جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

انتقاد يك نماينده مجلس از نحوه هزينه درآمد نفت

ناصر سودانييك نماينده مجلس شوراي اسلامي گفت: متاسفانه در کشور ما بيشتر پول‌ نفت در امور جاري هزينه شده است.

ناصر سوداني نايب رييس کميسيون انرژي در مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار اقتصادي  در ارتباط با افزايش چشمگير قيمت نفت و کاهش ارزش قيمتي در طي چند سال اخير گفت: افزايش قيمت نفت از جهاتي داراي فوايدي براي کشورهاي توليد کننده است و از جهاتي نيز نمي‌تواند مايه خوشحالي براي اين کشورهاي توليد کننده باشد. افزايش نابهنگام و بي رويه قيمت نفت در سال جاري متاثر از عوامل طبيعي، جغرافيايي، سياسي، عوامل ژئوپلتيکي و ژئوفيزيکي در منطقه، طوفان‌هايي که در خليج مکزيک اتفاق افتاده و همچنين مشکلاتي که در صنايع نفت نيجريه ايجاد شده است و همه دست به دست هم داده اند تا با افزايش قيمت نفت و کاهش ارزش قيمتي آن روبرو شويم.وي در ادامه افزود: در آخرين نشست اوپک تصميم بر ثابت نگه داشتن سقف توليد شده است اما با توجه به شروع زمستان فکر نمي کنم با کاهش قيمت مواجه باشيم به اين دليل که عرضه نفت در زمستان پايين و تقاضا براي آن زياد است.

نماينده مردم اهواز معتقد است در اقتصاد آمريکا و کشورهاي صنعتي اروپايي سرمايه به شدت در حال ذخيره شدن است و رغبت زيادي از خود در زمينه استفاده از ذخيره انرژي نفت نشان نمي دهند و با اين تفاسير نبايد به اين زودي ها منتظر کاهش قيمت باشيم.
سوداني همچنين در رابطه با توسعه کشور و ساختارهاي زير بنايي با توجه به افزايش قيمت نفت در سال‌هاي گذشته گفت: متاسفانه در کشور ما بيشتر پول‌ نفت در امور جاري هزينه شده است و سرمايه‌گذاري‌ چنداني در صنايع و ساخت و ساز به خصوص درتوسعه پالايشگاه‌ها نداشتيم و اين يکي از خلاءهايي است که امروزه با آن دست و پنجه نرم مي‌کنيم . مسئولان بايد به خاطر داشته باشند که در پرتو افزايش قيمت بايد به مسئله احداث پروژه‌هاي عمراني نيز توجه داشته باشند.
وي در ادامه تصريح کرد: وضعيت مناسب راهها، ساخت مدارس ، توسعه دانشگاه‌ها و پروژه‌هاي عمراني در افزايش گاز رساني و برق‌رساني در روستاها ، ايجاد بزرگراه‌ها و ساخت نيروگاه‌ها و سد سازي‌، صنايع پتروشيمي و توسعه منطقه عسلويه انکار ناپذير است اما هنوز نتوانسته ايم به طور کامل به احداث پروژه هاي عمراني بپردازيم .
سوداني با بيان اين مطلب که با تاسيس بورس نفت مي تواند قدم مثبتي در زمينه فروش نفت برداشته شود گفت: در درجه اول نقدينگي که از فروش سهام نفت در کشور ايجاد مي شود مي تواند در خدمت توسعه و سرمايه‌گذاري زيربنايي قرار گيرد و مديران اقتصادي و صنعتي با برنامه ريزي و کارشناسي مي توانند اقدام به ايجاد بورس نفت نمايند.
دوم اينکه قطعاً جهت کاهش تورم در قيمت نفت اثر گذار است و ايجاد يک رقابت‌ سالم براي شرکت هاي نفتي را در پي خواهد داشت و به جهت در آمد زايي بورس مي‌تواند آينده روشني را پيش رو داشته باشد.
تعداد بازديد:858 آخرين تغييرات:86/10/02
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر