چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 15 ذي الحجه 1441 - 5 آگوست 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

مجاهده با نفس چه زمانی بی ارزش است

پاي درس اخلاق آيت الله قرهي؛

مجاهده با نفس چه زماني بي ارزش است

آيت الله قرهي گفت: اگر کسي تمام اعمال صالح را انجام بدهد، ولي امام نداشته باشد، به هيچ عنوان، هيچ يک از اعمال او پذيرفته نمي شود.

به گزارش خبرگزاري مهر ، از دروس گذشته اخلاق آيت الله قرهي مطلبي در پي مي آيد؛

پروردگار عالم از روز نخست تبيين امامت و امّت را قرار داده است. طوري که مي‌فرمايند: اگر کسي تمام اعمال صالح را انجام بدهد، ولي امام نداشته باشد، به هيچ عنوان، هيچ يک از اعمال او پذيرفته نمي شود! يعني آن‌قدر امامت مهم است که بدون آن، پروردگار عالم همه اعمال را، ولو به اين ‌که خوب و پسنديده هم باشند، نخواهد پذيرفت.

 وجود مقدّس امام محمّد باقر(ع) در روايتي که بسيار تکان‌دهنده و عجيب است، مي‌فرمايند: «کُلُّ مَنْ دَانَ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ بِعِبَادَةٍ يُجْهِدُ فِيهَا نَفْسَهُ وَ لَا إِمَامَ لَهُ مِنَ اللَّهِ فَسَعْيُهُ غَيْرُ مَقْبُولٍ وَ هُوَ ضَالٌّ مُتَحَيِّرٌ وَ اللَّهُ شَانِئٌ لِأَعْمَالِهِ وَ مَثَلُهُ كَمَثَلِ شَاةٍ ضَلَّتْ عَنْ رَاعِيهَا وَ قَطِيعِهَا» [۱].

هر که خود را براي عبادت پروردگار عالم به رنج و زحمت بياندازد (يعني هم عبادتش براي خداست و هم خيلي در اين راه تلاش مي‌کند و خود را به زحمت مي‌اندازد)، «يُجْهِدُ فِيهَا نَفْسَهُ» و تمام اعمالش، اعمالي باشد که با مجاهدت نفس همراه است (اصلاً مجاهده با نفس همين است که نفس خود را به زحمت بياندازي) امّا مِن ناحيه الله تبارک و تعالي، امامي براي او نباشد؛ هر چه تلاش و کوشش و عبادت مي‌کند - ولو به ديگران کمک هم ‌کند - غير‌مقبول است!

 البته صورت ظاهر اين مجاهده با نفس خيلي خوب است. پيامبر عظيم‌الشّأن(ص) در روايتي مي‌فرمايند: آن کسي برنده مي‌شود و مي‌تواند بر نفس امّاره غلبه کند که خود را به رنج و تعب بيندازد؛ براي اين ‌که اگر نفس دون را به سختي و تعب نيندازيد و راحتش بگذاريد، شما را با خود مي‌برد. اگر هم تو را با خود ‌برد، بيچاره مي شوي. لذا حضرت مي‌فرمايند: نفس را به سختي‌ و تعب بينداز و نگذار راحت باشد.

 ولي در نهايت مي‌فرمايند: اگر انسان مجاهده نفس کند امّا امامي از جانب خدا، براي او نباشد، هر چه عبادت ‌کند، ‌مقبول نخواهد بود. تازه اي کاش فقط همين‌طور بود! در ادامه مي‌فرمايند: «وَ هُوَ ضَالٌّ مُتَحَيِّرٌ» او گمراهي سرگردان است؛ يعني نمي‌داند کجا بايد برود.

......................................
۱. الکافي، ج: ۱، ص: ۸۳

 برگرفته از بيانات آيت الله قرهي در تاريخ ۲۲/۱۰/۹۱

تعداد بازديد:698 آخرين تغييرات:94/12/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر