شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/خانواده

مدیر توقعات خود باشید

مدير توقعات خود باشيد

دليل بسياري کدورت ها به خاطر توقع هايي است که زوجين برآورده نکرده اند. ما انسان ها با افکار و همچنين روابط خود با ديگران مي توانيم نوع زندگي مان را شکل دهيم. وقتي هم كه انتظارات برآورده نشوند به مرور رضايت از زندگي در طرفين كم مي شوند، پس مهم است بدانيد چطور توقعات اطرافيان علي الخصوص همسر را مديريت كنيد؟

زنان

آمار زيادي از مشاوره ها به خاطر توقع هايي است که زوجين نتوانسته اند آنها را براي هم برآورده کنند. يکي از اصول کلي در زندگي مشترک اين است که در ارتباط با همسرتان ريزه کارهايش را بدانيد. دانستن خصوصيات همسر کمک مي کند تا شما از راه درست توقعات او را برطرف کنيد.

سياست زنانه لذت زندگي را دوچندان مي کند

حتما شنيده ايد كه اميرالمومنين(ع) در وصف عشق شان به حضرت زهرا(س) مي فرمودند: «هر وقت به او نگاه مي كردم، رنج ها و اندوه هايم بر طرف مي شد». شايد بخشي از اين محبوبيت حضرت زهرا(س) به خاطر اين بود كه ايشان معصوم و دختر پيامبر(ص) بودند؛ اما نمي شود سهم ويژگي هاي مهم رفتاري شان را ناديده گرفت؛ ويژگي هاي رفتاري اي مثل نوع توقع از همسر. مديريت چه توقعي، مطرح كردن آن توقعات، كي و كجا، از آن سياست هاي زنانه است كه كنترل آن مي تواند لذت از زندگي را در زنان فوق العاده بالا ببرد و در سايه اش همه خانواده شادتر شوند. به نگاه حضرت زهرا(س)به توقع از همسر دقت كنيد:« اي ابوالحسن! من از خداي خود شرم مي كنم چيزي را كه توانايي آن را نداري، بر تو تحميل كنم».
برخي از كارهايي كه خانم ها بايد براي مديريت انتظارات خود انجام دهند شامل اين موارد است: يادتان باشد توقعي كه با توان همسر جور درنيايد نخستين ضررش به خود خانم برمي گردد زيرا «نه» مي شنود و اينطور نشان مي دهد كه از اوضاع همسرش بي خبر است. اگر هم توقع هاي بجا و هماهنگ با زندگي داشته باشد و همسرش از پس آن برآيد هم نخستين اثر مثبتش اين است كه مرد خانه به مفيد بودن خود در خانه دقت مي كند و براي تلاش بيشتر تحريك مي شود. پرتوقع ها شخصيت جذابي ندارند و اغلب همسرانشان با تصور اينكه بايد دائم جواب پس بدهند از گفت وگو با آنها فرار مي كنند. اگر توقعي داريد اول از ضرورت آن خواسته و جواب احتمالي همسرتان آگاه شويد و بعد به شيوه بيان و زمان طرح آن توجه كنيد. اين پيشنهاد حضرت اميرالمومنين(ع) هم به مطرح كردن توقع منطقي كمك مي كند: «اي پسرم! نفس خود را ميزان ميان خود و ديگران قرار بده، پس آنچه را براي خودت دوست داري براي ديگران نيز دوست بدار».

مردانه توقع داشته باشيد

اگر توقعي از همسرتان داريد مثل يك مدير عمل كنيد. مي توانيد از بيان مدل هاي ساده اي از انتظارات تان شروع كنيد و به مرور توقعات خودتان را بالاتر ببريد

اغلب مردها زحمت امرار معاش حلال خانواده را به دوش مي كشند و اين، خستگي آنها را زياد مي كند. به خانه مي آيند و مثلا توقع دارند همه چي آرام باشد، غذا رو به راه، همسر شاداب و.... اين توقع ها اگر واقعي نباشد و شرايط همسر و فرزندان را لحاظ نكند مي تواند خستگي تان را بيشتر و در احساس خانم خانه هم دلزدگي ايجاد كند. مي شود به توصيه مردسالارهاي منطقي و مدير، به فكر راه هاي بهتري بود. چه توقعي؟ چطور؟ براي تقويت توانتان به خود انتظارها و توقع هاي پاييني را تلقين كنيد؛ مثلا اينكه دفعات خلوت من و همسرم با وجود اينكه او كارهاي مختلفي دارد، به اندازه و خوب است. اين ديدن حد پايين، آرامش شما را بيشتر مي كند و غيرمستقيم بر رسيدگي بهتر همسرتان هم مي تواند اثر مثبت داشته باشد. اميرالمومنين(ع) مي فرمايند: كاري كه برتر از توانايي زن است را به او وامگذاريد كه زن گل بهاري است نه پهلواني سختكوش. اگر توقعي از همسرتان داريد مثل يك مدير عمل كنيد. مي توانيد از بيان مدل هاي ساده اي از انتظارات تان شروع كنيد و به مرور توقعات خودتان را بالاتر ببريد. با محبت لفظي و كلامي و همكاري براي انجام مسئوليت هاي همسرتان ، او را براي پذيرش توقعتان آماده كنيد. براي رسيدن به زندگي بهتر، آمادگي تغيير يا حذف توقع هاي افراطي را در خود به وجود بياوريد تا رابطه همسري شما جذاب تر شود.
يادتان باشد توقعي كه با توان همسر جور درنيايد نخستين ضررش به خود خانم برمي گردد زيرا «نه» مي شنود و اينطور نشان مي دهد كه از اوضاع همسرش بي خبر است

توقعات بايد چه شکلي باشد؟

توقعات بيجا و غيرواقعي داشتن ما را دچار مشکل و نااميدي مي کند. گاهي اوقات به دنبال دوست کامل، حرفه کامل و زندگي کامل هستيم و وقتي اين اتفاق نمي افتد از همه چيز نااميد و سرخورده مي شويم.حقيقت اين است که توقعات بيش از حد داشتن از خود و ديگران ما را از تجربه هاي زيباي زندگي محروم مي کند. اگر چنين روشي در زندگي داريد بهتر است روي رفتارتان تجديد نظر کنيد.
اگر مي خواهيد در تمام مراحل
زندگي شاد باشيد و از زندگي تان لذت ببريد اين توقعات را از ديگران نداشته باشيد:

توقعات ممنوعه!

از ديگران نخواهيد عين شما رفتار کنند. پيش از هر شروع رابطه اي مطمئن باشيد با کسي دوست مي شويد که مانند شما خوش قلب است و در برابر رفتارهاي محبت آميزتان، رفتار مناسبي در پيش مي گيرد تا در روابط تان احساس نکنيد که فريب خورده ايد. اما به طور کلي ما نبايد از ديگران انتظار داشته باشيم که رفتاري درست شبيه خودمان داشته باشند.

از ديگران توقع نداشته باشيد تغيير کنند

يادتان باشد توقعي كه با توان همسر جور درنيايد نخستين ضررش به خود خانم برمي گردد زيرا «نه» مي شنود و اينطور نشان مي دهد كه از اوضاع همسرش بي خبر است

فکر نکنيد که مي توانيد ديگران را طبق خواست خود تغيير دهيد. دوست داشتن کساني که مي شناسيد مانند اعضاي خانواده به معناي دوست داشتن آنها همان طور که هستند، است. سعي نکنيد آنها را به دلخواه خود تغيير دهيد چرا که در اين صورت علاوه براين که راه به جايي نمي بريد، بلکه باعث ناراحتي آنها نيز مي شويد و به طور کلي تنها مي مانيد.

نخواهيد ديگران به خاطر شما دست از کارهايشان بردارند

شما تنها کسي نيستيد که ممکن است گرفتار روزهاي بد شود. معمولا در سختي ها دوستان و اعضاي خانواده کساني هستند که مي توانيد روي آنها حساب کنيد، اما يادتان باشد از آنها سوء استفاده نکنيد. ياد بگيريد مراقب خود باشيد. مستقل بودن بسيار مفيد است. در انتظارات خود تعادل ايجاد کنيد و بدانيد که تا چه حد از ديگران مي توان توقع داشت و در عين حال تقاضايتان را چه زماني مطرح کنيد. البته انجام دادن اين کار بسيار سخت است، اما براي داشتن زندگي سالم و شادتر بايد مراقب رفتارهايمان با ديگران باشيم.

انتظار نداشته باشيد که ديگران هميشه با شما موافق باشند

برخي از مردم دائم اعتراض دارند که چرا اطرافيانشان افکاري مشابه آنها ندارند و مي خواهند همه را با خود موافق کنند. ياد بگيريد در قبال ديگران رفتارهاي خودخواهانه از خود بروز ندهيد. انسان حق دارد شاد زندگي کند و از لحظه لحظه آن لذت ببرد. پس با برخوردهاي غيرمعقول زندگي را به کام خود تلخ نکنيم.

به ديگران احترام بگذاريد تا ديگران به شما احترام بگذارند

قدرت واقعي در روح و روان است نه در ماهيچه ها و اين قدرت با داشتن ايمان و اعتماد به وجود خود تامين مي شود. پس از اين لحظه به بعد تصميم بگيريد هرگز از کسي مهر و محبت، احترام و توجه گدايي نکنيد. در واقع تنها کسي که مي تواند به شما کمک کند فقط خودتان هستيد. اگرچه مهم است که نسبت به ديگران خوب و مهربان باشيد، اما بايد خودتان را هم دوست داشته باشيد. با نداشتن چنين انتظاري از ديگران آزاد و رها و شاد زندگي خواهيد کرد.

فرآوري:ه. منفرد - بخش خانواده ايراني تبيان

تعداد بازديد:571 آخرين تغييرات:94/12/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر