پنج شنبه 21 فروردين 1399 - 15 شعبان 1441 - 9 آپريل 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

جوهر زیستی از آلوئه ورا تولید شد

fiogf49gjkf0d

در دانشگاه اميرکبير ؛

جوهر زيستي از آلوئه ورا توليد شد

محققان دانشگاه صنعتي اميرکبير موفق به طراحي و توليد جوهر زيستي از گياه آلوئه ورا براي نمونه سازي بافت پوست به وسيله چاپگر زيستي شدند.


به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روابط عمومي دانشگاه اميرکبير، آرزو داداش زاده، دانش آموخته کارشناسي ارشد دانشکده مهندسي ژنتيک دانشگاه صنعتي اميرکبير در پروژه کارشناسي ارشد خود با عنوان «طراحي و مشخصه يابي جوهر زيستي براي نمونه سازي بافت پوست به وسيله چاپگر زيستي» با استفاده از گياه آلوئه ورا و فناوري نانو موفق به توليد جوهر زيستي شد که تجربه اي منحصر به فرد در دنيا به شمار مي آيد.

چاپگر زيستي، فناوري جديد در زمينه علوم زيستي است که توانايي ساخت بافت و ارگان هاي بدن را دارد و مي تواند به کم شدن تعداد افرادي که در انتظار پيوند بافت براي عضو از دست رفته هستند، کمک زيادي کند.

به گفته محقق طرح توليد جوهر زيستي، پژوهشگران دانشگاه صنعتي اميرکبير پيش از اين موفق به طراحي و ساخت چاپگرهاي زيستي در کشور شده بودند اما در توليد جوهر مناسب، مشکلاتي وجود داشت که با توجه به همين نياز، اين محقق جوان، پروژه تحقيقاتي طراحي و مشخصه يابي جوهري مناسب و کارآمد براي چاپگرهاي زيستي را به عنوان پروژه کارشناسي ارشد خود برگزيد.

داداش زاده در تشريح جزئيات طرح تحقيقاتي خود گفت: در اين طرح، به توجه به مقالات مطالعه شده از سديم آلژينات به عنوان ژل پايه چاپ استفاده شد که ماده اي طبيعي، ارزان قيمت و در دسترس است اما به دليل آنکه چسبندگي سلولي از خود نشان نمي دهد ديده شده است که ميزان زنده ماني سلول ها در آن روز به روز کاهش مي يابد که به همين منظور، نسبتي از ژلاتين را به ترکيب آن افزوديم تا مشوق چسبندگي سلولي باشد.

وي ادامه داد: از همين رو جوهري که انتخاب کرديم ترکيبي از سديم آلژينات و ژلاتين بود که مي توانست داخل چاپگر، چاپ شود و با کلسيم کلريد، پيوند عرضي ايجاد کند و به صورت ضلع دربيايد.

داداش زاده بيان کرد: با توجه به اينکه جنبه نوآوري اين ايده نيز براي ما اهميت داشت، يک سري نانوحامل هايي سنتز کرديم که داخل آن آلوئه ورا، بارگذاري شده بود که رهايش آلوئه ورا باعث افزايش تکثير سلول ها مي شد.

وي خاطرنشان کرد: از آنجا که جوهر پوستي را براي چاپ بافت پوست نياز داشتيم درنتيجه، درصد سديم آلژينات ژلاتين را به مقداري درنظر گرفتيم که به بافت پوست نزديک باشد و يک سري تست هايي گرفتيم که آيا سلولها مي توانند در اين محيط زنده بمانند يا خير.

داداش زاده افزود: همچنين در اين طرح تحقيقاتي، تست هاي زنده ماني سلولها را گرفتيم که چه درصدي سلولها زنده مي مانند و آيا به مرور زمان، براي سلولها سميتي (سمي بودن محيط ) ايجاد مي کند يا خير و تاثير آلوئه ورا را بررسي کرديم.

وي با توضيح اينکه هر بافتي از بدن، يک سري مدول هايي دارد که به ما مي گويد آيا از لحاظ مکانيکي هم مي تواند حمايت کند يا خير، اظهار داشت: بنابراين تست مکانيکي را هم در آزمايشات خود قرار داديم که آيا استحکام مکانيکي مناسب را دارد و مي توانند سلولها را حمايت کند که آنها بتوانند يک محيط سه بعدي داشته باشند و نهايتا ecm )ماتريکس خارج سلولي) را ترشح کنند.

داداش زاده به اجراي تست هاي تخريب در اين پروژه تحقيقاتي اشاره کرد و گفت: به طور کلي، هر بافتي که داخل بدن قرار مي گيرد بعد از مدتي، بايد تخريب شود و بافت مناسبي جايگزين آن شود و به عبارت ديگر، سازه بافت بايد تخريب پذير باشد و درعين حال از جذب آب مناسب برخوردار باشد.

وي اضافه کرد: در نانوحامل هايي که طراحي کرديم، لازم بود يک سري مشخصه هايي داشته باشند که با توجه به همين موضوع، از نانوحامل هايي سنتز شده در اين طرح، آزمون DLS گرفتيم تا سايز ذرات را به دست بياوريم و قابليت کاربرد اين نانوحامل ها را براي گرايش مهندسي بافت مورد بررسي قرار دهيم که خوشبختانه سايز ذراتي که به دست آورديم مناسب بود.

دانش آموخته مهندسي ژنتيک دانشگاه صنعتي اميرکبير يادآور شد: در اين طرح، براي اينکه آلوئه ورا به صورت کنترل شده در ارتباط با سلولها باشد از بارگذاري آنها درون نيوزوم استفاده کرديم که به اين ترتيب، آلوئه ورا به آهستگي از نيوزوم رهايش پيدا کند و هر بار مقدار اندک و کنترل شده اي از آن در ارتباط با سلول ها قرار گيرد.

وي بيان داشت: در ادامه طرح، همچنين نرخ رهايش آلوئه ورا از داخل نانوحامل ها را مورد بررسي قرار داديم که در روزهاي مختلف، چه مقدار آلوئه ورا رهايش پيدا مي کند و همه اين آزمون ها داراي تکرار و نمونه کنترل بودند که بتوانيم کار را به صورت قياسي انجام دهيم.

داداش زاده که پروژه کارشناسي ارشد خود را با راهنمايي دکتر نبي اله ابوالفتحي، به سرانجام رسانده است، گفت: در اين طرح موفق به ساخت جوهر مناسب و قابل استفاده در چاپگرهاي زيستي براي توليد بافت پوست شديم که هيچگونه سميتي نيز ايجاد نمي کند و بافت پوست را با چاپگر زيستي ساخت دانشگاه صنعتي اميرکبير به سرپرستي دکتر ابوالفتحي، چاپ کرديم.

وي توضيح داد: اين چاپگر براي توليد بافتهاي مختلف کاربرد دارد ولي ما در اولين قدم، بافت پوست را انتخاب کرديم که تقريبا دو بعدي است.

داداش زاده يادآور شد: چاپگرهاي زيستي نه تنها در ايران بلکه در جهان هم تکنولوژي جديدي هستند و کار تحقيقاتي ما براي اولين بار در سطح دنيا انجام گرفت زيرا اين ويژگي ها که آلوئه ورا داخل نانوحامل باشد، حالت آهسته رهش داشته باشد و بتواند به تکثير سلولها در زمينه چاپ زيستي کمک کند، کار ما را منحصر به فرد کرده است.

تعداد بازديد:863 آخرين تغييرات:94/12/04
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر