشاعه فرهنگ اهل بيت تاسيس شده است

جعفري، مديرعامل بنياد بين المللي امام رضا (ع) گفت: جشنواره بين المللي امام رضا (ع) براي اشاعه فرهنگ اهل بيت (ع) به ويژه آموزه هاي رضوي از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تاسيس شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر ، نشست کارگاه آموزشي يکپارچه سازي بانک جامع اطلاعات آثار، مخاطبان، فضاي مجازي و اطلاع رساني جشنواره بين المللي امام رضا (ع) به مدت دو روز در مشهد برگزار شد.

سيد جواد جعفري، مديرعامل بنياد بين المللي امام رضا (ع) در اين نشست با بيان اينکه گسترش و ترويج فرهنگ رضوي مبتني بر استفاده درست از فضاي مجازي و اطلاع رساني به موقع است، گفت: فعاليت جشنواره بين المللي امام رضا (ع) در فضاي مجازي گسترش مي يابد.

جعفري افزود: امروز به واسطه فعاليت سايت اين جشنواره آنچه در حوزه فعاليتهاي جشنواره امام رضا (ع) اتفاق مي افتد در کل کشور و حتي خارج از کشور اطلاع رساني مي شود.

وي با اشاره به اهداف تشکيل کارگاه يکپارچه سازي بانک جامع اطلاعات آثار، مخاطبان، فضاي مجازي و اطلاع رساني جشنواره امام رضا (ع) گفت: اساسا در فرهنگ اسلامي ما به دو مقوله نشر علم و گسترش شناخت و آگاهي هاي عمومي و بصيرت افزايي سفارش فراواني شده است.

مديرعامل بنياد بين المللي امام رضا (ع) اظهار کرد: زماني که قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به دولت ماموريت مي دهد که تمهيدات لازم را براي رشد فضائل اخلاقي بر اساس ايمان، و تقوا و اعتلاي آگاهي هاي عمومي و ايجاد روحيه تحقيق و تتبع و ابتکار در جامعه و هم چنين رواج فرهنگ و هنر اسلامي بيانديشد، دولت نيز با تاسيس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اين وظيفه را به انجام مي رساند.

وي گفت: جشنواره بين المللي امام رضا (ع) نيز در اين راستا و براي اشاعه فرهنگ اهل بيت (ع) به ويژه آموزه هاي رضوي از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تاسيس شده و بر دو بال تفکر مبتني بر زبان علم در قالب فعاليتهاي علمي و پژوهشي و ديگري زبان عواطف و احساسات در قالب فعاليتهاي فرهنگي و هنري استوار شده است.

وي افزود: تحقق اين برنامه ها بدون در نظر گرفتن فضاي مجازي پيش نمي رود لذا بايد نگاهي جدي به فضاي مجازي داشته باشيم که لازمه اش ايجاد زيرساخت ها، يکپارچه سازي بانک جامع اطلاعات آثار مخاطبان فضاي مجازي و اطلاع رساني و استفاده از ظرفيت هاي خبري برنامه هاي موضوعي جشنواره است.

مديرعامل بنياد بين المللي فرهنگي – هنري امام رضا (ع) گفت: ايجاد زيرساخت هاي فضاي مجازي در قالب راه اندازي زيرپورتال هاي "شمس توس" در تمامي استان هاي کشورانجام گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمين راشد يزدي: فرهنگ رضوي مطابق با نيازها و ابزارهاي روز گسترش يابد

هم چنين حجت الاسلام والمسلمين محمد کاظم راشد يزدي در اين نشست گفت: برنامه ها در راستاي ترويج فرهنگ رضوي بايد مطابق با نيازها و ابزارهاي نوين و با عمق و علم بيشتر باشد. اولين ابزاري که در دين اسلام از آن نام برده شده، قلم و اولين فرمان الهي در اين دين "اقرا" به معناي بخوان است.

وي بيان کرد: در دين اسلام بر قلم و کتاب تاکيد شده است و پروردگار در قلم و خرد برکتي نهاده که آثارش تا پايان دنيا باقي است.قلم بسيار محترم است زيرا خداوند به قلم سوگند ياد کرده است لذا قلم را بايد پشت گوش بزنند يا آن را در دست چپ و نزديک به قلب قرار دهند زيرا قرار دادن قلم از اين مناطق به پايين کراهت دارد.

وي با بيان اينکه از زمان ظهور اسلام تاکنون بشر مدام در حال تغيير و تحول بوده است، افزود: اکنون عصر فناوري اطلاعات و ارتباطات است لذا فرهنگ اسلام بايد تابع زمان باشد و با ابزار روز دنيا اشاعه يابد.

مشهد متعلق به همه جهان تشيع است

معاون هماهنگي امور زائران استاندار خراسان رضوي نيز در اين نشست گفت: فرهنگ رضوي بايد در تمام عرصه هاي زندگي مردم کشورمان نمود داشته باشد و اين مهم، هدف کلي طرح جامع زيارت و جشنواره بين المللي امام رضا (ع) است.

محمد حسن واحدي افزود: جشنواره بين المللي امام رضا (ع) که با هدف اثرگذاري فرهنگ رضوي بر مردم راه اندازي شده يک تلاش حرفه اي و خارق العاده است که توسعه و تعميق فرهنگ رضوي را بر عهده دارد.

وي اظهار کرد: سال آينده که مشهد به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام معرفي مي شود خوشبختانه با عنايتي که دست اندرکاران حوزه فرهنگي در کشور داشتند زمينه شناختن يک تمدن اسلامي به جهان فراهم مي شود. امروز اثرگذاري فرهنگ ناب رضوي بر زندگي مردم اندک است و اين نقيصه بايد جبران شود که براي جبران آن کارهاي خلاقانه انجام گيرد.

واحدي بيان کرد: سالانه ۲۵ ميليون زائر ايراني و دو ميليون زائر خارجي به استان خراسان رضوي وارد مي شود و همچنين در ۲۸ صفر هر سال مشهد مقدس پذيراي۲۳۰ هزار زائر پياده از اقصي نقاط کشور است. اين استان هر سه سال يکبار جمعيت کل کشور را پذيراست زيرا مشهد مقدس فقط متعلق به مردم اين شهر نيست بلکه متعلق به همه جهان تشيع است.

معاون استاندار خراسان رضوي ادامه داد: با هدف فراهم کردن زيارت عارفانه، آسان، ارزان و باکيفيت براي زائر، تکريم و ماندگاري زائران، ترويج و تثبيت فرهنگ رضوي با اثرگذاري مردم، طرح جامع زيارت با ۱۰ راهبرد، ۳۹ سياست، ۱۴۰ برنامه، ۸۲۵ پروژه در يک پروسه پنج ساله، ۴۵ روز قبل در شوراي برنامه ريزي و توسعه استان به تصويب رسيد.

واحدي اظهار کرد: در حوزه زيارت خراسان رضوي ۱۶ کميته اجرايي وجود دارد که هر يک مسئوليت ويژه اي را براي خدمت رساني مطلوب به زائران برعهده دارند ضمن اينکه تاکنون در حوزه زيارت فعاليتهاي پژوهشي مطلوبي نيز انجام گرفته است.

وي افزود: يکي از کميته هاي ۱۶ گانه در حوزه زيارت، کميته اجرايي فناوري نوين در زيارت است که خبرنگاران و دست اندرکاران فضاي مجازي و اينترنت متولي آن مي باشند لذا بايد در اين بخش به گونه اي فعاليت کرد که فرهنگ رضوي يک بخش جدايي ناپذير از زندگي روزمره مردم تبديل شود.

 

وي اظهار کرد: يکي از بسته ها، اجراي طرح مبدا به مبدا از طريق ارائه کارت ويژه اي به زائران است تا آنان با کمترين هزينه و بدون دغدغه از منزل خود به مشهد مقدس وارد شوند و زيارت و سياحتي مطلوب داشته باشند.

معاون استاندار خراسان رضوي با اشاره به انجام سالانه ۷۲۰ هزار ازدواج در کشور ادامه داد: بسته ديگر مربوط به طرح جامع زيارت، گذراندن ماه عسل مزدوجين در مشهد است تا از طريق ثبت نام در يک سامانه ويژه زمينه آغاز زندگي مشترک زوجين از کنار حرم مطهر رضوي، فراهم شود.

واحدي افزود: بسته اجرايي طرح سالمندان زيارت اولي بالاي ۶۰ سال که روز گذشته با پذيراي از سالمندان نيشابور رونمايي شد، بسته ديگري از طرح جامع زيارت است که سال آينده به کل کشور تعميم داده مي شود.

معاون استاندار خراسان رضوي اضافه کرد: همچنين از سال آينده اختصاص غذاي حضرت به زائراني که به صورت گروهي به حرم مطهر رضوي مشرف مي شوند، انجام مي گيرد.

وي گفت: سال آينده احداث جاده ولايت از شلمچه تا مرو آغاز مي شود که بخشي از مسير آن در خراسان رضوي منطبق بر جاده ابريشم مي باشد.

واحدي افزود: در جاده ولايت ۱۹ مکاني که امام رضا (ع) در مسير خود به مرو در آن توقف کردند، با اهداف ترويج فرهنگي رضوي و خدمت رساني به زائر احيا مي شود.

معاون استاندار خراسان رضوي ساخت ۳۰ زائرسرا در زميني به متراژ ۲۰ هکتار در بافت پيراموني حرم مطهر رضوي براي زائران استانهاي مختلف را از ديگر بسته هاي اجرايي طرح جامع زيارت با اهداف اسکان ارزان زائر برشمرد و گفت: تاکنون ۲۷ قطعه زمين به ۲۷ استان به صورت کاملا رايگان تحويل شده است.

واحدي افزود: هر قطعه زمين بين ۷۵۰ تا ۸۰۰ مترمربع وسعت دارد که قيمت هر زمين ۵۰ ميليارد ريال و قيمت پروانه شهرداري براي هر زائرسرا ۵۰ ميليارد ريال است اما هيچ هزينه اي بابت اين دو بخش از متوليان ساخت زائرسراها از استانها گرفته نمي شود.

وي بيان کرد: تاکنون هفت استان کار ساخت زائرسراها را در زمين هاي مزبور آغاز کرده و استان قزوين ساخت زائرسرا را به اتمام رسانيده است و در مجموع ساخت اين زائرسراها مشکل هزينه اسکان زائران را برطرف مي کند.

تعداد بازديد:685 آخرين تغييرات:94/12/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر